Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Donna - goblen galerie

+62
Liliana_ct
Rossana
Paraschiva
dory
aneta
Ruxandra
Sara
bianca_husoschi
lilianna
melania
hannane
luiza
CRIS_DEA87
nuti09
ANIKO
LIVIA
Alinuta
Oana-T
Lili
LALUNA
Brindela
Karm3n
urian dorina
Gica
delia
amicuta
valkia
ralinush
Cris
anasstasia
ginabreazu
Tina
Delia Elena
gobelin
ramonazaha
Mary
Avram
Antonia
Miha60
margareta_
Lora
vasi52
Dianus
crina
elenav
ile
videcor
Nelik
piacel
getasart
catalina
Petro
duchess
nicolina
ileana-cosanzeana
hyaviv
Georgeta
geta
catinca
valexya
donna
Irina
66 participanți

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Donna - goblen galerie Empty Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Lun Mar 16, 2009 3:11 pm

Donna, am vazut ca nu ti-ai deschis topicul pentru galerie, asa ca mi-am luat inima in dinti si l-am deschis eu. Aici poti sa postezi goblenele lucrate, la care ai fotografii. Tin minte acea vaza alba cu flori, care mi-a placut atit de mult flori
Irina
Irina


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de donna Lun Apr 06, 2009 7:36 pm

Donna - goblen galerie Gypsym
avatar
donna


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de donna Lun Apr 06, 2009 7:39 pm

Doamnelor,am postat un model pe care tocmai l-am terminat,are 25/37cm,90Anchor,voi pune si dosul cu toate ca lasa de dorit,este totusi binisor,se vede modelul.nu sunt foarte amestecate culorile,nu sunt noduri,dar o clienta nu a fost multumita.voi ce parere aveti...
avatar
donna


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de donna Lun Apr 06, 2009 7:41 pm

Donna - goblen galerie 169qq6o
avatar
donna


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de valexya Lun Apr 06, 2009 7:43 pm

donna...a iesit foarte frumos ....dar de ce nu il pui in galerie....ca e deja mult mai mult ca o prelucrare.... bravo
vroiai sa-l vinzi???....pai ca sa nu se vada dosul inrameazal...cel putin pt mine conteaza fata nu dosul....( ar trebui sa vezi dosurile la ale mele.... )...chiar nu pot sa inteleg de unde aiesit moda asta cu dosul....dar nu il expui pe dos.....
valexya
valexya


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de donna Lun Apr 06, 2009 7:52 pm

Valexya,nu stiu de unde vine moda cu dosul,dar asa circula vorba...goblenul este de calitate daca este la fel si pe dos,ori nici pe cele de Focsani care sunt cele mai simpliste nu le poti scpoate ca pe fata .dar pe acestea cu 90 de nuante...nu poti sa fii ca masina...cumparatorul are totusi pretentii..
avatar
donna


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de catinca Lun Apr 06, 2009 8:38 pm

Donna ti a iesit minunata Gipsy!Dosul oricum nu se vede asa ca doamna nu este serioasa!foarte frumoasa si grea rau! bravo
catinca
catinca


http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de geta Lun Apr 06, 2009 8:42 pm

Mie una imi place cum a iesit pe dos, mai ales avand in vedere acest mare numar de culori. probabil acea...asa zisa clienta nu era decat o intermediara. Adica e posibil sa cumpere si sa vanda mai departe. trebuie sa aveti mare grija la astfel de clienti deoarece vor cauta mereu sa va subevalueze munca.
Iar macii sunt o nebunie ! Felicitari Donna ! Si mult spor in continuare !
avatar
geta


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Georgeta Lun Apr 06, 2009 8:43 pm

Felicitari pentru goblenul terminat. Mie mi se pare foarte rezonabil dosul, avand in vedere gradul de dificultate al modelului. Iar doamna care l-a refuzat nu stie la ce a dat cu piciorul. E pierderea ei, nu a ta. bravo
Georgeta
Georgeta


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de hyaviv Lun Apr 06, 2009 9:25 pm

Da, avand in vedere ca si eu lucrez Monet-ul care are tot asa vreo 90 de culori si podul care are 100, nu pot sa spun decat ca, dosul, draga Donna, e f bine dupa parerea mea. Subscriu spuselor valexiei, putin ma intereseaza cum arata dosul si daca cineva are pretentii de genul ..sa fie dosul ca si fata, poftesc persoana respectiva sa coasa ea insasi goblenul dorit sa vedem daca ii iese asa cum doreste sau cum cere...cand sunt putine culori, putine puncte razlete, sansele de a avea un dos ca si fata sunt fff mari, dar in rest....
P.S. Daca cineva are cusut un goblen cu 90-100 de culori al carui dos este identic cu fata, rog f frumos sa posteze imaginile pt exemplificare. Multumesc anticipat.
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Lun Apr 06, 2009 9:48 pm

Donna, te rog mult de tot sa nu te superi, am mutat toata discutia in galeria ta, pentru ca asa ii sta bine, e pacat de un tablou atit de frumos sa se piarda amestecat printre prelucrari.
Prelucrarile sint foarte frumoase, dar goblenul terminat este de multe ori mai valoros, merita sa fie pus in valoare asa cum trebuie.
Pe doamna circotasa as vrea sa o vad si eu lucrind macar citeva patratele din goblenul asta zimbet
Intr-adevar, dosul nu este reproducerea fidela a modelului, dar este foarte ingrijit, nu atirna fire din el, nu are noduri, nu stiu la ce ii trebuie dosul perfect. Ca la inramat oricum se lipeste pe margine si fiind uniform nu ies denivelari pe fata.
Sa stii ca terminat imi place mult mai mult decit cind lucrai la el, bravo cred ca asa sint toate prelucrarile cu multe culori. Pina nu e finalizat nu prea se vede bine ce va iesi.
iti doresc sa gasesti cumparator repede, si care sa nu mai aiba pretentii absurde privind dosul. flori
Irina
Irina


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de ileana-cosanzeana Lun Apr 06, 2009 10:45 pm

e superb!
si dosul......la 90 de culori nici nu se putea mai bine
ileana-cosanzeana
ileana-cosanzeana


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de geta Mar Apr 07, 2009 8:39 am

Donna, te rog mult sa nu te superi pe mine insa eu cred ca poza nu il pune in valoare asa cum ar merita. Abia acum l-am studiat mai pe indelete. Sunt aproape sigura ca acest goblen e facut dupa prelucrarea ta. Oricum ar fi, mie imi place foarte mult si te felicit. Acea clienta nici nu realizeaza ce pierde. Oricat ar plati ea, eu cred ca nu s-ar compara cu valoarea lui reala. Asa ca eu spun sa nu te descurajezi de la persoane care nici nu stiu cu ce se ''mamamca'' un astfel de goblen.
Iar pentru noi , te rog , daca poti, sa-l mai postezi o data , dar incadrat intr-o rama dintr-un program sau o improvizatie.
Mult spor in continuare !
avatar
geta


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Mar Apr 07, 2009 11:22 am

Acum observ ceva extraordinar. Donna, ai lucrat cu doua fire sau cu trei?
Desi pinza e caroiata si culorile deschise, nu se vede caroiajul absolut de loc. Un plus de felicitari si pentru amanuntul acesta thumbs up
Irina
Irina


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de nicolina Mar Apr 07, 2009 1:38 pm

hyaviv a scris:Da, avand in vedere ca si eu lucrez Monet-ul care are tot asa vreo 90 de culori si podul care are 100, nu pot sa spun decat ca, dosul, draga Donna, e f bine dupa parerea mea. Subscriu spuselor valexiei, putin ma intereseaza cum arata dosul si daca cineva are pretentii de genul ..sa fie dosul ca si fata, poftesc persoana respectiva sa coasa ea insasi goblenul dorit sa vedem daca ii iese asa cum doreste sau cum cere...cand sunt putine culori, putine puncte razlete, sansele de a avea un dos ca si fata sunt fff mari, dar in rest....
P.S. Daca cineva are cusut un goblen cu 90-100 de culori al carui dos este identic cu fata, rog f frumos sa posteze imaginile pt exemplificare. Multumesc anticipat.

Subscriu la cele spuse de tine Viv si la restul fetelor , la un asa numar de culori ce doreste doamna ? poate cauta tapiterie lucrata la masina .
Sa fim serioase , Donna este superb , nici nu am cuvinte :3: :no1: Mai rar vezi asa goblene frumoase .
nicolina
nicolina


http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de duchess Mar Apr 07, 2009 3:34 pm

Imi place goblenul , e cusut ingrijit , arata foarte bine , felicitari ,Donna ! floare
duchess
duchess


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Petro Mar Apr 07, 2009 4:33 pm

Un model foarte frumos. Felicitari! E de prsios sa mai spun si eu ceva despre dos. Subscriu pe fete
Felicitari! bravo Este minunat!
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de catalina Mar Apr 07, 2009 6:05 pm

Frumos model,frumos lucrat si pe fata si pe dos- parerea mea. bravo
catalina
catalina


http://www.catalina52.blogspot.com/

Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de catinca Sam Apr 18, 2009 7:23 am

PASTE FERICIT!
catinca
catinca


http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de getasart Sam Apr 18, 2009 9:10 am

Pentru a vedea felicitarea click pe urmatorul link: http://www.farcomar.com/felicitari/paste/fepaste001/tellfepaste009.html
Paste fericit si cu impliniri;
Getasart
getasart
getasart


http://www.getasart.3x.ro

Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de hyaviv Sam Apr 18, 2009 1:50 pm

Paste fericit cu sanatate multa si multe bucurii
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de duchess Dum Apr 19, 2009 11:54 am

Paste Fericit!
duchess
duchess


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de piacel Mier Apr 22, 2009 8:56 pm

Stimata doamna,
Sunt mai mult decat incantat de frumusetea goblenului prezentat. Este superb atat pentru aspectul artistic al modelului ales cat mai ales pentru stradania de redare cat mai fidela a imaginii originale, lucrand un model complex, dificil si cu un numar f. mare de nuante de culoare.Felicitari!
In ceea ce priveste aspectul spatelui(dosului) din punctul meu de vedere nu cred ca ai de ce sa-ti faci probleme.
Pe acest site au fost exprimate (cu alta ocazie si in alt loc) pareri pro si contra privind goblenul cu una sau doua fete.
Pe aceasta tema eu am o intreaga teorie,f.ampla,dar chiar daca e teorie, e doar una personala, fara a avea pretentia adevarului absolut.
Prezint aici cateva aspecte ale acesteia:
-In natura sunt lucruri cu una (soarele, frunza, etc) doua(moneda, vitraliu etc) sau mai multe (cubul,zarul etc) fete.Omul a fost creat de Dumnezeu (dupa chipul si asemanarea Lui) cu fata si spate.
-Goblenul, pe care-l facem, in ce categorie de lucruri se incadreaza?
a)daca-l inramam,va avea o parte accesibila privirii(fata) si alta inaccesibila (spatele sau dosul);
b)daca dorim ca el sa redea cat mai fidel imaginea modelului de baza vom tinde sa lucram cu cat mai multe nuante acestea fiind in detrimentul aspectului final al spatelui.
Cele doua precizari ( a si b ) ne indreptatesc sa consideram goblenul (din respect pentru privitorul lui) ca este o lucrare cu o singura fata.
Cu aceasta concluzie nu am incheiat subiectul.Mai trebuie precizat faptul ca un artizan in goblen, care se respecta,va acorda totusi atentia cuvenita spatelui lucrarii. In speta va lucra de asa maniera incat ,atat in timpul lucrului cat si dupa terminare, dosul si aspectul sau sa fie in slujba fetei. Adica:
-nu noduri, care la inramare ar conduce la mici (dar neplacute) denivelari ale fetei;
-nu ate atarnate sau laturi (din acelasi motiv);
-nu aglomerarilor exagerate de "pase" (treceri ale atelor de la o zona la alta);
-imbratisari ale nodurilor urzelii(pe spate) pentru a rezulta o corectitudine a punctului (pe fata).
Si ... (in rezumat) cam atat.
Revenind la lucrarea ta si trecand-o prin filtrul teoriei personale consider ca nu ai nici un motiv sa-ti faci probleme si reprosuri. Nu ai pentru ce!
Inca o data FELICITARI! Si spor la urmatoarele lucrari!
thumbs up thumbs up bravo thumbs up thumbs up
piacel
piacel


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Nelik Joi Apr 23, 2009 2:11 pm

Felicitari pentru acest minunat goblen,bravo ! :cadou:
avatar
Nelik


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de donna Dum Oct 11, 2009 5:24 pm

Doamnelor,bun gasit..am reusit sa termin fetita cu bujori",o postez sa vedeti si voi cu toate ca poza nu reda fidel coloristica goblenului,adica nu este chiar asa rosie in realitate,ma rog asta este aparatul meu...eu o postez aici pentru ca in alta parte nu stiu..sper sa am mai mult timp sa citesc interesantele voaste discutii ..
avatar
donna


Sus In jos

Donna - goblen galerie Empty Re: Donna - goblen galerie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum