Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Atentie la comercializarea icoanelor! B.O.R. isi cere "obolul"

In jos

24082012

Mesaj 

Atentie la comercializarea icoanelor! B.O.R. isi cere "obolul" Empty Atentie la comercializarea icoanelor! B.O.R. isi cere "obolul"




La prima vedere stirea precum ca B.O.R. sau mai bine zis organismul format din prelati care isi asuma in prezent acest nume, urmeaza sa verifice si sa sesizeze organele statului privind comerciantii care vind obiecte religioase fara aprobarea B.O.R. nu ar trebui sa ne afecteze.
Ce se va intimpla insa cu firmele care vind kituri de goblen reprezentind icoane? Sau cu goblenistii care vind goblenuri cu aceeasi tema? Poate BOR chiar va atenta si la felicitarile de Paste si Craciun?
Vor trebui firmele de kituri si goblenistii sa plateasca spre BOR pentru autorizare? Sau poate chiar vor fi cenzurati si blocati?
Dorinta BOR este contrara atit drepturilor omului, Constitutiei Romaniei, si legilor care reglementeaza concurenta, cit mai ales contrara Legii lui Dumnezeu. Pentru ca unii "prea inalti" au uitat ca Biserica este insusi Trupul lui Dumnezeu si este formata din sufletele credinciosilor si nu din cladiri, hoteluri si citiva indivizi care nu mai stiu cum sa mai stoarca bani de la enoriasi. Ei incearca sa bage frica in sinul credinciosilor, uitind ca Dumnezeu ii iubeste pe toti la fel, fara alegere. De la comertul cu vin de impartasanie s-a ajuns la aprobari pentru comertul cu icoane. Fie vor sa le vinda doar ei, fie sa-si primeasca cotizatii grase de la cei care le pot da ca sa ramina pe piata.
Aviz firmelor care vind goblen: nu va lasati intimidati! Dumnezeu este singurul care are copyright pe icoane!
Irina
Irina


Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Atentie la comercializarea icoanelor! B.O.R. isi cere "obolul" :: Comentarii

gobelin

Mesaj Vin Aug 24, 2012 6:02 pm Scris de gobelin

Văd că nici capetele luminate din BOR nu se lasă mai prejos ca mai-marii noștri...

Sus In jos

hyaviv

Mesaj Vin Aug 24, 2012 6:26 pm Scris de hyaviv

gobelin a scris:Văd că nici capetele luminate din BOR nu se lasă mai prejos ca mai-marii noștri...

ha ha ha..

Sus In jos

duchess

Mesaj Vin Aug 24, 2012 11:06 pm Scris de duchess

Probabil ca vor sa stranga asa banii pentru catedrala... hi hi hi face cu ochiul

Sus In jos

ginabreazu

Mesaj Dum Aug 26, 2012 7:27 am Scris de ginabreazu

Pai ne mai mira asa ceva...cind ei au hoteluri,pensiuni si pe deasupra mai intra si putin prin politichie ...?Nu sint tot oameni ? hi hi hi rusinat

Sus In jos

Irina

Mesaj Dum Aug 26, 2012 8:46 am Scris de Irina

Oameni sint, doar in Biserica au alt rol pe care multi nu-l mai inteleg. Ei cred ca daca spun Cuvintul lui Dumnezeu pot sa-i si ia locul.

Ei asi, catedrala! Catedrala insasi e un pretext ca sa mai stringa niste bani face cu ochiul

Sus In jos

duchess

Mesaj Dum Aug 26, 2012 11:31 pm Scris de duchess

Irina a scris:

Ei asi, catedrala! Catedrala insasi e un pretext ca sa mai stringa niste bani face cu ochiul
Asa e...

Sus In jos

Anonymous

Mesaj Mar Aug 28, 2012 8:32 am Scris de ortodox

Ce porcarie !

Sus In jos

Irina

Mesaj Vin Noi 09, 2012 9:41 pm Scris de Irina

Ati vazut? 7-800 lei autorizatia pentru comercializare 3 zile de Sf. Dumitru. Platiti catre BOR, sub ochii vigilenti ai "inspectorilor bisericesti" (ce-o mai fi si asta?)
Si nu am auzit de actiuni caritabile ale BOR de cam multa vreme, ca sa justifice cutia milei macar, necum asemenea taxe mai mari decit pentru infiintarea unei firme la Registrul Comertului.

Sus In jos

avramuza

Mesaj Mar Ian 22, 2013 7:35 am Scris de avramuza

Eu cred ca reprezentantii BOR au urmarit prin aceasta prevedere, evitarea unor situatii pe care le-am intalnit adeseori si recunosc ca mi-au sfasiat sufletul. Ma refer la acele cazuri in care Maica Domnului cu Fiul in brate sau Iisus rastignit, stau pe aceiasi taraba langa diferite obiecte, care au imprimate pe ele imagini nepotrivite. Trebuie sa recunoastem ca icoanele si obiectele bisericesti nu se pot vinde oriunde si oricum si sa nu ii judecam asa aspru pe cei pusi de Dumnezeu sa ne pastoreasca fara a icerca sa intelegem macar rolul si rostul acestor decizii .

Sus In jos

LALUNA

Mesaj Mar Ian 22, 2013 11:45 am Scris de LALUNA

Pe de alta parte, sunt atatea situatii in care slujitorii bisericii fac lucruri incompatibile cu haina bisericeasca incat e greu sa nu separam in minte, fara sa vrem, biserica de oamenii care o slujesc. Nu sunt decat oameni, pana la urma, multi din ei fara chemare. Dar cred ca discutia aluneca spre altceva. Pentru mine asta e o buba veche si sper sa nu spun mai multe decat as vrea...

Sus In jos

Mary

Mesaj Mar Ian 22, 2013 12:16 pm Scris de Mary

Pe langa icoane mai sunt si lumanarile..lumanarile ce treaba mai au?
Nu ii pune nimeni sa lipeasca pe ele imagini ale icoanelor ca sa le poata vinde doar biserica.
Eu cred ca e mai mult o problema interna a biserici pentru asi controla slujitorii decat a noastra.
Nu ca noi nu avem motive de a ne da cu parerea.
Asa din ultimele stiri, cu Sergiu Nicolaiescu, unde biserica se oferea sa suporte cheltuielile de inmormantare, iar saptamana trecuta o familie saraca de la marginea Bucurestiului statea cu mortul in casa de 5 zile pentru ca au avut bani doar de sicriu, aici de ce biserica nu s-a implicat, probabil ca nu era nevoie decat de un preot.
Probabil ca dau imaginea de lacomie si asta nu prea se impaca cu invatamintele crestinesti.

Sus In jos

Anonymous

Mesaj Joi Feb 14, 2013 11:35 am Scris de adi luca

biserica in curand o sa puna monopol si pe rugaciune, nu mai stiu de unde sa scoata bani, este la fel ca pe vremea inchizitiei

Sus In jos

avramuza

Mesaj Lun Mar 18, 2013 8:24 pm Scris de avramuza

SFANTUL IOAN GURA DE AUR spunea : “Cel ce se invata a-l dispretui pe preot, cu timpul Il va dispretui si pe Dumnezeu… Multe se judeca numai din banuiala” iar Parintele Arsenie Boca : "Sunteţi nemulţumiţi de preoţi? Dar voi, oare, ce-aţi făcut pentru preoţi, ca să fiţi mai mulţumiţi? Ceruta-ţi de la Dumnezeu un copil măcar, pe care să-l închinaţi slujirii lui Dumnezeu? Credeţi că vina o poartă numai ei, preoţii? Ei sunt fiii voştri! Cum i-aţi născut, aşa-i aveţi. Ce le găsiţi vină numai lor? Vă tebuie preoţi mai buni? Naşteţi-i!!"

Sus In jos

Irina

Mesaj Mier Mar 20, 2013 4:15 pm Scris de Irina

Domne fereste! Eu nu vorbesc de preoti aici ca slujitori ai lui Dumnezeu, majoritatea preotilor sint cu adevarat insemnati cu har. Vorbesc la obiect despre ierarhia superioara bisericeasca, cei care vor sa creeze din Biserica un stat in stat. Vorbesc despre o Patriarhie care nu are nici o modalitate de contact, pe al carui site oficial gasim un calendar ortodox scanat dupa o tiparitura jalnica si care masoara totul in bani. Despre cei care trimit in judecata pe amaritii care incearca sa ia din cutia milei. Despre cei care au nascocit camata bisericeasca, oferindu-se sa dea bani cu imprumut enoriasilor precum bancile, in timp ce Iisus spune: Nu puteti sluji si lui Dumnezeu si lui mamona. (Luca 16:13)
Tare simplu pentru parintele Arsenie sa arunce pisica moarta in gradina enoriasilor. Degeaba parintii le-au dat educatie crestineasca daca puterea ii face sa-si vinda sufletul.

De fapt, era vorba in primul rind de firmele care produc kituri pentru goblen reprezentind icoane si despre cei care poate vor sa expuna la vinzare astfel de goblenuri lucrate. Eventual si cei care expun in magazin kiturile respective pot fi sub incidenta acestei noi si scumpe reguli. Daca a fost 800 RON pentru doua-trei zile, cit o fi pentru un magazin permanent?
Pur si simplu nu e corect si nu e normal sa se plateasca astfel de autorizatii catre BOR.
Si intr-adevar am observat ca din multe magazine au disparut de la vinzare kiturile cu icoane. Nu am indraznit sa intreb dar mi se pare batator la ochi, avind in vedere ca icoanele sint practic cele mai cautate kituri.

Sus In jos

Mary

Mesaj Mier Mar 20, 2013 11:46 pm Scris de Mary

Interesanta informatia ta Irina, legata de disparitia icoanelor kit goblen.
Eu zic ca observatia de mai sus facuta la inceputul postului nu e chiar corecta.
Nasteti copii dati la studiat teologie da trebuie sa aveti si bani pentru construirea biserici ca altfel nu il baga nimeni in seama. Vorbesc despre varul meu, acum face cu totul altceva.

Sus In jos

avramuza

Mesaj Vin Mar 22, 2013 12:34 am Scris de avramuza

Imi cer iertare daca ceea ce am scris mai sus a deranjat, dar acele cuvinte nu sunt ale mele ci ale unor Sfinti ai lui Dumnezeu ,de a caror ivatatura ar trebui sa tinem sema cu atat mai mult cu cat a inceput Postul Mare. Cred ca ar fi mai de folos sa ne rugam pentru conducatorii Bisericii, decat sa ne otravim sufletul si mintea judecandu-i.

Sus In jos

Irina

Mesaj Vin Mar 22, 2013 10:46 am Scris de Irina

Ei, parca mai conteaza cuvintele lui Iisus in fata cuvintelor sfintilor...

Ne rugam pentru ei, dar asta nu inseamna sa tinem Adevarul sub obroc. Datoria fiecarui crestin este sa vorbeasca daca vede pe altul in greseala. Din pacate, intrucit, cum spuneam, contact cu Patriarhia nu exista, sintem nevoiti sa vorbim in public.
Sf. Teodor Studitul a zis:
"Atunci cind credinta e primejduita, porunca Domnului este de a nu pastra tacere"

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum