Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Rosa - goblen galerie

+49
masac
VarTat
vasi52
nanifar
filipcarol
amira_edu
Lucia.C
Delia Elena
jeni dan
aneta
marinela
violin_aur
Gica
laurische
silvia
scarlet47
iulia
elenaraluca.ciolan
irinamaria
andra
valkia
delia
Cristina-Maria
Lar Maria
dory
Camelia
Liliana_ct
catalina
duchess
nuti09
Maria_ct
mihaela.michaela
Miha60
d_gianina
balan.petruta
Karm3n
Melly H.
Mary
Lili
Nelik
ioanaviorela
hyaviv
ile
catinca
Dana
LALUNA
nicoleta
anasstasia
minzu.nadia
53 participanți

Pagina 1 din 44 1, 2, 3 ... 22 ... 44  Urmatorul

In jos

Rosa - goblen galerie Empty Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 03, 2013 3:49 am

Buna seara...sau buna dimineata zimbet 

Sunt Rosa si pasiunea mea este lucrul manual, in general, si goblenul, in special. Lucrez goblen de mai bine de 15 ani, dar tot ma consider o incepatoare. Cu diagramele nu prea ma descurc, asa ca am lucrat doar goblenuri imprimate.

Nu am vandut niciun goblen pana acum, nu le-am lucrat ca sa le vand, ci pentru placerea mea. Am facut cadou cateva, pana acum, familiei si apropiatilor, de care am reusit sa ma despart cu greu.

 spor la lucru 

Am lucrat goblenuri de la mai multe firme : Krif, Goblenset Pitesti, Herz Timisoara, Hudemas etc...

Iata cateva din goblenurile lucrate de mine. Va rog sa-mi spuneti ce parere aveti.

Primele sunt de la Krif, pereche, doua magnolii, mici si destul de usoare, cu putine culori.

Aici le-am fotografiat dupa ce le pusesem paspartu, dar intre timp le-am pus si rame, la fel la amandoua, argintii.

Rosa - goblen galerie 13151532575_f65c388966_o

Rosa - goblen galerie 13151533355_e110b31b49_o

Urmatorul este tot de la firma Krif, si reprezinta tot o magnolie, de data aceasta putin mai mare si mai greu de lucrat. Goblenul este prelucrat dupa o pictura a lui Martin J. Heade.

Rosa - goblen galerie 13151677703_ea6523d7bd_o

Atat pentru azi. zimbet  

Spor la lucru si va multumesc anticipat pentru parerile voastre.
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Dum Noi 03, 2013 10:44 am

Buna Rosa si bine ai venit! Ar fi fost mai dragut daca nu intrai doar pentru a vinde din kituri, dar poate in viitor vom vorbi si despre altele. Imaginile ca sa fie vizibile in mesaj se posteaza asa:
Cod:
[img]link direct imagine[/img]
Pe Flickr exista posibilitatea sa iei link-ul direct al imaginii, facind click dreapta pe imagine, alegi din lista More sizes "original", faci click si se va deschide imaginea completa. Apoi cu click dreapta pe ea, "copy image URL" sau "copy image adress", poate sa difere de la browser la browser.


Regulamentul prevede o singura imagine pe mesaj, pentru o mai buna vizualizare a forumului. De fapt, chiar am sa te rog sa citesti regulamentul si sectiunea "Primii pasi in forum", sint informatii folositoare acolo.

Sectiunea Noi sub lupa este doar pentru prezentare, galeriile se gasesc in sectiunea denumita chiar asa, "Galeria forumului". Asa ca voi muta topicul tau acolo unde trebuie si iti voi edita si mesajul pentru a face imaginile vizibile din forum.

Interesante magnoliile mici de la Krif, nu le stiam. Chiar as fi vrut sa vad niste poze de calitate mai buna, nu prea s einteleg culorile.
Nu am inteles exact, le pui pass facut de tine, sau cumparat, si apoi le inramezi? Sau pass-ul a fost doar pentru poza?
Irina
Irina


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 03, 2013 5:13 pm

Buna ziua,

De fapt, nu m-am conectat doar pentru ca sa vand kituri de goblen, m-am conectat pentru ca am aceasta pasiune - goblenul.

Multumesc pentru lamuririle legate de imagini. Imi pare rau ca nu se vad bine culorile, in poza originala se vedeau foarte bine. Voi tine minte pentru viitor.

Passpartuurile sunt puse de catre o firma specializata. Eu mai intai le pun paspartu, si apoi rama. Nu le pun pe ambele deodata.

Multumesc pentru ajutor.

Rosa.
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de minzu.nadia Dum Noi 03, 2013 5:21 pm

Rosa, bine ai venit printre noi zimbet Sper sa reusesti sa vii cu poze mai calitative ale lucrarilor tale, dar sa nu te intimidezi - noi toate ne ciocnim de problema pozelor nereusite - orice goblen este, evident,mult mai frumos in realitate face cu ochiul  Magnoliile mari sunt unul dintre modelele pe care le-as coase vreodata cu placere, mai multe companii au facut incercari de a prelucra acest tablou. Sper sa te simti bine alaturi de noi zimbet 
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 03, 2013 5:29 pm

@Nadia Multumesc! de mesajul frumos

Intr-adevar, este destul de dificil sa gasesti lumina potrivita pentru a face o poza reusita unui goblen. Pe viitor voi incerca mai mult lumina naturala. Acea magnolie cu mai multe culori a fost prelucrata foarte frumos de cei de la Krif, zic eu, cu toate ca este mai mica. Ei mai au cateva prelucrari cu magnolii si nu numai, mai mari, dupa Martin J. Heade. Se gasesc la sectiune "Flori" de pe site-ul lor.

hi hi hi Sunt atatea firme si atatea goblenuri, incat, zic eu, ar trebui sa avem zece vieti ca sa le lucram pe toate cate am dori.

Multumesc inca o data si spor la lucru.

Rosa.
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 03, 2013 5:43 pm

Buna seara,

Inca o poza, de data aceasta, tot cu un goblen lucrat de la Krif, o prelucrare facuta de ei dupa un tablou de Theodor Aman. Este cel mai mare goblen lucrat de mine, si cu cele mai multe culori - peste treizeci de culori. Cel mai greu de realizat dintre toate pe care le-am facut.

Ce parere aveti ? Va place ? Multumesc anticipat de pareri.

Rosa - goblen galerie 13151840434_f6ec6d8eb4_o

Nu stiu daca am reusit sa inserez poza cum trebuie, asa ca am postat si un link catre pagina de Flickr. Trebuie sa recunosc ca nu ma prea pricep. rusinat
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Dum Noi 03, 2013 9:01 pm

Rosa, ma bucur daca ai venit cu intentia sa ramii cit mai mult printre noi. Imi plac alegerile tale in materie de goblen si nu e nici o problema daca nu te descurci cu imaginile. Incercam sa te ajutam.

Nu stiu de ce iei link-ul din photostream in loc sa deschizi imaginea la dimensiunea originala scratch In orice caz, ai uitat sa preiei din codul meu exact codul intre care trebuia sa pui link-ul, si ai uitat sa stergi textul "link imagine" care trebuia inlocuit cu linkul imaginii. Din pacate nu pot sa-ti corectez postarea si nici sa vad poza pentru ca este privata. Trebuie sa o setezi ca publica pentru a putea fi vazuta si de noi.
Irina
Irina


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 03, 2013 9:37 pm

@Irina

Of, Doamneeeeeeeeeeee !!! Nu ma descurc deloc cu imaginile acestea ! bataie rusinat Imi cer scuze pentru cat de zapacita sunt.

www.flickr.com/photos/60201451@N07/10636463956/sizes/o/" alt="" />

Ia sa vedem daca de data aceasta am reusit !!!
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de anasstasia Dum Noi 03, 2013 9:39 pm

Nu, nici macar.
Eu am reusit sa vad poza accesand primul link. Din pacate si aceasta este un pic neclara, insa cred ca este un model reusit.
anasstasia
anasstasia


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 03, 2013 9:54 pm

@Anasstasia

Multumesc de apreciere ! Multumesc! Of, ma descurc foarte greu cu linkurile astea si cu incarcarea pozelor pe net. Bataie 

Mai incerc sa postez o magnolie, tot de la Krif, careia i-am pus mai intai un paspartu bleu-gri, pe care mai apoi l-am schimbat cu unul bej-crem, la fel ca la primele doua, patrate. Eu asa fac, mai intai le pun paspartu, apoi rama, in cazul in care ma razgandesc in ce priveste paspartuul.


Rosa - goblen galerie 13151537275_f4b2f950b7_o

Astept pareri, comentarii etc.


Va rog, nu ma certati pentru nepriceperea mea in ce priveste pozele, sa stiti ca incerc din rasputeri. plinge
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Lun Noi 04, 2013 12:17 pm

In regula, pune doar link-ul asa cum stii tu sa-l iei si o sa vin eu in urma sa fac pozele vizibile. pupici 
Intre timp incearca sa citesti si acest topic, poate iti este mai usor cu tinypic:
http://www.goblenul.com/t8-cum-sa-incarc-imagini-folosind-tinypic
Irina
Irina


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Iarasi...trandafirii...

Mesaj Scris de Rosa Lun Noi 04, 2013 5:17 pm

Rosa - goblen galerie 13151675173_e831822d66_o

Inca o poza cu trandafirii, de data aceasta doar cu paspartu. Din pacate, nu pot sa fac poze mai clare la acest goblen, pentru ca l-am facut cadou si este fooooooooooarte departe...

Ce parere aveti ? Am ales bine paspartuul si rama ?

Pupici si spor la lucru ! zimbet zimbet zimbet
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de nicoleta Lun Noi 04, 2013 7:16 pm

acum reusesc si eu sa vad cateva din lucrarile tale. Sunt frumoase. Felicitari!
nicoleta
nicoleta


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Lun Noi 04, 2013 8:47 pm

@Nicoleta

Da, acestia sunt... Ma descurc destul de greu cu pozele astea... Noroc cu irina, ca reuseste intotdeauna sa ma ajute... Ma bucur ca plac trandafirii... Acum tot la un goblen cu un trandafir lucrez, de la Hudemas... Il voi posta in sectiunea "in lucru"...

Pupici si spor la lucru !

@Irina

Multumesc! Multumesc! Multumesc! Multumesc mult de tot pentru ajutor, esti8 cea mai draguta !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Mar Noi 05, 2013 7:47 pm

Gata, Rosa, am reparat toate pozele.
Deci mai era o magnolie in serie. Toate miniaturile cu magnolii sint finute, ochii mei se lipesc de ele prima data. Sper sa nu te superi ca spun asta, pe ultima o vad perfecta pentru o felicitare eleganta, care sa fie inramata. Si dimensiunile modelului se potrivesc. Sa stii ca daca nu le vedeam la tine lucrate, poza de pe site-ul lor nu m-ar fi atras cu nimic.

Imi plac si trandafirii. Nu stiu cu ce ii pozezi, as vrea sa-i vad mai colorati un pic, si pe ei si rama. Folosesti telefonul mobil?

Irina
Irina


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de LALUNA Mar Noi 05, 2013 10:44 pm

Rosa, pacat ca pozele nu surprind mai clar lucrarile tale, ca sa le putem admira in toata frumusetea. Este evident ca-ti plac magnoliile. Am si eu unele in galerie, tot dupa Heade. Maniera ta de a pune intai pass si abia dupa aceea rama nu am mai intalnit-o pana acum.
Ma insel sau saculetul tau cu goblenuri inca nu s-a golit? zimbet  Felicitari! Mai asteptam!
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Magnolii

Mesaj Scris de Rosa Mar Noi 05, 2013 11:06 pm

@Irina

Multumesc mult de tot... Sunt o calamitate in ce priveste pozele... hahaha 

Intr-adevar, nu am aparat de fotografiat digital, asa ca fac pozele cu telefonul mobil...

Pai, care dintre magnolii ? Cele pe fond negru ? Din pacate, cred ca sunt prea mari pentru o felicitare... Au cam 20 pe 30 de cm... Dar, sper sa ma re-apuc de ele si sa le termin... Cred ca vor arata foarte frumos cu un paspartu potrivit si cu rama...

Multumesc foarte mult pentru ajutor si pupici !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Mar Noi 05, 2013 11:12 pm

@Laluna

Imi pare atat de rau ca nu am un aparat mai performant, ca sa fac poze mai bune... Dar sper sa-mi pot cumpara, intr-o zi...

Intr-adevar, eu mai intai pun paspartu la goblenuri, ca sa vad cum ies...adica, de exemplu, daca nu imi place passpartuul pus initial, merg si il schimb... Am o gramada de goblenuri carora le-am pus paspartu, dar care nu au inca rama...

Voi mai posta poze cu goblenuri terminate, am o multime, unora nici nu le-am facut inca poze...

@ Irina

Cum fac sa postez mesaje intr-un topic deja deschis, tot de catre mine ? Din cauz ca nu ma pricep, tot trebuie sa deschid topicuri noi... Multumesc mult pentru intelegere...

Multumesc! Multumesc! Multumesc! 

Pupici multi la toata lumea si spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Dana Mar Noi 05, 2013 11:23 pm

Superbe felicitari !Pupici 
Dana
Dana


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Multumesc pentru aprecieri

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 06, 2013 12:03 am

Dana a scris:Superbe felicitari !Pupici 
Multumesc, Dana, pentru aprecieri ! Multumesc!

Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de LALUNA Mier Noi 06, 2013 12:42 am

Rosa a scris:

@ Irina

Cum fac sa postez mesaje intr-un topic deja deschis, tot de catre mine ? Din cauz ca nu ma pricep, tot trebuie sa deschid topicuri noi...
Rosa, postand mesajul asta exact asta ai facut: ai postat un mesaj intr-un topic deschis de tine. Nu stiu care anume e neclaritatea...
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Of, Doamne !

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 06, 2013 12:52 am

Of, Doamne ! Tare zapacita mai sunt ! bataie bataie bataie 

Da, asa este, ai dreptate ! Iarta-ma ca sunt atat de impiedicata... rusinat rusinat rusinat 

Multumesc foarte mult de explicatii ! Multumesc! 

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 06, 2013 1:08 am

Rosa - goblen galerie 13151541795_e284c3592a_o

Iata inca un goblen de la Krif, "Miss Kathleen Newton", prelucrare facuta de ei dupa un tablou al lui J. Tissot.

Ce parere aveti ? Va place ? (Stiu ca poza e cam neclara, dar nu am aparat digital de fotografiat, asa ca trebuie sa fac pozele cu telefonul.)

Pupici si spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 06, 2013 1:12 am

Rosa - goblen galerie Kathle10

Iata si tabloul original. Ce parere aveti ? Este o prelucrare fidela ?\
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Rosa Sam Noi 09, 2013 5:35 pm

plinge plinge plinge Of, of...chiar nu-mi raspunde nimeni ? Spor la lucru.
Rosa
Rosa


Sus In jos

Rosa - goblen galerie Empty Re: Rosa - goblen galerie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 44 1, 2, 3 ... 22 ... 44  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum