Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ce poate face plictiseala din oameni..

In jos

16122013

Mesaj 

Ce poate face plictiseala din oameni.. Empty Ce poate face plictiseala din oameni..




Buna ziua,

Probabil niciodata nu am fost mai enervant, agasant, sacaitor, bla bla bla decat atunci cand am fost plictisit. Deci acest lucru numit plictiseala poate face ceva din noi la care nu ne-am fi gandit niciodata.
Stau si ma uit in jur, din cand in cand, nu mereu, ca ar fi prea ciudat sa ma uit intr-o parte si alta printre alti 500 de oameni, te-ar considera nebun sau pierdut in lume, dar cand ma uit imi zic "wow, oare cum era in trecut cand nu existau calculatoare ?". Well, ma intreb mai mereu asta, mai ales ca eu stau de multe ori in fata acestui ecran mare si stralucitor si pur si simplu nu stiu ce sa fac, dar imi gasesc pana la urma de lucru, mai fac cate un plugin pentru vreun joc, mai intru pe un forum-doua, pe forumul personal sau scriu vreun blog, m-ati prins de data asta.
Curiozitatea mea cea mare este, odata ce nu erau calculatoare, ce faceau oamenii pe vremea aia ? Adica, eu ma plictisesc si cu calculator, am tot ce vreau, asta are orice copil, sau ma rog, aproape orice copil.. unii sunt saracutii carora deabia le ajunge mancarea, sau si mai rau, dar fereasca Dumnezeu, probabil in viitor nu vor mai exista copii fara parinti, familii saraci, etc.
Nu imi vine sa cred ce am scris aici si ce titlu am, nicio legatura, dar cine stie, poate e bun. Cam atat, intre timp a aparut o mica problema si trebuie sa ma opresc din a scrie randuri.


Numai bine si va urez sarbatori fericite,
Alin!
Alin
Alin


Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Ce poate face plictiseala din oameni.. :: Comentarii

LALUNA

Mesaj Mier Dec 18, 2013 10:13 pm Scris de LALUNA

Alin, din pacate majoritatea covarsitoare a membrilor acestui forum n-o sa te inteleaga: noi nu ne plictisim niciodata, dimpotriva, vrem ca ziua sa aiba mai multe ore. Asta se obtine, in general, cand ai un hobby... Pentru noi, calculatoarele servesc ca sa tinem legatura unii cu altii si sa cautam siteuri de goblen, sa vedem ce lucreaza altii si ce putem cumpara in materie. De-asta nu se inghesuie nimeni sa-ti raspunda: daca lasi un goblenist singurel in casa, o saptamana, numai el si goblenul lui, n-o sa ti se planga la final decat de ziua de duminica: atunci s-a plictisit, ca n-a putut coase...  hahaha 

Sus In jos

anasstasia

Mesaj Mier Dec 18, 2013 10:47 pm Scris de anasstasia

Asa este Lalu. Nu inteleg cum sa fi plictisit. Oamenii care inainte nu aveau calculator nu se plictiseau deoarece citeau. Unii si-au pastrat acest bun obicei si acum.
Eu lucrez si 15 ore/zi in zilele libere (la goblen ma refer) si citesc zi de zi, iar pe internet am nenumarate lucruri interesante de vizionat: documentare, filme si foarte important creez noi legaturi cu oameni valorosi.

Sus In jos

munteanu elena

Mesaj Joi Dec 19, 2013 12:54 am Scris de munteanu elena

De cind m-am apucat de cusut sint in criza de timp.Dramuiesc fiecare minut,nu vreau sa renunt la nimic din ce imi face placere,cititul,intinlirile si plimbarile cu prietenele,vizionat de filme,internetul s.a.
Cred ca cei care se plictisesc nu au nici o activitate.Un hobby sau mai multe pe mine m-a facut sa-mi organizez timpul liber si rar am timpi morti.

Sus In jos

Mary

Mesaj Joi Dec 19, 2013 1:37 am Scris de Mary

Confirm, duminica cauta modele,,,sau pregateste nist ate  hi hi hi 

Sus In jos

hyaviv

Mesaj Joi Dec 19, 2013 1:50 am Scris de hyaviv

ce plictiseala? nici vorba! daca s-ar gasi cineva sa-mi mai dea ceva ore in plus la fiecare zi, ce bine ar fi!

Sus In jos

cristi21

Mesaj Joi Dec 19, 2013 8:11 am Scris de cristi21

Doamne, daca ar putea fi ziua de 24 ore, ar fi bine. Dar cum am un baiat de 15 ani ca si Alin cam pricep ce este in sufletul si mintea lui. Faptul ca analizezi existenta celor de langa tine pe mine ma face sa cred ca intr-o buna zi nu te vei mai plictisi, pentru ca te vei implica in viata celor de langa tine mai putin norocosi.

Sus In jos

anasstasia

Mesaj Joi Dec 19, 2013 8:44 am Scris de anasstasia

Eu la 15 ani devoram cartile. Chiar nu ma plictiseam....Mama mereu ma certa ca exagerez si nu fac nimic altceva.

Sus In jos

LALUNA

Mesaj Joi Dec 19, 2013 12:24 pm Scris de LALUNA

Si eu citeam non stop la varsta aia. Mama ma proteja, daca avea nevoie de ajutor si venea sa ma roage sa fac ceva, iar eu eram cu o carte in mana (ceea ce se intampla mereu), se intorcea din usa si nu mai zicea nimic...
Alin, se pare ca ai raspunsul: daca vrei sa nu te mai plictisesti, apuca-te de citit sau de cusut... zimbet

Sus In jos

Alin

Mesaj Joi Dec 19, 2013 1:14 pm Scris de Alin

Buna ziua!
Ei bine, da, am raspunsul. Ma mai uitam la bunica mea, cand ma duceam la tara cand cosea, chiar imi placea, mi se parea interesant sa ma uit cu orele la ea cand cosea, parca era ceva "magic". De citit.. poate asta urasc cel mai mult, sa citesc carti, povesti si altele. Daca ma apuc de citit prefer sa citesc ceva in engleza sa invat mai bine si limba engleza, sau ceva care are legatura cu informatica. Oricum, multumesc tuturor pentru raspunsuri.  buchet 

Sus In jos

Irina

Mesaj Joi Dec 19, 2013 10:16 pm Scris de Irina

Ba eu ma plictiseam uneori,la servici. Sint momente in care esti obligat de imprejurari sa devii un robotel. Orice nu imi solicita inteligenta ma plictiseste de moarte si am patit-o uneori.
Nu v-ati plictisit nicodata la un film prost? Eu m-am plictisit si de cite o carte si am aruncat-o cit colo, sau am lasat-o deoparte pentru cind o sa fiu mai coapta la minte ca sa o inteleg.

Alin, si tricotatul e interesant  hahaha 
Nimic nu este rezervat unui sex, exista bucatari si bucatarese "chef", scriitori si scriitoare, pictori si pictorite, goblenisti si gobleniste, creatori de moda si creatoare de moda... si evident sudori si sudorite. va mai amintiti tema obligatorie "mama mea e sudorita"?  cearta 

Ce faceam ca sa nu ma plictisesc la virsta ta? Ieseam afara si jucam orice de la volei la leapsa pe ouate, mergeam kilometri cu bicicleta, jucam macao toata ziua, mai tirziu whist si table...

Sus In jos

Alin

Mesaj Joi Dec 19, 2013 10:38 pm Scris de Alin

Vaii, sunt slabut oricum, daca mai ma duc si cu bicicleta..  bataie !
Oricum, mai ma duc la un fotbal din cand in cand, dar imi e sa nu ma ia raceala inainte de olimpiada la informatica. Noroc cu forumurile ca mai mi-a trecut plictiseala de la ele si am inceput sa invat sa codez si pe alte versiuni, dar sa nu schimb subiectul!
O sa ma duc la bunica mea intr-o zi si o voi ruga sa ma invete sa tricotez. It's magic!

Sus In jos

anasstasia

Mesaj Joi Dec 19, 2013 10:47 pm Scris de anasstasia

Daca mergi cu bicicleta nu vei mai fi slabut. Nu este evident ca ti-ar face bine un pic de sport??? Iti este frica de raceala la 15 ani asa ca eviti sportul??

Sus In jos

Alin

Mesaj Joi Dec 19, 2013 11:17 pm Scris de Alin

Buna seara Anastasia!
Nu imi este frica de raceala si nici nu evit sportul, imi fac timp in fiecare zi sa ma duc cu prietenii la un fotbal sau sa alergam un pic, dar in aceasta perioada incerc sa evit raceala :D . Multumesc pentru sfaturi  buchet !

Sus In jos

anasstasia

Mesaj Joi Dec 19, 2013 11:21 pm Scris de anasstasia

Cu tot dragul! Ai o varsta minunata, profita de ea pentru ca anii nu se mai intorc.

Sus In jos

Alin

Mesaj Vin Dec 20, 2013 1:02 pm Scris de Alin

Multumesc mult! Din pacate nu se mai intorc.. de asta incerc sa profit cat mai mult de acesti ani!

Sus In jos

Irina

Mesaj Dum Dec 22, 2013 11:13 am Scris de Irina

Ehee, as vrea eu sa slabesc mergind pe bicicleta  lol 

Cind este olimpiada? Nu esti in vacanta?

Sus In jos

Alin

Mesaj Dum Dec 22, 2013 7:24 pm Scris de Alin

Nu este in vacanta, dar dupa vacanta o sa urmeze si olimpiada, si sunt super stresat. Profesoara de info mi-a spus ca ma descurc foarte bine, dar tot imi este frica.. este prima oara cand ma duc la olimpiada la informatica.  dansez 

Sus In jos

Irina

Mesaj Dum Dec 22, 2013 8:17 pm Scris de Irina

Ei, frica... Ce-i aia frica? doar n-o sa-ti taie gitul. De fapt, poti sa tremuri pina vezi subiectele, important e sa nu tremuri dupa ce le vezi  zambet 

Sus In jos

Alin

Mesaj Lun Dec 23, 2013 11:09 am Scris de Alin

Mereu mi s-a intamplat asa. Pana le-am vazut am tremurat in banca mea.  bataie

Sus In jos

munteanu elena

Mesaj Lun Dec 23, 2013 5:00 pm Scris de munteanu elena

Alin,multa bafta iti urez chiar daca mai e ceva timp pina atunci! Uite vine Craciunul,bucura-te de aceste sarbatori si nu te mai gindii la emotii! Or sa treaca asa cum au venit ai sa vezi!

Sus In jos

Alin

Mesaj Lun Dec 23, 2013 11:03 pm Scris de Alin

Multumesc Elena, iti urez de asemenea sarbatori fericite alaturi de familie si cei dragi, cred ca asta-i cel mai de pret lucru din viata.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum