Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Prieteni.. sau dusmani ?

In jos

29122013

Mesaj 

Prieteni.. sau dusmani ?  Empty Prieteni.. sau dusmani ?




Buna ziua.
Sunt destul de suparat astazi, ca si ieri, din cauza prietenilor.. sau din cauza dusmanilor ? Nici eu nu mai stiu. Ce sunt pana la urma prietenii ? Niste persoane care te ajuta, si pe care le ajuti, dar nu in asta sta baza, baza sta sa te suporti unul pe altul, dar de ce intr-un moment nu mai suporti pe celalalt, sau viceversa ? Probabil ca este nevoie mereu de o schimbare, care sa fie placuta celuilalt sa nu se plictiseasca unul de altul. Huh, cam adanc am intrat in acest subiect.
Deci, pana la urma, de ce UNII prieteni devin dusmani ? Secretele sunt sa ramana secrete, zic eu, nu sa spui lumii intregi, sau, si mai rau, altor persoane care nu te suporta. Deci pana la urma, in zilele astea, mai are rost sa ai incredere in cineva înafara de familie.. si, in persoanele care nu te-au dezamagit niciodata.. ?

La un concurs scria undeva, era o metafora, o zicala, o expresie.. "De fiecare data când te certi cu un prieten, se rupe o sfoara. Ca sa o legi, trebuie facut un nod.", bine, dar sfoara aia nu-i infinita, ca o dreapta in matematica, nu ? Frustrant. Prea multe noduri, face dintr-o sfoara un simplu cerc, chiar daca nu este pefect. Ce poti face cu un cerc, daca prietenia inseamna o sfoara.. ? Cred ca acest cerc reprezinta dusmanii.

Spoiler:
Alin
Alin


Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Prieteni.. sau dusmani ? :: Comentarii

Mary

Mesaj Lun Dec 30, 2013 12:52 am Scris de Mary

Daca un prieten iti devin dusman, era prieten adevarat?
 scratch 

Sus In jos

hyaviv

Mesaj Lun Dec 30, 2013 2:14 am Scris de hyaviv

crezi ca intotdeauna poti avea incredere si in familie?  Suspect 

Sus In jos

Irina

Mesaj Lun Dec 30, 2013 8:26 am Scris de Irina

Prietenii sint cei care ramin alaturi de tine si cind iti este greu, sau mai ales cind treci prin momente grele. Ei pot avea, ca si tine, tot felul de slabiciuni, pe care le treci cu vederea si va acceptati reciproc asa cum sinteti.
Dar ce secrete atit de grave poti avea? Important este sa ierti si sa mergi mai departe. Poate a fost un motiv pentru care a vorbit despre tine, poate ca regreta... daca nu ii dai sansa sa se justifice nu vei afla niciodata.

Sus In jos

Alin

Mesaj Lun Dec 30, 2013 12:19 pm Scris de Alin

Mary, nu, nu a fost prieten adevarat, dar totusi iti pare rau, ca tu poate l-ai considerat..

hyaviv, eu asa zic. Cel putin la varsta mea, poate cand voi creste mare si voi avea sansa sa vad mai multe familii, si tot asa poate-mi voi schimba parerea. Am vazut un caz la televizor unde mama nu isi dorea copilul sa fie baiat, sau fata, nu mai retin bine. Pana la urma el a decis sa faca acea injectie fatala, din cauza esuarii, dar aici este vorba de iubire materna..

Ei bine, Irina, probabil ca regreta, dar totodata si eu, tu, noi, voi regretam de ce s-a spus. Nu este vorba ca este secret asa de mare, dar odata ce nu mai poti avea incredere in acel prieten nu mai poti sa-l consideri prieten, dar nici dusman. Pur si simplu un prieten departat, o cunostinta veche cu care nu prea vorbeai la scoala.. si tot asa. Cred in a 2-a sansa, dar, cum am spus "De fiecare data când te certi cu un prieten, se rupe o sfoara. Ca sa o legi, trebuie facut un nod."...

Sus In jos

Mary

Mesaj Lun Dec 30, 2013 12:29 pm Scris de Mary

Alin, asa se creste, asa inveti sa pretuiesti mai mult prieteni avevarati, asa inveti sa-si cenzurezi primul impuls, cel de a spune ce gandesti despre o persoana.

Sus In jos

Alin

Mesaj Vin Ian 10, 2014 6:08 pm Scris de Alin

Da, pana la urma tot revenim la prieteni daca se arata interesati. Oricine mai greseste.. nu ?

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum