Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Codul rosu al lui Ponta sau zapada este un fenomen natural

In jos

26012014

Mesaj 

Codul rosu al lui Ponta sau zapada este un fenomen natural Empty Codul rosu al lui Ponta sau zapada este un fenomen natural




"Iarna-i grea, omatu-i mare, semne bune anul are. Semne bune, de belsug, pentru brazda de sub plug."

"Iarna nu-i ca vara", stim asta de mii de ani. Haideti sa privim putin lucrurile din perspectiva lui Dumnezeu. El nu are grija doar de oameni. Acestora le-a dat destule posibilitati sa-si poarte de grija cind e zapada.
Zapada este un fenomen natural prin care Dumnezeu creeaza un rezervor de apa, in cantitate suficienta pentru primele luni de primavara, in care plantele trebuie sa creasca. Daca aceeasi cantitate ar cadea deodata sub forma de ploaie, nu doar ca ar apare inundatii, dar ar fi o risipa enorma. Plus ca zapada protejeaza culturile insamintate de toamna.
Dar aceste lucruri le stie orice copil de gradinita. Stiti ca se invata semnele caracteristice anotimpurilor. Toamna cad frunzele, iarna ninge si facem oameni de zapada...

Dar nu le stiu, din pacate, si cei care privesc lucrurile din servicii cu baza la oras, in cladirile institutiilor guvernamentale. Ei n-or mai fi avind rude si terenuri la tara, ci doar case de vacanta? Pentru ei 2 cm de zapada sint un pretext suficient ca sa declare dezastru national si sa inchida autostrazile. Unde sint miliardele alocate la nivel national pentru contracte cu firme de deszapezire? Unde sint acele firme fantoma, cu tot cu utilajele lor fantomatice? Pina la intrarea armatei in peisaj, nu am vazut la stiri utilaje de deszapezire. Nici eu, nici intervievatii soferi, care pierd miliarde.

Si iata ca 50 cm de zapada sint suficienti pentru blocarea tarii. Autostrazile sint inchise, soselele sint inchise in jumatate de tara, porturile sint inchise si CFR-ul a anulat toate cursele. Pe scurt, nici daca dusmanii ne-ar fi bombardat podurile nu am fi fost mai izolati de lume decit sintem acum.
Despre pierderile inregistrate in toate sectoarele economice, neglijarea aprovizionarii cu alimente a aglomerarilor urbane, imposibilitatea accesului la servicii strategice, nimeni nu vrea sa vorbeasca. Ne batem cu pumnul in piept cit de operativi am fost in incompetenta noastra.


PS: nu uitati ca domnul Ponta a intrat in istorie, pentru ca a reusit sa declare primul cod rosu de ninsoare, in timp ce facea conditie fizica la sala de sport, jucind baschet.
Codurile emise de INMH sint avertizari
DEX: "A AVERTIZÁ ~éz tranz. (persoane) A înștiința în prealabil printr-un avertisment; a preveni; a atenționa; a preîntâmpina."
Noi am fost "avertizati" dupa ce deja zapada avea 50 cm, adica evenimentul se petrecuse deja. Ce mai conteaza? Ce importanta mai are ca rezultatul imediat a fost inchiderea drumurilor, noi fiind incapabili sa le mentinem functionale? A fost primul, nu-i asa?  zambet Inca o actiune politicianista ale carei singure victime sintem noi.
Heil Ponta!
Irina
Irina


Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Codul rosu al lui Ponta sau zapada este un fenomen natural :: Comentarii

hyaviv

Mesaj Lun Ian 27, 2014 12:29 am Scris de hyaviv

Saracu Ponta, atat il duce capul, atat face.Vin iar alegeri,asa ca...

Sus In jos

scarlet47

Mesaj Lun Ian 27, 2014 7:08 am Scris de scarlet47

Exact despre asta e vorba! Despre alegeri.Acum criticam si pe buna dreptate, dar cand vin alegerile stam acasa , nepasatori, ca doar nu facem politica. Avem guvernantii pe care-i meritam. Lasam de fiecare data sa aleaga altii in locul nostru. Astfel ne-am pricopsit cu o tagma de borfasi, excroci la conducerea tarii. Tara e captiva unei tagme de mafioti!

Sus In jos

ginabreazu

Mesaj Lun Ian 27, 2014 7:49 am Scris de ginabreazu

..,,Saracul Ponta''e sarac in gindire,in initiative de a conduce un guvern incompetent,doar asa au gindit ei ca se poate,sa blocheze o tara intreaga,cred ca suntem vazuti in afara ca o tara condusa doar de incompetenti,mincinosi,mafioti...Ponta joaca baschet,sotia merge la sindrofie,pentru toata aceasta clica nu conteaza ca tara e ingenuncheata de prostia lor...alegeri...mai este pina atunci si romanul pina atunci uita...ca deh,asa se lasa omul nostru dus de nas...cu zaharelul,cu galetusa,plasuta.Vai,saraca tara bogata ca a ajuns pe mina mafiotilor...

Sus In jos

Irina

Mesaj Lun Ian 27, 2014 8:34 am Scris de Irina

La alegeri, o mare parte din populatie nu a putut participa, din caua unei legi electorale anticonstitutionale si chiar impotriva drepturilor omului. Nu dispun de bani, dar cine dispune nu stiu de ce nu a contestat aceasta lege la o institutie internationala. Nu am putut vota decit in localitatea de domiciliu, drept urmare cei care s-au aflat prin forta imprejurarilor in alta localitate s-au aflat privati de dreptul lor fundamental de a-si exprima vointa in mod democaratic, prin vot. Victimele au fost in principal tinerii, cei care gindesc altfel.

Sus In jos

Anonymous

Mesaj Mar Ian 28, 2014 11:26 am Scris de Utilizator

bataie 

Sus In jos

ginabreazu

Mesaj Mier Ian 29, 2014 9:50 am Scris de ginabreazu

In mare parte sunt de accord ca aceasta lege electorala are minusuri,dar daca s-ar face ceva sa putem vota prin corespondenta,este o variant pe care vad ca in unele tari...ex SUA,am vazut la tv ca in timpul alegerilor din America ,ceteteni ce se aflau pe teritoriul tari noastre au votat in acest fel,si-au exprimat vointa in acest fel...De ce nu se face asa si la noi ? Pentru ca ai nostril guvernanti (mafioti) nu ar mai avea atitea sanse sa fie cu catel si purcel unde isi doresc sa fie.Poate ca atunci tineretul nostru ar fi receptiv si si-ar exprima vointa lor,chiar si cei care sunt plecati poate ,poate ar face ca prin vointa lor si in tarisoara asta sa se puna conceptul unei democratii reale si care sa fie cu mult mai mult in favoarea omului de rind.
Totusi parerea mea este ca multi tineri,din cei plecati prin alte tari pur si simplu nu le pasa ce se mai intimpla pe aici sau prea putin ii mai intereseaza,isi spun doar parerea asa in treacat sau mai vorbesc de asa ceva cind chiar vad ceva iesit din tipare sau cind vin prin tara si se confrunta cu anumite situatii,dar nemultumirea lor trece dupa ce parasesc iar tara si la vot merg cei ce se lasa amagiti cu minciuni sau cu alte avantaje,as putea da ex dar ma opresc....Pina nu scapam de individualism si indiferenta nu cred ca lucrurile vor merge spre bine in tara asta,prea multa spaga,coruptie,minciuna si cind in fruntea tarii avem un plagiator ca prim ministru si un mincinos format,sunt sceptica eu una ca vor veni lucruri bune si pentru omul de rind.

Sus In jos

Irina

Mesaj Mier Ian 29, 2014 12:42 pm Scris de Irina

Sa stii ca din ce aflu de la prietenii plecati din tara, exact ei sint cei care merg la vot mai mult decit cei din tara.
In tara problema domiciliilor este foarte grava, deoarece nu doar studentii se afla in afara localitatii de domiciliu, dar si multi angajati care prin natura serviciului calatoresc sau sint delegati, detasati... precum si multi care nu au proprietati si deci au domiciliul la familie, in timp ce ei de fapt locuiesc in alta parte, in chirie, insa fara a putea sa-si faca acte acolo, pentru ca proprietarii, chiar daca inregistreaza la fisc, nu inregistreaza si la notariat contractele de inchiriere.
Cei din afara tarii merg mereu la vot pentru ca spera ca se vor putea intoarce in tara. Nu au plecat de drag acolo si au schimbat o bataie de joc pe o alta bataie de joc - insa mai bine platita. Multi presteaza munci injositoare, pe care autohtonii nu vor sa le presteze, iar sistemul lor de asigurari sociale nu le permite alternative - de pilda,ingrijirea unor batrini, bolnavi, unii chiar violenti care ar fi trebuit sa fie intr-un azil sau chiar in spitalele de boli nervoase. Acest lucru se va intimpla in curind si la noi, datorita eliminarii majoritatii internarilor prin noua lege a sanatatii.

Cel putin pentru alegerile prezidentiale de anul acesta, avem un vid de optiuni.
In afara celor 2 USL-isti, doar Mihai Razvan Ungureanu se prezinta ca o alternativa viabila, cu destula popularitate si cu ceva infaptuiri precedente demne de luat in seama. Adica doar el este in libertate si fara procese penale pe rol.
Restul ... stiti si voi pe unde sint. Sistemul s-a ingrijit sa trimita in puscarie sau sa alunge din tara pe majoritatea potentialilor candidati.

Sus In jos

ginabreazu

Mesaj Mier Ian 29, 2014 2:44 pm Scris de ginabreazu

Nu contest ca poate sunt tineri care sunt plecati in afara,ca poate vor sa se intoarca,dar fapt concret eu am fetele mele care de exemplu nu au de gind sa se mai intoarca in tara,au proprietatile lor,dar totusi nu mai doresc sa revina,isi pun intrebarea mereu,,de ce ?''sa mai vina,in cercul lor de prieteni nu am auzit sa spuna ca ii intereseaza ce este pe aici,spun doar ca nu-I intereseaza ca nu au la ce sa mai vina si mai rau,.ca nu merg sa voteze ca sectiile de votare sunt foarte departe...
Problema contractelor de inchiriere,de citiva ani buni eu tot am facut contracte din acestea,nu trebuie sa fie inscrise la notariat,asta daca nu s-a schimbat de la 15 ianuarie cind am facut noul contract,este inscris doar la impozite cu contractual parafat de ei la fisc chiriasul merge linistit si poate sa-i faca viza de sedere flotant,domiciliu nu se poate ca doar nu-I nimeni nebun sa faci si domiciliu unui chirias care iti sta 1 an de zile si apoi pleaca.
Ramin totusi la idea ca totul s-ar rezolva daca ar fi introdusa in legea electorala votul prin corespondenta,dar guvernantii nostril nu vor asa ceva ca atunci nici nu se mai poate fura votul.
Pentru prezidentiale iti dau dreptate in totalitate,nu avem nimic mai bun decit MRU.
Ca sistenul a trimis la inchisoare potentiali candidati....pai daca au ajuns acolo parerea mea este ca nu meritau sa ajunga in postura de candidat presidential,indiferent de cum se numeste si nu stiu de ce dar mie parca imi da incredere acest sistem care ii trimit unde le este locul celor ce fura sau au furat tarisoara asta fara sa aiba frica de nimic,eu una ma bucur tare mult cind vad ca sunt dovediti acesti infractori si ajung unde le este locul....de ce sa ajunga dupa gratii doar babuta de la tara ce a pus un tarus pe terenul vecinului cu un pas ? Sau de ce numai cel ce fura ca nu are ce minca ? ....si baronii sa stea bine mersi si sa mai si ajunga prezidentiabili ?...cu asta nu sunt de accord,sper sa nu te superi,daca ceva te supara spune-mi si nu mai scriu nimic,nu

Sus In jos

scarlet47

Mesaj Mier Ian 29, 2014 6:53 pm Scris de scarlet47

Doamne fereste dar despre ce prezidentiabil vorbiti? Care a ajuns la puscarie atunci acolo ii este locul!
Actualul USL a adus cu el numai infractori in functii suspuse si nu stiu daca vor reusii sa faca curatenie DNA-UL, cu rezistenta din partea parlamentului, alt forum imbacsit de infractori. Noroc cu Uniunea Europena ca pune presiune pe ei.

Sus In jos

Irina

Mesaj Joi Ian 30, 2014 7:27 pm Scris de Irina

Pai eu nu spusei ca oamenii din puscarie ar merita sa candideze, doar ca ar fi fost potentiali candidati. N-am analizat daca sint buni sau rai.
Scarlet, chiar ma gindeam zilele astea la ce spui, este un caz fara precedent. In mandatele precedente, de regula se identificau infractorii din mandatele anterioare, care intrasera curati la guvernare - sau cel putin inca nu se stia despre ce au facut. In acest mandat, infractorii au intrat in guvern avind deja pe rol diverse cauza penale, sau au fost dovediti chiar in timpul mandatului. O alta situatie fara precedent este cea a sotiilor, propulsate in posturi platite gras.

Sus In jos

ginabreazu

Mesaj Vin Ian 31, 2014 3:56 pm Scris de ginabreazu

Imi vine acum in cap o vorba,cred ca nu este un proverb,dar in popor se spune cam asa,,pleaca ai nostril,vin ai nostril,noi....raminem tot ca prosti''.Ai perfecta dreptate Irina referitor la promovarea neamurilor si inca pe ce sume de bani sunt angajati,ca numai cind auzi te uiti in jur dupa un scaun pe care sa te asezi sa nu cazi....,,Dreptate pina la capat''asta era sloganul lor si daca stai sa analizezi ce vezi si ce auzi te crucesti,iata cita dreptate fac ei,...sotia lui Chitoiu,doamne ce I-o mai fi trebuit ca sa fie luata in vizor de DNA ?Si ce mai salariu avea....Astia si-au adus nu numai sotiile,ca pe linga sotie a mai adus-o si pe fosta sotie,plus amanta..Multe magari fac dar sper sa traiasca si sa izbindeasca cei ce tin legea in mina sa-i mai curate cite unul,incet,incet...sper din tot sufletul sa nu mai ramina unul din astia ce si-au facut averi peste averi din economia acestei tari,sa-i trimita pe toti unde le este locul...Sa vedem daca Ponta da acum OUG ca sa nu intre inca in vigoare noul cod penal,ca de intra,vor scapa multi infractori din govern...

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum