Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Putina istorie

In jos

04032014

Mesaj 

Putina istorie Empty Putina istorie




Ani de zile am trait cu impresia ca firma PINN, o arhicunoscuta producatoare de kituri cu specific asiatic, este indiana. De vina era scrisul ciudat. De fapt, la cit ma pricep eu la sanscrita, chineza si altele, putea la fel de bine sa fie si vietnameza. Azi am aflat in sfirsit ca este din Thailanda, fostul Siam.
Frunzarind printre modelele de kituri, am invatat si putina istorie. Lunga dinastie de regi thailandezi se autointituleaza Regii Rama, desi doar Rama V s-a numit pe el insusi Rama. Ciudata combinatie intre un erou semi-zeu indian si numele de Buddha purtat de primii doi regi ai dinastiei.
Rama V a abolit sclavia, dupa 400 de ani de inflorire a acesteia si a fost, una peste alta, un rege luminat, onorat pina azi.
Putina istorie Cr5-0410
Oare cum isi poarta obrazul urmasul sau, actualul rege, Rama IX, intr-o tara cunoscuta in special pentru turismul sau axat pe bordeluri de lux, patron peste un popor care era sa moara de foame in secolul 21, rege care a adoptat o renumita politica de reducere a cresterii populatiei?
Putina istorie Cr9-0510
Nu e greu de imaginat al cui portret goblenistic va ramine in colectia mea...
Irina
Irina


Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum