Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Un alt lucru al mainilor noastre

+28
carmendana
nicolina
Crissy86
Vio
spadutza
crina
Rossana
LALUNA
Ruxandra
Iarina
hyaviv
Monica
CRIS_DEA87
ANIKO
Oana-T
micaela gh
lucia
ginabreazu
Irina
michele
Nelik
duchess
nuti09
valkia
Mary
Miha60
Gica
Petro
32 participanți

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Dum Sept 26, 2010 6:56 pm

ce interesant! Felicitari Michele!

Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Lun Oct 25, 2010 3:03 pm

Sa va arat si trandafirasii mamei mele:

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 21mrcxz
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Lun Oct 25, 2010 3:04 pm

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 1zdy81e
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Miha60 Lun Oct 25, 2010 4:02 pm

SUPERBI !!!!! Mor dupa acesti trandafirasi.
Felicitari , fetelor, sunteti talentate.
Miha60
Miha60


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de michele Lun Oct 25, 2010 4:58 pm

Ce frumosi sunt... chiar ieri am admirat niste poze cu aranjamente facute din frunze de artar si am ramas de atunci in admiratie!

Felicitari Oana si Felicitari mamei tale Petro! I love you I love you
michele
michele


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de ginabreazu Lun Oct 25, 2010 6:50 pm

Foarte frumosi trandafiri si originala idee de a face trandafiri din frunze uscate.Felicitari Oana si mamei lui Petro.
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Oana-T Lun Oct 25, 2010 11:06 pm

Dragele mele, ma bucur ca va plac trandafirasii. Imi pare rau ca nu mi-am dat seama sa va pun si site-ul de unde am invatat sa-i fac. Sa nu ma judecati prea aspru ca nu l-am pus, dar de o saptamana ma chinui cumplit cu o infectie oribila la o masea si durerea mi-a dereglat si neuronul ala prapadit cu care se zice ca ramai dupa pensionare plinge
Se fac foarte usor si sunt de efect .
@Aniko: ti-am trimis PM si abia dupa aceea mi-a venit ideea sa postez adresa si pe forum
@Petro: felicitari mamei tale! sunt superbi trandafirii dansei. Sa-ti traiasca mama si sa-ti mai faca inca multi ani asemenea buchete minunate!
Va doresc sa gasiti frunze frumos colorate si sa va bucurati de buchete cat mai frumoase

http://www.lobzik.pri.ee/modules/news/article.php?storyid=244

.
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de ANIKO Mar Oct 26, 2010 8:57 am

Oana Multumesc!
ANIKO
ANIKO


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de CRIS_DEA87 Mar Oct 26, 2010 9:31 am

I love you Felicitari Oana!Felicitari mamei tale, Petro!
Multumim pentru link Oana.
CRIS_DEA87
CRIS_DEA87


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de ginabreazu Mar Oct 26, 2010 9:34 am

Multumim Oana. buchet
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Oana-T Mar Oct 26, 2010 10:21 am

Cu mare drag! Poate postati buchetele pe care le faceti. Am primit ieri un sfat pe care nu l-am pus in aplicatie. Trandafirii mei s-au uscat deja. Mi-a explicat o cunostinta ca trebuie pulverizati cu fixativ pentru par si astfel se pastreaza multa vreme fara a sta in apa. N-am incercat si deci nu stiu daca e adevarat. Poate voua va este de folos sfatul.
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Irina Mar Oct 26, 2010 1:52 pm

Abia acum vad postarile voastre si nu stiu ce sa admir mai intii lalea
Trandafirii vostri sint splendizi, pacat ca sint atit de efemeri. Multumesc si eu pentru link, Oana, am sa il pun pe sot la treaba in week-end daca o fi vremea buna sa putem iesi din oras, pentru ca pe aici au cam disparut copacii, au fost toti ciopirtiti ca sa nu agate firele de curent, iar parcurile, ce sa spun, sint mai mult banci si fintini arteziene decit pomi. Sau mall-uri. nervos
Michele, cred ca ai facut o inovatie cind ai printat pe plastic, pentru ca in videoclipul pe care l-ai postat initial se foloseau stampile si carioca. Am vazut magnetul cind ne-ai aratat pinza vopsita si am crezut ca este un cartonel decorativ de care te pricepi atit de bine sa faci. Dragalas si util... oare s-o gasi si la noi plastic special? Nu am vazut niciodata, si nici folie magnetica, insa nici nu am cautat sa spun drept.
Ce sa mai zic, asa de mult regret ca eu sint antitalent la orice alte "manualitati" in afara de cusut si tricotat rusinat
Irina
Irina


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Vin Oct 29, 2010 5:07 pm

Mama, urmareste din umbra forumul, si astazi m-a rugat sa postez ultimii trandafirasi din frunze .

Oana, mama iti multumeste pentru sfat. Acestia i-a pulverizat cu fixativ, asa cum spuneai tu mai sus.

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 23vydn6
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Vin Oct 29, 2010 5:07 pm

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 13z8gg8
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Vin Oct 29, 2010 5:08 pm

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 K4faqh
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Oana-T Vin Oct 29, 2010 5:28 pm

Petro, felicitari mamei tale pentru buchetul asta minunat. Cu cat frunzele sunt mai colorate, cu atat mai frumos iese buchetul. Eu n-am incercat sa folosesc fixativ fiindca n-am mai gasit frunze frumoase. M-as bucura mult daca ar rezista buchetul asta mai mult si daca mi-ai da si mie de stire. Transmite-i sanatate mamei tale!
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de ginabreazu Vin Oct 29, 2010 6:12 pm

Oau....foarte frumosi sint mai fetelor.Felicitari !!!!!!!!!!O rugaminte am si eu la voi,ce fel de frunze sint cele din care lucrati ? Am cautat si eu pe aici dar nu am gasi,ce pom este ?
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Oana-T Vin Oct 29, 2010 11:34 pm

Sunt frunze de artar. Nu trebuie sa fie uscate ci doar ingalbenite sau inrosite de toamna.
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de ginabreazu Sam Oct 30, 2010 7:48 am

Multumesc Oana,trebuie sa caut prin parcuri.Vreau sa incerc sa fac si eu un buchetel .
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Oana-T Sam Oct 30, 2010 9:32 am

E foarte usor de realizat un asemenea buchetel. Vezi ca am pus un link mai sus si acolo iti explica pas cu pas. Succes!
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de ginabreazu Sam Oct 30, 2010 11:32 am

Multumesc Oana,am vazut linkul,trebuie sa plec dupa frunza hi hi hi din ce am vazut nu ar fi chiar greu sa se faca trandafirasul.Multumesc mult.
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Monica Lun Noi 01, 2010 5:46 pm

Superbi trandafiri.
Monica
Monica


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Mar Dec 21, 2010 5:23 pm

Stiu ca sunt off topic, dar daca tot am pomenit de aceasta tehnica am sa o detaliez , poate va ajuta la montarea felicitarilor.

Pe un carton alb pun folie alimentara (acea folie transparenta ) , iau un servetel , aleg bordura sau un anumit model de pe el sau tot, il desfac in trei (servetelele cu model sunt in general facute din 3 straturi - folosesc numai stratul cu model) si-l pun deasupra foliei alimentare , deasupra lui pun o foaie de hartie si incep sa dau cu fierul de calcat peste ea pana cand folia alimentara se topeste si lipeste servetelul de carton. Imi place foarte mult ca in acest mod imi pot decora cum vreau cartoanele fara sa umblu inebunita prin oras in cautare de cartoane sidefate sau mai stiu eu cum.

Va multumesc pentru cuvintele frumoase si sper sa va fie de folos aceasta tehnica
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Oana-T Mar Dec 21, 2010 10:36 pm

Petro, multumesc mult pentru detalii. Chiar nu am auzit pana la tine de tehnica asta a servetelelor. Mi se pare foarte interesanta. Oricum, mie mi-a placut foarte mult felicitarea ta . Si crede-ma ca nu vad nimic in neregula la ea.
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de hyaviv Mier Dec 22, 2010 5:56 am

Da, interesanta tehnica petro, dar...daca iti spun ca la mine servetelele cele mai frumoase( care evident sunt si cele mai scumpe) sunt imposibil de desfacut? Nu stiu, or sunt o singura foaie or sunt atat de bine presate de nu poti face nimic. Inclin sa cred ca sunt o singura foaie mai groasa, ca am tot incercat vreo 3 si nu a fost chip sa desfac nimic: arata asa ca o pasla, nicidecum ca un servetel.. Dar am sa incerc din curiozitate si eu folia de plastic sa vedem ce iese....
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Petro Mier Dec 22, 2010 11:17 am

Aceasta tehnica o folosesc si pentru decorarea diferitelor obiecte insa modalitatea este putin altfel.

Acelasi strat subtire din servetel in asez pe obiectul care vreau sa-l decorez. Aplic cateva picaturi de adeziv special pentru servetele (eu folosesc aracet si iese foarte bine) si-l intind cat se poate de atent pentru a nu rupe servetelul. In tutoriale se indica intinderea cu un penson insa eu ma descurc mai bine daca intind usor cu buricul degetului. Las sa se usuce si repet aceasta operatiune de 3 ori. La final, dupa ce s-a uscat bine, aplic un strat de lac transparent, las sa se usuce si gata .

Aceasta tehnica da senzatia de pictura si nicidecum de un servetel lipit face cu ochiul

P.S. Am sa las aceste mesaje aici pentru o zi, doua daca tot am discutat despre aceasta tehnica , insa le voi muta la topicul potrivit (aici sunt offtopic si sper sa nu ma urecheasca Irina) hi hi hi

Atasez si poza cu primul meu obiect (o cutiuta de metal) decorat cu aceasta tehnica. Fiind primul, nu este foarte reusit dar o idee sper sa va puteti face.



Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Un alt lucru al mainilor noastre - Pagina 2 Empty Re: Un alt lucru al mainilor noastre

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 7 Înapoi  1, 2, 3, 4, 5, 6, 7  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum