Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Valy - goblen galerie

+60
silvia
laurische
d_gianina
Lar Maria
iulia
claudette
Delia Elena
lucia
Ioana
draghiciu.claudia
delia
filipcarol
Cristina-Maria
lacramioara
munteanu elena
catinca
michele
LIVIA
alina
dory
andra
daniela.oanca
Daniela
Miha60
ioanaviorela
Maria_ct
catalina
Karm3n
Elza
minzu.nadia
Brandusa
nicoleta
hyaviv
aneta
FLORYCIKA
ANIKO
Liliana_ct
Gica
anasstasia
CarmenP
Crissy86
LALUNA
ginabreazu
Nelik
cristi21
Mary
amira_edu
nuti09
Oana-T
Petro
duchess
Lili
Sara
nicolina
Rossana
ile
crina
Irina
gobelin
valkia
64 participanți

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

In jos

Valy - goblen galerie Empty Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:32 pm

Multumesc, Irina!
Incerc sa postez aici ce am lucrat. Sper sa reusesc
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:43 pm

Desi lucrul manual m-a atras de mic copil, de-a lingul timpului cochetand cu cusutul in cruciulita, sau alte modalitati, tricotatul manual sau cu o masina manuala, chiar un strop de croitorie, goblenul in intelesul actual al cuvantului l-am descoperit destul de tarziu. Inainte de '90 nu ne-am intersectat, abia prin 2000 am mai auzit de el. In 2005 am descoperit la cumnata mea o lume noua, ea lucrand de vreo 5 ani. Avea un set de goblenuri terminate, toate de la goblenset Pitesti, la a caror revista era abonata!
Sub indrumarea ei si rasfoind revista, am cumparat si eu cateva kituri si am inceput abia in 2007 sa lucrez efectiv.
Desi am vrut sa incep cu un model mai mare, cumnata mea m-a indrumat spre unul mic, de la Rogoblen, punandu-mi la dispozitie panza, diagrame, ate, ac, o rama de lemn confectionata manual, ce mai, tot tacamul. Asa ca primul a fost un mic peisaj pe care l-am lucrat cam intr-o luna, cu toate greselile unui incepator (pe spate mi-a iesit prima data doar linii verticale, m-a corectat cumnata mea, dupa care mi-a iesit corect)
Valy - goblen galerie Primulgoblen

Asta a fost inceputul. Am devenit complet si iremediabil virusata de goblenit, asa ca am perseverat.


Ultima editare efectuata de catre valkia in Mar Mar 15, 2011 2:45 pm, editata de 1 ori
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:44 pm

A urmat " Ursuleti in padurea de pini" tot de la Goblenset Pitesti (40x26 cm, vreo 24 de culori)
Valy - goblen galerie Ursuleti
L-am terminat cam intr-un an si jumatate


Ultima editare efectuata de catre valkia in Mar Mar 15, 2011 2:47 pm, editata de 1 ori
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:46 pm

Urmatorul a fost un peisaj de iarna de la Goblenset.
Valy - goblen galerie Dscf0116ss
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:48 pm

In paralel cu peisajul am inceput si "Trandafiri in vase orientale"
Valy - goblen galerie Dscf0112ss
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:50 pm

Din cauza caroiajului panzei care se vede sun cusatura (mai ales la peisajul de iarna) si acoperirii neuniforme a panzei la culorile inchise, am hotarat sa lucrez tot ce am de la Goblenset cu firul in 3. Asa am terminat o icoana de la Goblenset
Valy - goblen galerie Dscf0114ss


Ultima editare efectuata de catre valkia in Mar Mar 15, 2011 2:52 pm, editata de 1 ori
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:51 pm

dar si "Apus la far", Goblenset, 36X22 - 25, lucrat tot in 3 fire.
Valy - goblen galerie Dscf0110retusat
E adevarat ca, la aglomerari de ate, spatele este destul de grosolan, dar fata goblenului este ok, nu mai vad caroiaj sau panza neacoperita bine.
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mar Mar 15, 2011 2:58 pm


O miniatura de la Krif, pe care am facut-o la cererea fetei mele, cu unele modificari fata de original, cerute de fata mea. A fost pentru 14 februarie.
Valy - goblen galerie Copii

Pe moment cam atat am reusit sa termin.
Nu sunt multe, nu sunt cele mai grozave, dar sunt lucrate de mine cu multa pasiune si daruire si imi sunt extrem de dragi. Nu am prea mult timp de goblenit, dar atunci cand pot evada in aceasta lume, sunt fericita, ma relaxez, uit de tot ce este in jurul meu, sunt doar eu si goblenul la care lucrez.
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de gobelin Mar Mar 15, 2011 4:08 pm

Reînnoiesc felicitările!
gobelin
gobelin


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Irina Mar Mar 15, 2011 4:27 pm

Numai modele frumoase!
Miniatura de la Krif e prima data cind o vad lucrata, si imi place foarte mult cum ti-a iesit. Are culori foarte luminoase, si parca intri intr-o poveste I love you
Nici peisajul de iarna de la Goblenset nu l-am ami vazut la nimeni.
Si farul lui Kinkade arata excelent lucrat, ce pacat ca nu au si ei o poza de control mai reusita pe site. Nici nu ma asteptam sa fie atit de asemanator cu tabloul.
Felicitari pentru galerie, si pentru curajul de a lucra ursuletii care sint imensi. Frumoase alegeri! Si la cit mai multe in curind! imbratisare

Observ ca nu prea se vede caroiajul pe culorile deschise, cum ai reusit? Ai lucrat cu firul in trei?
Irina
Irina


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de crina Mar Mar 15, 2011 4:31 pm

Frumoase sunt toate....cei de la goblenset Pitesti, mi se pare cei mai buni de pe piata, adica, eu ce am lucrat de la ei, mi-a placut foarte mult cum a iesit cusut, chiar cu firu in doua, si pt faptu ca ies ca si in poza de control si cu culori putine. Adica, la cite culori au, ies excelent.
Felicitari, si la cit mai multe iti doresc
crina
crina


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de ile Mar Mar 15, 2011 5:25 pm

O galerie foarte frumoasa . Felicitari si mult spor la goblenit .
ile
ile


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Rossana Mar Mar 15, 2011 6:02 pm

Felicitari pentru galerie! Imi place foarte mult peisajul de iarna!
Rossana
Rossana


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de nicolina Mar Mar 15, 2011 6:43 pm

Felicitari pentru galerie . bravo bravo
nicolina
nicolina


http://handemadebynicolina.blogspot.com/

Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Sara Mar Mar 15, 2011 7:38 pm

Felicitari!Sunt foarte frumoase toate!Mult spor in continuare.
Sara
Sara


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Lili Mar Mar 15, 2011 8:02 pm

Valy , mult ti-a luat sa ne arati minunile tale ! Sunt tare bine lucrate si-mi place ca ai ales numai modele finute . Spor la goblenit in continuare !
Lili
Lili


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de duchess Mar Mar 15, 2011 8:06 pm

Ce frumoase goblenuri ai cusut !
Imi place peisajul de iarna si miniatura de la Krif e tare draguta.
duchess
duchess


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Petro Mar Mar 15, 2011 8:24 pm

foarte frumoasa galerie! Felicitari! I love you
Petro
Petro


http://www.saracreationsblog.blogspot.com

Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Oana-T Mar Mar 15, 2011 11:03 pm

Felicitari pentru galerie! Numai modele foarte frumoase. Iti doresc sa ai cat mai mult timp pentru relaxare cu acul in mana, sa fii sanatoasa si voioasa si sa cosi cat mai multe kit-uri din colectia frumoasa pe care ai strans-o !
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mier Mar 16, 2011 8:02 am

Multumesc mult, fetelor. Si voi sa aveti tot sporul din lume si cat mai multe realizari in galeria voastra.

Irina, icoana si apusul la far le-am cusut cu firul in 3 ptr ca la celelalte cusute de la Pitesti nu am fost multumita de acoperirea zonelor inchise la culoare sau la culorile deschise se observa caroiajul.
Asa ca tot ce voi mai lucra de la Pitesti, pe panza de 10x10, caroiata sau nu, va fi cu firul in 3. Tot ce am de la Krif e pe panza 11x11, asa ca se acopera foarte bine cu firele for, in 2.

Ai dreptate, Lili, mi-a trebuit ceva timp sa aduc si eu aici goblenurile lucrate sau la care lucrez acum. Sper sa nu fie o suparare prea mare.

Gobelin, Duchess, Rossana, Ile, Nicolina, Maria, Petro, multumesc mult de vizita si urari.

Crina, am gasit multe modele foarte reusite la Pitesti, mai am inca destule in asteptare de la ei, pacat ca nu comercializeaza fara ate, cu care am avut destule probleme.

Oana, multumesc de urari, si tu sa reusesti sa cosi cat mai multe bijuterii pentru sufletul tau.
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de crina Mier Mar 16, 2011 8:04 am

Eu chiar nu am avut probleme cu ata de la pitesti, doar ca as prefera si eu dmc, normal
crina
crina


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mier Mar 16, 2011 8:19 am

Eu am avut, cel putin la icoana am ajuns sa cos cu fir de 30cm ca sa nu se mai rupa, nu la toate firele, dar au fost cateva nuante deschise care m-au albit si pe mine!
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de nuti09 Mier Mar 16, 2011 8:39 am

Valy,ai o galerie foarte frumoasa, felicitari!!! I love you
nuti09
nuti09


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Oana-T Mier Mar 16, 2011 9:51 am

valkia a scris:Eu am avut, cel putin la icoana am ajuns sa cos cu fir de 30cm ca sa nu se mai rupa, nu la toate firele, dar au fost cateva nuante deschise care m-au albit si pe mine!


Valy, daca impungi panza cu urechile acului, nu cu varful, nu se mai rup firele si nu e nevoie sa le tai atat de scurte. Cand cosi normal, firele se scamoseaza si, dupa cateva treceri printre ochiurile panzei, se rup. Daca impungi cu urechile, nu se mai scamoseaza si nici nu se mai rasucesc in timpul cusutului. La inceput poate ti se va parea mai dificil, dar dupa cateva impunsaturi ai sa vezi ca merge usosr si nici nu te intepi la degete asa cum ai fi tentata sa crezi. Succes la acest experiment! thumbs up
Oana-T
Oana-T


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de valkia Mier Mar 16, 2011 10:51 am

Nuti, multumesc de vizita si urari.
Oana, am experimentat si asta, Oana draga, se pare ca am avut eu bafta de niste kituri cu probleme, ptr ca sunt cam singura care ma plang de atele de la Pitesti. Am testat mai multe tipuri de ace si
singurele ace care sunt ok si am mai putine probleme cu firele sunt cele cu urechi lungi, speciale, luate de la Goblenart (http://www.goblenart.ro/accesorii/ace/set-de-6-ace-pentru-tapiserie-18-24.html) sau aurite, numarul 28, care intr-adevar protejeaza altfel firul, sunt si foarte subtiri, sunt excelente si pentru trecerile de pe spate.
Daca ma gandesc bine, s-ar putea sa fie si de la tensionarea panzei, eu lucrez cu ea foarte intinsa, nu-mi place s-o simt moale la cusut, asa ca frecarea firului de panza e mai mare.

In fine, ce lucrez acum cu DMC kitul din Grecia nu suporta comparatie cu nici un fel de ata de pe piata romaneasca. Firul NU se subtiaza, NU se destrama, NU se incurca pe spate, NU se rupe, NU am restrictii la lungime, pot lucra si cu fir de 2 metri, mai mare dragul sa lucrezi, la astfel de kituri chiar ca NU ai motive sa te plangi. Dar asta e, un astfel de confort e mai scump.


Ultima editare efectuata de catre valkia in Mier Mar 16, 2011 11:42 am, editata de 1 ori
valkia
valkia


Sus In jos

Valy - goblen galerie Empty Re: Valy - goblen galerie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 10 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9, 10  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum