Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

„Sfinții Arhangheli” pe pânză imprimată, gratis de la ((Gabriel))

In jos

29012011

Mesaj 

„Sfinții Arhangheli” pe pânză imprimată, gratis de la ((Gabriel)) Empty „Sfinții Arhangheli” pe pânză imprimată, gratis de la ((Gabriel))




    Am și eu un goblen imprimat de oferit, tot gratis.
    E vorba de 470 de la Hudema's - „Sfinții Arhangheli”:
„Sfinții Arhangheli” pe pânză imprimată, gratis de la ((Gabriel)) 470

    Nu am ațe pentru el, e doar pânza imprimată. Mă gândesc că printre voi o fi cineva cu multe ațe, care îl poate coase.
    Eu îl dau cu drag, așa că aștept să mă contactați.
((Gabriel))
((Gabriel))


http://www.mixcloud.com/GabrielTudor

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

„Sfinții Arhangheli” pe pânză imprimată, gratis de la ((Gabriel)) :: Comentarii

lilianna

Mesaj Sam Ian 29, 2011 8:04 pm Scris de lilianna

Un gest foarte frumos din partea ta, Gabriel!
Felicitari!

Sus In jos

Framemacher

Mesaj Sam Feb 19, 2011 4:39 am Scris de Framemacher

Oh, au dat navala doritorii, asa-i?
Ce rau imi pare! Pre vremuri, sa zicem prin anii 80 ai secolului trecut, cam pe cand imi faceam ucenicia in ale ramelor, era asa o foame imensa de goblenit in Romania incat aproape toate fetele si femeile gobleneau de cum gaseau o ora libera. Pe vremea aceea nu existau diagrame si nici ate. Fiecare isi procura sau vopsea propriile-i ate si cosea dupa cum interpreta pictura. Faptul ca goblenistele contemporane nu au apucat oferta ta e din cauza ca nu le oferi diagrama si atele, ceea ce in ochii mei este masura clara a degradarii artei goblenului in tara noastra. Fara carjele acestea nu se mai poate coase si asta e mare pacat...

Sus In jos

((Gabriel))

Mesaj Sam Feb 19, 2011 11:37 am Scris de ((Gabriel))

Framemacher a scris:Oh, au dat navala doritorii, asa-i?
Ce rau imi pare! Pre vremuri, sa zicem prin anii 80 ai secolului trecut, cam pe cand imi faceam ucenicia in ale ramelor, era asa o foame imensa de goblenit in Romania incat aproape toate fetele si femeile gobleneau de cum gaseau o ora libera. Pe vremea aceea nu existau diagrame si nici ate. Fiecare isi procura sau vopsea propriile-i ate si cosea dupa cum interpreta pictura. Faptul ca goblenistele contemporane nu au apucat oferta ta e din cauza ca nu le oferi diagrama si atele, ceea ce in ochii mei este masura clara a degradarii artei goblenului in tara noastra. Fara carjele acestea nu se mai poate coase si asta e mare pacat...


    Păi, Framemacher, diagrama le ajută foarte mult, spun cele care nu văd prea bine, și din punctul ăsta de vedere sunt de înțeles.
    Totuși, mie mi se pare mai ușor să lucrez pe imprimat. Dar eu văd foarte bine, mulțumesc lui Dumnezeu. În plus, când văd o diagramă, mi se declanșează amintirile legate de matematică, din cauza pătrățelelor, așa că... no way!
    Acum, sunt sigur că se va găsi cineva care să aibă ațele necesare și dorința de a coase „Arhanghelii”. Sunt persoane care nu cumpără goblenuri cu tot cu ațe. Am chiar niște rude care au un adevărat depozit de material textil în balcon.
    Spor la cusut și... sper să-l ia cineva. Doar e gratis...

Sus In jos

Irina

Mesaj Sam Feb 19, 2011 11:41 am Scris de Irina

Se poate, ba chiar sint multi care prefera sa lucreze pe imprimat pentru ca ofera libertatea de a face corectii si modificari. Mai ales de la Hudemas, unde niciodata firele nu sint suficiente si cel putin citeva culori nu corespund.
Eu l-as fi luat, e un model foarte reusit si mi-e dor sa lucrez imprimat, iar de fire nu duc lipsa, insa am deja dulapul plin de goblenuri, asa ca nu i-ar veni rindul prea curind si intre timp poate altcineva il va termina si il va pune in valoare.

Sus In jos

ile

Mesaj Sam Feb 19, 2011 12:58 pm Scris de ile

Prin ani 80 ai secolului trecut ,mama mea impreuna cu alte colege de servici gobleneau intr-o mare veselie ,goblenuri nemtesti,sarbesti ,pe care le procurau cu mare greutate si prin multe cunostinte . Nu erau nevoite sa-si vopseasca atele caci goblenurile respective aveau tot ce le trebuia ,in schimb imi aduc aminte de bunica din partea tatalui ,femeie harnica de tara si cu ceva carte la vremea respectiva ,care cosea pe etamina diverse modele pe care si le desena singura pe caiete de matematica . Erau diverse flori ,pasari ,casute si multe altele care puse pe bucata de etamina deveneau tablouri imense sau ditamai carpete .Atele tin minte ca le vopsea singura cu diferite plante . Erau un tanc de copil care ma invarteam pe dupa fustele ei cand facea fiertorea respectiva si credeam ca bunica face vraji ca Fat-Frumos din povestea pe care mi-o spunea seara de seara ,sa prinda puteri magice sa poata dobora balaurul cu 7 capete hi hi hi

Faptul ca goblenul oferit de Gabriel inca nu s-a dat ,nu inseamna ca cineva si-l doreste doar cu " carjele ajutatoare " . Poate ca multe fete nu au observat topicul , sau au multe alte goblenuri in sertar care-si asteapta randul ,sau poate nu se omoara dupa icoane cum este cazul meu . Eu sunt convinsa ca si acest goblen va ajunge pe mainile unei gobleniste care ii va da viata .


Sus In jos

rodica

Mesaj Lun Mar 07, 2011 1:22 pm Scris de rodica

Buna ! Am gasit si eu acest topic astazi si ma gindesc si sper ca daca mai e de actualitate oferta ma asteapta pe mine. Pe sotul meu il cheama Mihai si ma gindesc ca pina in noiembrie as avea timp sa il fac cadou de "casa noastra de la tara pentru la vara" inceputa de vreo 5 ani si la care lucram cu mari sperante Ate am,gherghef am deci ce-mi mai trebuie,vointa si vedere buna, s-o gasi..Pot sa ofer si eu cuiva sau chiar lui Gabriel citeva mici pinze din zestrea mea adunata in vremuri mai vechi.

Sus In jos

((Gabriel))

Mesaj Lun Mar 07, 2011 1:31 pm Scris de ((Gabriel))

rodica a scris:Buna ! Am gasit si eu acest topic astazi si ma gindesc si sper ca daca mai e de actualitate oferta ma asteapta pe mine. Pe sotul meu il cheama Mihai si ma gindesc ca pina in noiembrie as avea timp sa il fac cadou de "casa noastra de la tara pentru la vara" inceputa de vreo 5 ani si la care lucram cu mari sperante Ate am,gherghef am deci ce-mi mai trebuie,vointa si vedere buna, s-o gasi..Pot sa ofer si eu cuiva sau chiar lui Gabriel citeva mici pinze din zestrea mea adunata in vremuri mai vechi.

    Sărut-mâna, Rodica!
    Deci, vrei goblenul meu cu „Arhanghelii”, da? Așa am înțeles. Eu ți-l dau cu mare plăcere, doar să îmi dai adresa exactă ca să știu unde ți-l trimit (prin Poșta Română).
    Preferabil ar fi să-mi trimiți un mesaj privat sau să-mi scrii pe mail, ca să nu îți faci adresa publică pe forum, deoarece va putea fi găsită și pe Google.
    Aștept să mă contactezi!

Sus In jos

rodica

Mesaj Mar Mar 08, 2011 12:05 pm Scris de rodica

Gabriel multumesc pentru oferta insa am o mare rugaminte: trimitemi tu un mesaj pentru eventual un nr de telefon deoarece eu am incercat si mi s-a scris ca nu pot da mesaje.Multumesc mult.

Sus In jos

((Gabriel))

Mesaj Vin Mar 18, 2011 9:16 pm Scris de ((Gabriel))

    Am dat goblenul „Arhanghelii”!
    A mers acasă la Rodica, așa că oferta s-a epuizat. În cazul în care o să mai am dubluri, revin cu un nou anunț.
    Succes tuturor, sănătate, răbdare și spor la cusut!

Sus In jos

Irina

Mesaj Vin Mar 18, 2011 9:19 pm Scris de Irina

Ma bucur ca goblenul si-a gasit stapin.
Sanatate multa si post usor, Gabriel!
O sa mut in arhiva acum mesajele de aici.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum