Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Traiasca Romania Dodoloata!

In jos

01122013

Mesaj 

Traiasca Romania Dodoloata! Empty Traiasca Romania Dodoloata!




La multi ani, Romania!
Azi nu serbam doar Ziua Nationala a Romaniei ci si Ziua Romaniei Mari, ziua Marii Uniri din 1 decembrie 1918. Romania Dodoloata, care includea toate teritoriile romanesti, inclusiv Basarabia si Bucovina.
Bucovina pare pierduta in marea Ucraina, totusi romanii de acolo au primit recent cetatenie romana in regim de urgenta.
Basarabia insa... pare atit de aproape de revenirea la Patria Muma... incit poate vom avea o noua zi nationala in curind.

Este cred momentul potrivit sa ne reamintim citeva citate din Constitutia Romaniei.

ARTICOLUL 1
(1) România este stat naţional, suveran şi independent, unitar şi indivizibil.

ARTICOLUL 151
(1) Proiectul sau propunerea de revizuire trebuie adoptată de Camera Deputaţilor şi de Senat, cu o majoritate de cel puţin două treimi din numărul membrilor fiecărei Camere.
(2) Dacă prin procedura de mediere nu se ajunge la un acord, Camera Deputaţilor şi Senatul, în şedinţă comună, hotărăsc cu votul a cel puţin trei pătrimi din numărul deputaţilor şi senatorilor.

(3) Revizuirea este definitivă după aprobarea ei prin referendum, organizat în cel mult 30 de zile de la data adoptării proiectului sau a propunerii de revizuire.
ARTICOLUL 152
(1) Dispoziţiile prezentei Constituţii privind caracterul naţional, independent, unitar şi indivizibil al statului român, forma republicană de guvernământ, integritatea teritoriului, independenţa justiţiei, pluralismul politic şi limba oficială nu pot forma obiectul revizuirii.
(2) De asemenea, nici o revizuire nu poate fi făcută dacă are ca rezultat suprimarea drepturilor şi a libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor sau a garanţiilor acestora.
Va reamintesc aceste lucruri pentru ca la anul se preconizeaza un mare referendum pentru modificarea Constitutiei. De ce abia la anul? Pentru ca acum prezenta obligatorie la vot pentru ca referendumul sa fie validat este de 50% din populatia cu drept de vot, in timp ce de la anul, guvernul a reusit sa obtina o reducere la 35% prezenta la vot. Oare de ce?
Pentru ca pe linga alte lucruri care se spun, se vor strecura si altele care nu se spun. Si cum voturile la noi se falsifica atit de usor, ne putem astepta la orice.
Ce m-a socat recent a fost o emisiune pe TVR1, un post care se considera nepolitizat, o emisiune care nu avea nici o legatura cu politica, dar care a fost politizata pina in maduva oaselor.
O domnisoara manager de proiect ne-a explicat cu zimbetul pe buze cum din 2010 incoace au dus o campanie de promovare a concediului paternal "in toate cele 8 euroregiuni ale Romaniei" Hopa! -mi-am zis. De unde au aparut cele 8 euroregiuni, cita vreme in 2010 nici vorba nu era de regionalizare si nici in prezent nu exista asa ceva decit in mintea domnului Ponta? Stim ca s-au modificat si realocat toate Directiile Fiscale dupa capul domniei sale, fara ca acest lucru sa fie sustinut de vreo baza legala si stim ca vor sa ne propuna asa ceva la referendum.
Dar de unde provine ideea? De la niste zvoneri si raspindaci mai vechi, care ne-au tot bagat sub nas exemplul Germaniei Federale. Regionalizare = federalizare mascata. Constitutia noastra prevede altceva...
Ce mai vor domniile lor guvernantii sa ne propuna? Eliminarea referendumului din Constitutie. Ori asta e exact "suprimarea drepturilor şi a libertăţilor fundamentale ale cetăţenilor sau a garanţiilor acestora"
Asa cum tot acelasi lucru a fost legea electorala de anul trecut, care a suprimat dreptul la vot al majoritatii romanilor plecati la munca sau la scoala in alte localitati decit cea de domiciliu. Ei n-au avut voie sa voteze.

Aceasta este doar o informare in avans. Aveti timp sa analizati daca e cazul sa mergeti la vot si sa rotunjiti cei 35% prezenti sau nu.

La multi ani, Romania! Iti urez sa ramii Romania Mare, in ciuda vointei unora si altora.
Irina
Irina


Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Traiasca Romania Dodoloata! :: Comentarii

scarlet47

Mesaj Dum Dec 01, 2013 4:07 pm Scris de scarlet47

Si eu am avut impresia , tot urmarind diverse televiziuni , ca n-i se pregateste ceva. Initiativa ta de a ne atrage atentia este extrem de bine venita Irina. Chiar iti multzumesc!flori 

Sus In jos

ginabreazu

Mesaj Lun Dec 02, 2013 9:00 am Scris de ginabreazu

Irina,multumim.Eu sunt putin sceptica in privinta romanilor care se lasa dusi de nas si de otrava ce o arunca pe unele canale media anumiti guvernanti,sunt sceptica,se lasa dusi de nas si sigur ca unii vor prefera sa nu-si exprime dorinta prin vot ca ei au incredere in tot ce spune Ponta si ai lui ascultatori,intrebare mai este...oare nu vor face la fel cum au procedat si cu referendumul pentru 300 de parlamentari ? Si votul nostru sa se duc iar la cos ? Trist dar adevarat ca o anume categorie de votanti,isi dau votul celor ce le da unele avantaje,in bani,obiecte...ca ni se pregateste ceva,cu certitudine ca asa vor face...

Sus In jos

Irina

Mesaj Lun Dec 02, 2013 1:48 pm Scris de Irina

Gina, ai dreptate, multi si pentru o bomboana oferita pe strada in campania electorala, sau pentru o punga de cafea cu eticheta "votati pe X" au considerat ca l-au gasit pe cel mai bun candidat, mai ales la locale.

Problema referendumului pe care o pui e foarte grava. In primul rind nu stim baza de calcul pentru cei 35%. Desi exista o evidenta computerizata a populatiei, noi avem numaratoarea populatiei facuta in baza unui recensamint in care nu se poate avea incredere. Este evident ca multi, atunci cind au vazut ca li se cere CNP-ul - fapt de asemenea, contrar Drepturilor omului - nu si-au mai declarat membrii familiei plecati in strainatate la munca, de teama sa nu li se perceapa impozit si in tara pentru banii din strainatate. Deci la recensamint iesiram mai putini decit sintem in realitate. Asta inseamna ca 35% real e mai mare deict 35% conform hirtiilor => votul se poate falsifica mai usor.
Problema nu-i ca am merge la vot si am vota prost, problema e ca daca mergem la vot, riscam ca in urna sa apara ce vor ei. Cam asa cum am patit cu cei 300 de parlamentari. Iar la un prag atiti de mic se vor gasi destui zelosi care sa mearga sa puna stampila pe Da fara sa citeasca ce inseamna acel Da, doar din reflexul vremurilor comuniste. Singura posibilitate de a respinge modificarile propuse este sa nu se prezinte lumea la vot.

Evident ca fiecare isi consulta constiinta inainte de a hotari ce va face, iar cit de mare e foamea va conta mult. Iar foamea, cu toate schimbarile legislative din ultimul timp, s-ar putea sa fie destul de mare pina la primavara.

Sus In jos

hyaviv

Mesaj Lun Dec 02, 2013 3:15 pm Scris de hyaviv

mare dreptate aveti dragelor. Guvernantii sunt de groaza, cu cat mint mai mult si mai credibil cu atat ocupa functii mai sus puse si sunt mai "bine vazuti", populatia... in mare parte este fff usor de manipulat.. In privinta voturilor.. sa fiti convinse ca indiferent cum se va vota, rezultatul va fi tot cum vor ei.. a fost vreodata altfel de la revolutie incoace? Se merge din rau in mai rau..eu cam asa vad lucrurile..

Sus In jos

balan.petruta

Mesaj Lun Dec 02, 2013 4:03 pm Scris de balan.petruta

Eu cred ca de foarte multe ori uitam ce inseamna ziua Romaniei Mari! de fapt se chinuie sa ne faca sa uitam! Romania Mare inseamna sangele celor care au murit pe front, chinurile deportatilor, mandria bunicilor noastre cand spuneau Tatal Nostru in limba romana, mandria bunicului meu cand venea de la camp cu porumbul in caruta, mandria mea cand am iedit din tara cu tricolorul la mana, mandria noastra cand ne ducem la munte si tragem adanc aer in piept, mandria de a avea un locsor al tau sub soare, mandria de a canta din toti plamanii Treceti Batalioane Romane Carpatii. Romania Mare nu inseamna politicieni, guvernanti, nu inseamna fasole cu cioln mancate pe 1 Decembrie, nu inseamna parada militara, nu inseamna manele la TV, nu inseamna falsitatea gestului de a purta un steag doar o singura data pe an, nu inseamna emisiuni la TV! Iubesc Romania, o iubesc cu tot sufletul si desi uneori ma infurii, desi uneori mi as dori sa traiesc intr un loc in care totul sa fie mai curat mai aranjat mai linistit imi dau seama ca daca m as fi nascut acolo n as fi avut o pe mamaie Tinca cu intelepciunea ei, nu l as fi avut pe Marius, nu m as fi avut pe mine asa cum sunt!
Traiasca Romania Mare si noi sa traim sa o cinstim asa cum merita!
Dragelor v am pupat si daca am fost prea sentimentala si dulceaga imi cer scuze anticipat!rusinat 

Sus In jos

Irina

Mesaj Lun Dec 02, 2013 4:11 pm Scris de Irina

Ai dreptate, Petruta. Dar pentru ca ceea ce iubim sa existe in continuare, trebuie sa ne luptam si acum ca si atunci, practic toata viata. A fi roman nu inseamna doar a te naste asa.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum