Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tatting

+32
MNiko
andra
nuti09
silvia
Lar Maria Elena
ANIKO
valkia
Irina
LIVIA
Cris
anasstasia
Rosa
ile
Delia Elena
aneta
crina
Miha60
dory
Camelia
ioanaviorela
Liliana_ct
lilianna
delia
scarlet47
ginabreazu
duchess
hyaviv
nicoleta
filipcarol
LALUNA
Crissy86
Lar Maria
36 participanți

Pagina 1 din 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Feb 17, 2014 3:13 pm

Felicitare floricele[img]Tatting U29z [/img]
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Feb 17, 2014 3:16 pm

Si varianta cu fluture! Prima mi se parea cam neterminata fara fluturas!
[img]Tatting B21w [/img]

Spor in toate, sa aveti!
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Feb 17, 2014 3:21 pm

Ce frumoase sunt Maria. Ce interesant tip de puncte.
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Irina Lun Feb 17, 2014 3:33 pm

Ce interesat! Nu ma pot opri sa admir finetea floricelelor.

Ce bine ies in evidenta pe mov - cred ca ar merge si felicitarea din carton colorat, iar floricelele montate tot asa pe un carton alb un pic mai mic si lipit deasupra.
Irina
Irina


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Mar Feb 18, 2014 8:53 am

Irina a scris:Ce interesat! Nu ma pot opri sa admir finetea floricelelor.

Ce bine ies in evidenta pe mov - cred ca ar merge si felicitarea din carton colorat, iar floricelele montate tot asa pe un carton alb un pic mai mic si lipit deasupra.


Irina, inca nu am reusit sa-mi achizitionez o forfecuta din aceea care taie cu model, drept urmare, o taietura dreapta a cartonului din centru, montata pe altul tot cu o margine dreapta ar fi cam sec asa ca deocamdata m-am oprit la atat.
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Irina Mar Feb 18, 2014 9:05 am

Eu am gasit anul trecut astfel de forfecute din plastic, la raionul Kaufland pentru copii. Taie cartonul foarte bine si au fost super ieftine. Probabil ca se mai gasesc si prin alte magazine cu raioane de jucarii.
Irina
Irina


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Crissy86 Mar Feb 18, 2014 1:30 pm

Cele mai ieftine forfecuțe din astea erau la Auchan, cam 2-3 lei, din plastic dar cu lama din metal, la raionul de birotică, dar mai sunt și prin alte hipermarket-uri.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Mier Feb 19, 2014 4:14 pm

Multumesc Irina si Crissy pentru informatii, adevarul e ca de cate ori am fost la Kaufland an uitat sa caut si cand n-am uitat de forecute, n-am ajuns la magazin! bataie 
Cand ma duc la cumparaturi trebuie sa le scriu pe lista, altfel, batranetea isi spune cuvantul!
Un nou model.
[img]Tatting Zey1 [/img]
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Irina Mier Feb 19, 2014 6:15 pm

Wow! Desenat de tine? Pe asta ai putea s-o inramezi direct I love you 
Maria, tu esti o artista care inca nu s-a descoperit pe sine.
Zau ca se merita sa incerci sa le aplici pe un carton colorat, chiar daca nu ai forfecuta speciala. Ies foarte bine si fara, daca lasi marginea foarte ingusta.
Irina
Irina


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Joi Feb 20, 2014 11:01 am

Irina a scris:Wow! Desenat de tine? Pe asta ai putea s-o inramezi direct I love you 
Maria, tu esti o artista care inca nu s-a descoperit pe sine.
Zau ca se merita sa incerci sa le aplici pe un carton colorat, chiar daca nu ai forfecuta speciala. Ies foarte bine si fara, daca lasi marginea foarte ingusta.

Irina multumesc de laude rusinat Modelul nu e inspiratie proprie ci l-am gasit pe net, numai ca acolo crengutele erau printate pe hartie si apoi lipite floricelele, eu insa ca sa nu fie chiar plagiat am pus mana pe stilou si am desenat acele crengute si avand in vedere ca nu am mai pus de multa vreme mana pe creion sa desenez se vede stangacia! Apoi am lipit acele margarete brodate prin tehnica tatting!
Si Irina ce mai inramat, ca deja am expediat-o, eu am ramas numai cu poza!
 hahaha 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Joi Feb 20, 2014 11:03 am

Din aceeasi serie:
[img]Tatting Gzyg [/img]

Spor in toate sa aveti!
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Irina Joi Feb 20, 2014 11:38 am

A, deja au plecat de acasa! Atunci trebuie sa sugeram destinatarelor sa le inrameze  face cu ochiul 
Irina
Irina


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Vin Mar 14, 2014 9:31 am

Duchess, ai facut felicitari de nota 10+
Maria nici eu nu stiam pasarea pe romaneste, ms de explicatii.
Ca tot veni vorba, tot nu e locul..dar uite ce efect au avut felicitarile tale.
Tatting 2567002c125dc18be3cf535208fc719a
Aici m-am impotmolit,,imi mai trebuie cateva seri sa incalcesc pana o sa inteleg cum sa continui cu urmatoarea fara a bloca ata.
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Vin Mar 14, 2014 10:56 am

Mary a scris:Duchess, ai facut felicitari de nota 10+
Maria nici eu nu stiam pasarea pe romaneste, ms de explicatii.
Ca tot veni vorba, tot nu e locul..dar uite ce efect au avut felicitarile tale.
Tatting 2567002c125dc18be3cf535208fc719a
Aici m-am impotmolit,,imi mai trebuie cateva seri sa incalcesc pana o sa inteleg cum sa continui cu urmatoarea fara a bloca ata.

 I love you 
hmmm, ata blocata? Inelul il inchizi trecand ata prin bucla si apoi poti sau nu face nod; daca vrei sa mai continui cu inca un inelus,doua, o bucla laterala o prinzi trecand ata cu crosestul de bucla de pe cercul anterior si pui bucla pe ac etc.
PS: Margaretele din felicitare sunt 2 noduri duble, bucla, 2 noduri dulbe etc, cate vrei si cate ai chef!

Spor in toate sa ai si spot la tatting! Vad ca inceputul e promitator! thumbs up 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Vin Mar 14, 2014 2:30 pm

Eu am lucrat cu suveica..iar pentru a adauga mai departe alta rotita, o lucrez si mi se inoada cand trag firul..
Trebuie sa incerc si pe ac..am vazut si cu doua suveici..e interesant...merita incercat dezbatut.
Tatting 49e8b38e5a2b6052c8e27975fac8e5d1
Aici e lucrat cu doua suveici..proba, dar la imbinari e mai ciudat..trebuie prins firul  hahaha 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de VarTat Sam Mar 15, 2014 9:09 pm

Foarte frumoase si originale felicitari. Imi plac foarte mult. Bravo, Maestro!!!A I love you 
VarTat
VarTat


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 8:29 am

Mary a scris:Eu am lucrat cu suveica..iar pentru a adauga mai departe alta rotita, o lucrez si mi se inoada cand trag firul..
Trebuie sa incerc si pe ac..am vazut si cu doua suveici..e interesant...merita incercat dezbatut.
Tatting 49e8b38e5a2b6052c8e27975fac8e5d1
Aici e lucrat cu doua suveici..proba, dar la imbinari e mai ciudat..trebuie prins firul  hahaha 

 I love you Mary! Incet incet le prinzi si tu gustul si iti ies din ce in ce mai frumoase!
Mary si mie mi se inoada ata, pur si simplu se rasuceste firul de nu mai stie de el si hop si un nod doua trei...cred ca e din cauza ca firul de ata e deja rasucit din fabricatie. Eu mi-am luat zilele trecute fir de Talmaciu si vreau sa spun ca nu pot lucra nimic cu el se rasuceste intr-o veselie, ce trece de 30 cm de ata se sfarseste cu nod si aruncat la gunoi! E foarte ciudat, pentru ca am niste ata de acelasi tip dar este de acum 10-15 ani hahaha , mostenire de familie hi hi hi  si acesta nu se rasuceste si nu se inoada. Cand nu uit mai dau drumul la ac sa se dezrasuceasca, dar iti dai seama ca daca ata e lunga...se lasa cu prapad si cum nu sunt eu omul cu rabdarea...gunoiul meu inghite metri intregi de ate.
Spor in toate sa ai si la mai multe modele!

PS ar trebui sa deschidem un topic aparte pentru broderiile noastre hahaha 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 8:35 am

LALUNA a scris:Duchess, ce frumoase felicitari! Bravo!
Mary, ma miram eu sa nu marsezi tu la ceva nou...  hahaha
Imi plac tare mult felicitarile tale, Maria! O tehnica noua de coasere, carton pe care desenezi cu manuta ta... reteta perfecta! Tot inainte! Astept si o felicitare cu floricele roz, care sa imite florile de cires japoneze... Mai mici si mai multe... Ce zici?  zimbet 

Laluna, nu e nimic cusut la felicitraile acelea, sunt brodate florile si lipite pe carton! zimbet 
Laluna, astepti tu...sincer si eu am vazut niste modele foarte frumoase borodate si mi le doresc, dar deocamdata doar atat am putut, pana voi ajunge sa pot face tot ce vad si ce-mi place mai e cale lungaaaaaaa!
Cat despre ciresii japonezi, eh, vise draga, vise! Astept sa vina inspiratia si tot astept! rusinat 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty de mutat

Mesaj Scris de Mary Dum Mar 16, 2014 12:04 pm

Da..un topic..e bine venit..muta cineva din discutie  Te rog!!! buchet 
Maria, cred si eu ca nu or ce ata se potriveste.. Asta incercata de mine cred ca e prea subtire pentru incepatori..vad ca imi confirmi si tu problema atei.
Tatting..e bine numele topicului?
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting Empty Tatting

Mesaj Scris de LALUNA Dum Mar 16, 2014 2:27 pm

Iata noul topic, asteptam idei si tehnici noi!
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 2:55 pm

LALUNA a scris:Iata noul topic, asteptam idei si tehnici noi!
Multumim Laluna lalele 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 3:04 pm

Mary a scris:Da..un topic..e bine venit..muta cineva din discutie  Te rog!!! buchet   
Maria, cred si eu ca nu or ce ata se potriveste.. Asta incercata de mine cred ca e prea subtire pentru incepatori..vad ca imi confirmi si tu problema atei.
Tatting..e bine numele topicului?

Mary sa stii ca ata de macrame e foarte buna fiind din bumbac, dar cred ca asta de acum are firul prea rasucit nu stiu ce-i cu ea. Cat despre grosimea atei, cu cat e mai subtire cu atat rezultatul e mai bun, mai frumos si detaliile mai spectaculoase, firul gros merge si el dar lucrurile ies mai grosolane. Toate ies ok daca firul e din bumbac, daca e sintetic merge greu pentru ca ochiurile se desfac pe ac, iar despre bucle nici nu poate fi vorba sa le faci ca se strica ris 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 3:22 pm

Si daca Laluna ne-a deschis topic nou, venim cu lucruri noi  zimbet 
Cercei/pandantiv Camelia
[img]Tatting 2r6e1jb[/img]


PS: Mary, acum e randul tau! hahaha 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de LALUNA Dum Mar 16, 2014 3:49 pm

Imi plac! Ata e in degrade sau ai schimbat culoarea? Cred ca e prima varianta...
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 4:24 pm

LALUNA a scris:Imi plac! Ata e in degrade sau ai schimbat culoarea? Cred ca e prima varianta...

Multumesc Laluna! Ata e degrade, inca nu am ajuns la nivelul la care sa pot schimba ata din mers  zimbet 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 40 1, 2, 3 ... 20 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum