Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Tatting

+32
MNiko
andra
nuti09
silvia
Lar Maria Elena
ANIKO
valkia
Irina
LIVIA
Cris
anasstasia
Rosa
ile
Delia Elena
aneta
crina
Miha60
dory
Camelia
ioanaviorela
Liliana_ct
lilianna
delia
scarlet47
ginabreazu
duchess
hyaviv
nicoleta
filipcarol
LALUNA
Crissy86
Lar Maria
36 participanți

Pagina 2 din 40 Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul

In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Dum Mar 16, 2014 4:24 pm

LALUNA a scris:Imi plac! Ata e in degrade sau ai schimbat culoarea? Cred ca e prima varianta...

Multumesc Laluna! Ata e degrade, inca nu am ajuns la nivelul la care sa pot schimba ata din mers  zimbet 

Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Dum Mar 16, 2014 4:53 pm

Maria, eu deja am dat maximul  hahaha  sunt in cautarea unei ate mai groase un pic, pentrua incerca unirea a doua rotite, asta e pentru lucrul cu o singura naveta(suveica) cu doua nu imi ies inca imbinarile..defapt e deja mult ca imi iese si una singura..da nu renunt  hahaha 
Multumesc, Laluna pentru topic  buchet 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de VarTat Dum Mar 16, 2014 9:42 pm

Ce lucruri frumoase se fac in aceasta tehnica.   Bunica mea era mesterita la facut horbotica petru prosoape. Imi pare rau ca nu am ivatat si eu de la ea.

La Chisinau sunt intrebate bijuteriile facute in aceasta tehnica. Unele mesterite adauga pe firul de ata mergelute, pietre swarovski si fac niste bijuterii de iti e  mai mare dragul sa le privesti.  Pe facebook  mesterita lorina-bijoux are un album intreg de modele.

Am cumparat si eu cerceii din fotografia de mai  jos cadou pentru sora mea. Sunt cam scumpi dar  au meritat, sora mea este incantata de ei.

Tatting - Pagina 2 <a href=Tatting - Pagina 2 6fs1" />
VarTat
VarTat


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Dum Mar 16, 2014 11:17 pm

Sunt foarte frumosi.
Am gasit de ce nu imi iese. Fac nodurile contrar  rusinat  prima imi iese insa a doua..find facut contrar ma blocheaza..trebuie sa fac o pauza sa uit..si sa o iau iar de la capat  bataie 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 17, 2014 2:33 am

Tatting - Pagina 2 15s7xqf
In sfarsit  ura  am reusit sa unesc rotitele..  O ata groasa ma ajutat sa gasesc eroarea.
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Mar 17, 2014 8:06 am

Mary a scris:Sunt foarte frumosi.
Am gasit de ce nu imi iese. Fac nodurile contrar  rusinat  prima imi iese insa a doua..find facut contrar ma blocheaza..trebuie sa fac o pauza sa uit..si sa o iau iar de la capat  bataie 

Mary nu stiu cum merge traba cu suveica, la mine cu acul e cu intors lucrul sau nu cand fac nod. Mie mi s-a parut muuult mai greu sa lucrez cu suveica asa ca am ales varianta mai simpla.
Si apoi Mary, sa stii ca daca gresesti se poate oricand desface si lua de la capat, incercarea moarte n-are ris 
Eu tot incerc si le sucesc si le rotesc pana imi ies cat de cat!
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Mar 17, 2014 8:09 am

Mary a scris:Tatting - Pagina 2 15s7xqf
In sfarsit  ura  am reusit sa unesc rotitele..  O ata groasa ma ajutat sa gasesc eroarea.

Hai Mary, hai Mary ole! Deja te specializezi! Inca 2-3 petale si gata o floricica!
Si Mary, ce cearsafuri frumoase ai! hahaha vorba fetelor rusinat 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Mar 17, 2014 8:13 am

VarTat a scris:Ce lucruri frumoase se fac in aceasta tehnica.   Bunica mea era mesterita la facut horbotica petru prosoape. Imi pare rau ca nu am ivatat si eu de la ea.

La Chisinau sunt intrebate bijuteriile facute in aceasta tehnica. Unele mesterite adauga pe firul de ata mergelute, pietre swarovski si fac niste bijuterii de iti e  mai mare dragul sa le privesti.  Pe facebook  mesterita lorina-bijoux are un album intreg de modele.

Am cumparat si eu cerceii din fotografia de mai  jos cadou pentru sora mea. Sunt cam scumpi dar  au meritat, sora mea este incantata de ei.

Tatting - Pagina 2 <a href=Tatting - Pagina 2 6fs1" />

VarTat ce-i horbotica?! e cumva broderia de pe marginea prosopului? Si bunica mea facea ceva broderie pe marginile fetelor de masa, dar cu crosetul, nici eu nu-am invata de la ea din pacate :lacrimi: 
Am vizitat pagina dnei respective, are lucruri fromoase acolo, e profesionista, noi suntem amatoare aflate abea la inceput visez cu ichii desch 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de VarTat Lun Mar 17, 2014 8:36 am

"horbotica" este diminutivul de la Horbota=dantela,croseta. La noi in Basarabia nici o nunta nu se face fara prosoape cu horbotica pentru nunii (nasi) hi hi hi  E drept cA unii care se considera mai moderni folosesc deja imitatii de prosoape traditionale facute in China .
VarTat
VarTat


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de filipcarol Lun Mar 17, 2014 9:16 am

Nu auzisem pana acum de metoda asta, chiar primisem un semn de carte acum multi ani din SUA si mereu ma intrebam are cum e lucrat, o sa il caut sa vi-l arat. Acum m-ati facut curioasa..si cum mie imi place sa invat singura m-oi apuca si eu de metoda asta. Am gasit pe net naveta de tatting...

http://firul-magic.ro/naveta-tatting/37.htm
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de filipcarol Lun Mar 17, 2014 9:20 am

Asta l-am gasit pe net, imi plac asa de mult culorile,moare ce ata o fi?
Tatting - Pagina 2 Ff40100e579061156ce6a05e04aafbf4_zps234d5307
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 17, 2014 10:09 am

Ata e gen macrameu, probabil combinate mai multe culori.
Maria, am mai spus dar nu stiu pe unde am avut ocazia sa vad de aproape, folosesc astfel de mileuri stiam ca sunt lucrate cu suveica, probabil daca stiam de ac..scapam mai usor. De ac am aflat de la tine.
Cu suveica..ma disperat, aseara nu am renuntat pana nu a iesit nodurile..pentru ca !!! Ata cu care lucrezi innodeaza ata tinuta pe mana stanga...altfel imi iesea nodul dublu..dar in partea opusa..si le faceam pe firul cu care lucram..la primul reuseam sa-i inchid bucla..insa nu imi venea deloc bine nici inbinarea..iar dupa clar ca nu mai puteam inchide bucla..pentru a continua. Optiunea de a lucra cu doua fire era si ea valabila..doar ca facand si acolo nodurile contrar..nu se aseza la imbinari.
Daca ati sti de cati ani tot incerc.  nervos 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 17, 2014 10:17 am

Lar Maria a scris:
Mary a scris:Sunt foarte frumosi.
Am gasit de ce nu imi iese. Fac nodurile contrar  rusinat  prima imi iese insa a doua..find facut contrar ma blocheaza..trebuie sa fac o pauza sa uit..si sa o iau iar de la capat  bataie 

Mary nu stiu cum merge traba cu suveica, la mine cu acul e cu intors lucrul sau nu cand fac nod. Mie mi s-a parut muuult mai greu sa lucrez cu suveica asa ca am ales varianta mai simpla.
Si apoi Mary, sa stii ca daca gresesti se poate oricand desface si lua de la capat, incercarea moarte n-are ris 
Eu tot incerc si le sucesc si le rotesc pana imi ies cat de cat!
Vrei sa vezi cantitatea de ata produsa ieri hahaha 
Nu ca as fi terminat..urmeaza trecutul la fir mai subtire..si acolo sa vezi treaba  rusinat 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de VarTat Lun Mar 17, 2014 10:39 am

In regiunea Vologda din Rusia mesteritele folosesc o tehnica inedita la dantela . Ata e legata de betisoare care se rasucesc intre ele pentru a face noduri. Se pare ca aceiasi tehnica se foloseste si pe insulele din Venetia. Imi pare mai usor cu betisoare decit cu suveica sau cu acul. zimbet 


http://1.bp.blogspot.com/-rVXL8_43esI/UPf77IMZqzI/AAAAAAAAGYc/JDJ80lUzs_k/s1600/b1328272587.JPG
VarTat
VarTat


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de LALUNA Lun Mar 17, 2014 11:21 am

Hai, Mary, ca poti!  ole! 
Tatiana, si in Spania e folosita tehnica asta de broderie, fac niste dantele foarte frumoase.
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 17, 2014 12:06 pm

Tatiana, nu e chiar asa de usor, iti trebuie pe langa betisoare si un manson..cele unde se tin mainile la incalzit, doar ca e din polistilen, imbracat in rumegus, iat la urma panza..e nevoie de tot acel burduf altfel nu ai in ce fixa boldurile care fixseaza ata.
Aici e cunoscut sub denumirea de tombolo. Ustensilele sunt un pic costisitoare, iar tehnica nu e chiar atat de simpla..daca vezi tutoriale pare simplu, e de vazut in practica
Tatting - Pagina 2 352iurn
Poza e cu susu in jos..acele bucle sunt pe post de urzeala..care se fizseaza cu bolduri..iar restul se foloseasc la tesut..nu am avut decat spatarul la divan..care nu a tinut..si am renuntat..
Cum sa renunt Laluna, nici nu ma gandesc..fac pauza sa vad daca imi amintesc peste cateva zile  hahaha  Termin floarea si trec la un fir mai subtire sa vad daca imi iese si acolo.
Aviz celor plictisiti..ite de cusut..atele se pot incalci in diferite sisteme  ris 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Mar 17, 2014 3:46 pm

VarTat a scris:"horbotica" este diminutivul de la Horbota=dantela,croseta. La noi in Basarabia nici o nunta nu se face fara prosoape  cu horbotica pentru nunii (nasi) hi hi hi  E drept cA unii care se considera mai moderni folosesc deja imitatii de prosoape traditionale facute in China .


Multumesc pentru lamuriri!
Si la noi in zona se dadeau prosoape frumos tesute si brodate de femei la nuni, acum insa...
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Mar 17, 2014 3:53 pm

[quote="filipcarol"]Asta l-am gasit pe net, imi plac asa de mult culorile,moare ce ata o fi?

Sa stii ca si eu am vazut acum cativa ani un semn de carte facut prin aceasta tehnica, dar nu m-am complicat sa aflu cum e facut!
Ata probabil e macrame vopsit sculul cu diverse culori, am vazut ceva similar pe net acum ceva timp.Ceva de genul[img]Tatting - Pagina 2 2rw9agg[/img]

Te asteptam si pe tine aici sa invatam impreuna!
Trebuie sa-mi fac si eu un semn de carte zimbet 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Lar Maria Lun Mar 17, 2014 4:02 pm

Mary a scris:Ata e gen macrameu, probabil combinate mai multe culori.
Maria,  am mai spus dar nu stiu pe unde am avut ocazia sa vad de aproape, folosesc astfel de mileuri stiam ca sunt lucrate cu suveica, probabil daca stiam de ac..scapam mai usor.  De ac am aflat de la tine.
Cu suveica..ma disperat, aseara nu am renuntat pana nu a iesit nodurile..pentru ca !!! Ata cu care lucrezi innodeaza ata tinuta pe mana stanga...altfel imi iesea nodul dublu..dar in partea opusa..si le faceam pe firul cu care lucram..la primul reuseam sa-i inchid bucla..insa nu imi venea deloc bine nici inbinarea..iar dupa clar ca nu mai puteam inchide bucla..pentru a continua. Optiunea de a lucra cu doua fire era si ea valabila..doar ca facand si acolo nodurile contrar..nu se aseza la imbinari.
Daca ati sti de cati ani tot incerc.  nervos 

Mary eu sunt convinsa ca o sa-ti iasa si nodurile si imbinarile perfecte! Cauta pe youtube tutoriale in care se lucreaza cu suveica si urmareste acolo fiecare miscare pana te prinzi cum merge ...suveica! https://www.youtube.com/watch?v=HOuKl5jktRQ
Aici un tutorial cu inele si lanturi facute cu suveica! Mary, daca nu merge si nu merge cu suveica PUNE MANA PE UN AC!!!!!! ris 
Lar Maria
Lar Maria


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 17, 2014 6:10 pm

Nu renunt la suveica..acum cand am reusit..nici gand. tutoriale am vazut ieri toata ziua zambet
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 17, 2014 11:58 pm

Tatting - Pagina 2 2qut7iw
 dansez  A iesit si cu ata mai subtire...mai putin ultima imbinare...am vazut ieri un tutorial unde explica..ce trebuie facut..astazi am incercat..si evident nu a iesit cum trebuie..
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de LALUNA Mar Mar 18, 2014 12:01 am

Din ce in ce mai bine, Mary!
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de dory Mar Mar 18, 2014 8:42 am

interesanta tehnica,nu am mai vazut asa ceva.
dory
dory


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Mary Mar Mar 18, 2014 2:07 pm

Gata am ajuns la ata care trebuie, imi trebuie mai multa practica si sa-mi fac curaj sa incep un modelas ceva sa vad cum ma descurc cu cititul diagramei..
Tatting - Pagina 2 A42ccj
De acum Maria e randul tau..
La mine o sa fie nevoie de ceva timp pana o sa mai am ce prezenta..sper ca nu v-am plictisit cu pozele, pentru mine e o mare reusita  rusinat 
Mary
Mary


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de LALUNA Mar Mar 18, 2014 2:23 pm

Ce finut au iesit! Astept si eu floricele roz de cires japonez...  zimbet 
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de filipcarol Mar Mar 18, 2014 2:43 pm

L-am gasit...asta e, e tatting, nu?
Tatting - Pagina 2 14mvy4x
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Tatting - Pagina 2 Empty Re: Tatting

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 40 Înapoi  1, 2, 3 ... 21 ... 40  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum