Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Cufarul comorilor

+18
marinela
Liliana_ct
silvia
lilianna
rose
LIVIA
aneta
dory
minzu.nadia
anasstasia
crina
Lili
hyaviv
Mary
ioanaviorela
Irina
Rosa
LALUNA
22 participanți

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de anasstasia Mar Apr 29, 2014 2:33 pm

Ce ie frumoasa! Iar pernuta este foarte eleganta. Nu m-as fi gandit la varianta aceasta de punere in scena.
Imi place mult topicul acesta.

anasstasia


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Apr 29, 2014 3:16 pm

Ce topic frumos!  thumbs up Toate piesele pe care le-ati aratat aici sunt, intr-adevar, o comoara - imi ramane doar sa va invidiez, caci eu una nu preaam cu ce ma lauda aici, din pacate... Macar ce cos eu sa ajunga vreodata pe maini bune...
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Mar Apr 29, 2014 3:23 pm

Aneta, ce super idee!
Cufarul comorilor - Pagina 2 De8246b4a0935f287682208be14ab136
Versiunea pentru barbat a camasi. Or cum sunt mai in varsta ca mine cu cativa ani buni.
Panza e tesuta in casa de mama in colaborare cu bunica, iar cusutura e a bunici..ea nu mai e de cand aveam eu 4 ani.
Pe pat covertura..asa cum i se spune la noi in zona e tesuta de mama.
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Mar Apr 29, 2014 3:25 pm

Multumesc, Lili.
Aici e un detaliu al primei ii.
Cufarul comorilor - Pagina 2 F8a6885e01482802673c5a6653e9ddd1
Gata, va invit si pe voi cu noi poze.
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de dory Mar Apr 29, 2014 3:56 pm

foarte frumoase o sa fac si eu poze la ce am pe acasa,o fata de masa tesuta in razboi cu floricele si dantela facuta de mana prin mijloc.
dory
dory


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de LALUNA Mar Apr 29, 2014 5:00 pm

Eu nu stiu cum faceau sa coasa uniform pe o panza asa de deasa, imi amintesc ca si noi la scoala generala lucram ii si fote, dar nu mai stiu cum numaram punctele...
Chiar ca aveti niste comori...
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de aneta Mar Apr 29, 2014 6:45 pm

Vreau sa va mai arat ceva...
Am o prietena ce are fata maritata in Austria si am primit de la cuscra ei la Craciunul trecut, ultimul trend in materie de "globuri" agatate in brad...
Cufarul comorilor - Pagina 2 2rptnv9

Ce parere aveti? Nu glumesc, la targul de Craciun "globurile" astea au fost ultima fitza.
Se vad foooarte bine in brad, ei le agatau cu o atisoara argintie.
Imi pare rau ca nu am putut sa fac mai multe poze...inainte sa moara bateriile.
aneta
aneta


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de LALUNA Mar Apr 29, 2014 6:55 pm

Inteleg de ce: seamana cu niste stelute! Sunt frumoase...
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Mar Apr 29, 2014 7:44 pm

Aneta, agatate in brad, au farmecul lor. Am vazut poze pe net. Mai sunt un tip montate pe sfera de plexiglass, tot crosetat.
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de anasstasia Mar Apr 29, 2014 9:13 pm

In mod surprinzator, insa chiar imi plac ornamentele de brad. Sunt foarte reusite!
anasstasia
anasstasia


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de aneta Mar Apr 29, 2014 9:25 pm

hi hi hi Anastasia, te bucuri si te minunezi parca te-ai afla in fata vitrinei cu prajituri. Mi te si imaginez... Pupici 
aneta
aneta


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de LIVIA Mar Apr 29, 2014 9:42 pm

Are cineva marame de borangic?
Eu le ador,desi in zona mea[Arad]nu se foloseau...

Livia
LIVIA
LIVIA


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Irina Mar Apr 29, 2014 10:36 pm

Mama are pe undeva bine pusa la pastrare marama de nunta a bunicii. Dar nu stiu unde este, ca sa-i fac poza.  tristete 
Nu vreau sa promit, pentru ca nu pot sa dau o data anume, dar o sa contribui si eu la cufar intr-un week-end, cind o sa am dispozitie sa fac poze. Deocamdata am facut atit de multe cu ocazia martisoarelor, incit mi-am facut norma pe citeva luni.

Scriu in fuga, deci o sa revin miine sa privesc mai indeaproape comorile voastre.
Irina
Irina


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de ioanaviorela Mar Apr 29, 2014 10:38 pm

Mary, imi plac iile tale, imi place si covertura foarte mult. Mai astept si alte poze.
Aneta, mi-ai dat o idee pentru a folosi mileurile pe care le tin impachetate in sertar.
ioanaviorela
ioanaviorela


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de rose Mar Apr 29, 2014 11:15 pm

Ce topic frumos. Mi-ar placea sa mai citesc...
rose
rose


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Mar Apr 29, 2014 11:16 pm

Multumesc, Ioanaviorela.
Multumesc, Laluna.
Marama e si pe la mama dar nu stiu in ce conditi e..nu am dat peste ea, data viitoare o sa caut mai bine.
Cufarul comorilor - Pagina 2 F024999ed41352372627a53ded467b40
Aici piesa de rezistenta e braul bunicului.
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de LALUNA Mar Apr 29, 2014 11:59 pm

Mary, tu chiar ai un cufar plin de comori acolo! Mi-e asa de ciuda ca atunci cand s-a dus bunica i-au vandut casa fara sa ia nimic din ea, iar eu nu am putut merge! Avea si ea o lada plina de asemenea frumuseti. Sunt sigura ca s-au pierdut...  tristete 
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Mier Apr 30, 2014 12:15 am

Poate au avut norocul sa se pastreze, cine a luat casa poate a stiut sa aprecieza si astfel de comori, imi imaginez cu cat drag ai fi facut-o tu.
Tot vrei in Bucovina, te duc la ai mei acasa si iti dau si costumele pentru o poza, sot inclus. Eu am doar de mica, tanara poze in costum popular, insa sotul nu a scapat de itari. Daca ai sti cat am ras cand a facut proba. Cu lacrimi!
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de LALUNA Mier Apr 30, 2014 1:14 am

Imi imaginez, Mary! Sper sa nu semene cu sotul meu, despre care zic, cu tot dragul, ca nu are cele mai drepte picioare din lume...  hahaha 
Hehe, intr-un fel sau altul, tot ajung eu in Bucovina!
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Mier Apr 30, 2014 1:24 am

Nu e fotbalist  hahaha 
Da era iarna..camasa trasa peste un tricou gros care se vedea bine la gat printre cusuturi, itari, cizme cu cioc..curea cu margele, si atitudinea care complecta tabloul. Are si poze facute, dar nu era inca era digitala si il salveaza sau ma salveaza  ris 
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de lilianna Mier Apr 30, 2014 2:57 pm

Irina a scris:Chiar ma uimesc toate culorile vii, in Ardeal si eu stiam ca s-a cusut mult cu negru. Am mai vazut pe la televizor niste doamne care teseau cu margele pentru costume de nunti, tot cu negru. Sint cusute in punct de chilim, deosebite! Iar danteluta de la primul e atit de fin crosetata!  I love you

Eu nu reusesc sa inteleg cum le scoteau atit de albe la spalat. Se fierbeau cu soda de rufe, parca. Soda de rufe o fi totuna cu soda caustica?


Soda de rufe – carbonat de calciu – Na2CO3 (e o sare)
Soda caustică – hidroxid de sodiu - NaOH (e o bază)

lilianna
lilianna


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de dory Mier Apr 30, 2014 4:09 pm

ce ii frumoase interesante si stelutele din dantela,si mami stia sa lucreze asa ceva,avem o perdea la usa din dantela o sa fac poze cand merg in sat.
dory
dory


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de silvia Lun Noi 24, 2014 11:43 am

O sa va postez si eu cateva poze, din pacate nu prea reusite, cu prosoape pastrate de la bunica si diverse lucruri lucrate pe panza de in sau etamina de catre mine, care din pacate tinerii din ziua de azi nu prea le mai poarta, dar eu tot o sa le pastrez cu sfintenie, cred eu ca peste ani sigur se vor intoarce la ele, fiindca sunt lucruri de mana si vor fi rare.


Cufarul comorilor - Pagina 2 4yi4 Cufarul comorilor - Pagina 2 6wdb Cufarul comorilor - Pagina 2 8e52 Cufarul comorilor - Pagina 2 8pxg

Cufarul comorilor - Pagina 2 64n2 Cufarul comorilor - Pagina 2 98sb Cufarul comorilor - Pagina 2 A2ei Cufarul comorilor - Pagina 2 B824

Cufarul comorilor - Pagina 2 Blij Cufarul comorilor - Pagina 2 Ckb2 Cufarul comorilor - Pagina 2 Csvb Cufarul comorilor - Pagina 2 Dljd

Cufarul comorilor - Pagina 2 E5vb Cufarul comorilor - Pagina 2 Eay4 Cufarul comorilor - Pagina 2 Fh07 Cufarul comorilor - Pagina 2 Gd5d

Cufarul comorilor - Pagina 2 Gfyk Cufarul comorilor - Pagina 2 Gtmp Cufarul comorilor - Pagina 2 H48h Cufarul comorilor - Pagina 2 He32

Cufarul comorilor - Pagina 2 Icoa Cufarul comorilor - Pagina 2 Lhhf Cufarul comorilor - Pagina 2 Nrqj Cufarul comorilor - Pagina 2 O2gw

Cufarul comorilor - Pagina 2 Pp0l Cufarul comorilor - Pagina 2 Pp8g Cufarul comorilor - Pagina 2 Qjsp Cufarul comorilor - Pagina 2 R0r0

Cufarul comorilor - Pagina 2 Rlj6 Cufarul comorilor - Pagina 2 Ujyg Cufarul comorilor - Pagina 2 V05z Cufarul comorilor - Pagina 2 W9yx

Cufarul comorilor - Pagina 2 Wo1m Cufarul comorilor - Pagina 2 Xgpt Cufarul comorilor - Pagina 2 Ylys Cufarul comorilor - Pagina 2 Zgif

silvia
silvia


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Mary Lun Noi 24, 2014 1:49 pm

Silvia, te astept cu poze.
Mary
Mary


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de dory Lun Noi 24, 2014 2:14 pm

cele pe panza si cu panglica chiar se poarta si azi ,de ce nu,e rustic.
dory
dory


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Liliana_ct Lun Noi 24, 2014 8:43 pm

Silvia, tu detii o comoara de la bunica ta. Sa o pastrezi ca are mare valoare.
Liliana_ct
Liliana_ct


Sus In jos

Cufarul comorilor - Pagina 2 Empty Re: Cufarul comorilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 3 Înapoi  1, 2, 3  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum