Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ia

+15
marinela
silvia
minzu.nadia
scarlet47
Camelia
Lar Maria Elena
dory
VarTat
ANIKO
hyaviv
Lili
filipcarol
Crissy86
Rosa
Mary
19 participanți

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ia                   Empty Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 2:55 pm

Sper sa fie un topic cu folos in care sa ne ajutam reciproc prin schimbul de idei despre cum si din ce sa realizam o ie. Pentru mine e un mare amestec de idei.
In primul rand panza pe care o ie se poate coase pentru a avea un bun rezultat. Cred ca e destul de importanta alegerea panzei. Trebuie sa se merite la final timpul petrecut la coaserea unei ii.
Modelul depinde de gust personal binenteles, dar si aici alegerea nu e simpla. Nu vreau sa arat ca un tablou, vreau totusi sa o port nu sa ii fac rama.
Ate, firul muline clasic sau satin.
Punct cruce sau broderie.
Cam astea sunt nelamuririle pe care le am, asta pentru ca nu pot sa cpoiez o ie dupa una deja existenta. Sursele de materiale nu mai sunt aceleasi si pana la urma cred ca o ie trebuie sa aiba propria amprenta, atat timp cat vrem sa o facem noi.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Rosa Sam Sept 19, 2015 5:45 pm

Foarte buna ideea deschiderii acestui topic... Foarte interesant... Si mie mi-ar placea sa-mi cos o ie, dar brodatul pe panza aceea atat de subtire mi se pare ingrozitor de greu...

Spor la lucru celor care vor aa se apuce sa-si coasa o ie...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Sam Sept 19, 2015 7:32 pm

Dupa cum ati vazut eu m-am apucat sa lucrez o ie, am gasit panza topita, de 20 pct/cm, dar se poate gasi si panza tesuta de casa cu 14 pana la 20 pct ce ar fi buna pt cusut. Am inteles ca pe vremuri se folosea foarte mult matasea naturala si lana, precum si firele de aur sau argint. Din ce am mai vazut la iile vechi nu se folosea un singur tip de cusatura, punct cruce sau broderie, ele sunt amestecate.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 7:52 pm

Rosa, te astept si cu descrierea iei tale, sau cum ai dori sa fie.
Ia                   2ewyzpw
Asa e Crissy. Aici e amestecata broderia cu punct cruce si firul e de matase, doar ca e cusuta pe panza pe care o gasesc aici pentru hardanger. E un 20 count.
Panza de casa tine bine mai ales margelele. Nu am poze dar la Manastirea Voronet erau ii de vanzare din cele vechi si noi,,am vazut una lucrata pe panza de casa doar cu margelute rose transparent trandafiri ceva fin..si era atat de frumoasa si finuta. Boboci de trandafir ca sa fiu mai exacta.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Sam Sept 19, 2015 9:13 pm

Si sa nu uitam ca sunt ii (ca cele vechi) si bluze stil ie, cam ce ai prezentat mai sus. Mie imi place si acest stil, aceasta e chiar foarte finuta, dar din pacate la vanzare mai scapa si unele ,,sorcove,, stil ie, vandute ca model traditional.
La iile de Bucovina stiam ca predomina modelele cu margele, vreau sa realizez si eu in viitor asa ceva
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 11:24 pm

Crissy, bucovina e destul de variata. Ca o curiozitate...se stia care si de prin ce comuna e dupa modelul iilor pe care le purtau.
Si una mai cu vechime si croi mai tipic iilor
Ia                   6qxke1
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 11:33 pm

Ia                   16hopyo
Crissy, aici era sugestia de a folosi firul mai subtire?
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 11:34 pm

Ia                   2zxxr7l
Si o ie cu margele.
Morala..nu vreau sa fie la fel cu ce am postat pana acum.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 11:37 pm

Ia                   316p8jo
Modelul aici e un tip de blackwork
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Sept 19, 2015 11:52 pm

Ia                   R7vryv
Alte probe. E restul de la croit e mult spus..dar am taiat, separat fata spate maneci, daca va e de folos sugestia pe care am primit-o si eu e de a taia panza pe lungime..in sensul de tesut. Panza e de in topit.
O sa incerc si firul mai subtire si apretata sa vad cum iese.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Sept 20, 2015 1:04 am

Daa Mary, la acea poza ma refeream.
Din ce ai postat vad ca toate iile au maneca 3/4 sau scurta, ori clasic e cu maneca lunga. Eu prefer modelele cu altita, incret si rauri pe maneci sau broderie pe toata maneca. Si cu incretire la gat si maneci
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Dum Sept 20, 2015 3:01 pm

Scurta nu e nici una sunt toate 3/4 asa se porta in zona. Par scurte pentru ca bunica era 1,60 inaltime si erau potrivite dupa dansa. La noi in zona maneca lunga era doar pentru tinere... O intreaga istorie zambet)
Sper sa postezi si ia ta in lucru aici, daca iti face placere.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Sept 20, 2015 6:16 pm

Si pentru statura mea s-ar potrivi cele cu maneca 3/4.
Cu siguranta voi posta mini-ia mea, deocamdata nu am acces la calculator si cu tableta nu ies pozele ok
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Sept 20, 2015 6:16 pm

Am postat mai demult la mine la "goblen in lucru", nu le pot posta aici ca nu ma ajuta tehnologia mixta
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de filipcarol Dum Sept 20, 2015 7:12 pm

Eu nu am nicio idee despre cum se face o ie. Doar stiu ca vreau sa le fac baietilor, costa prea mult una de cumparat si nici nu sunt originale facute de mana. Este o carte romaneasca despre broderii si despre zonele in care se poarta. O sa mai caut pe la anticariate.
Stiu ca Nadia isi coase o ie.
Eu in cruciulita as coase si sa fie cu manecuta scurta sa trei sferturi si ceva cu bleumarin, albastru, negru doar la gat si poate jos la manecute.
Despre panza nu am nicio idee, trebuie sa ma plimb sa vad materiale, pe panza topita nu cred ca mi-ar iesi simetric cruciulitele, nu sunt asa experta.
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Dum Sept 20, 2015 7:37 pm

Poate ni se alatura si Nadia.
Carolina, ma bucur ca esti la fel de hotarata ca si mine.
Si ce vreau eu..vreau sa se poata purta si la blugi..ceva gen cea facuta de Lili, clasic da nu incarcat ca model nici prea in viteza.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Sept 20, 2015 8:34 pm

Cine are cont pe FB poate gasi foarte multe informatii legate de coaserea unei ii
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Lun Sept 21, 2015 9:34 am

Crissy, asa e sunt foarte multe info, de asta am vrut un topic, cu ce facem noi. Cand e prea mult riscul de a nu mai sti ce sa alegi e mare.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Lili Lun Sept 21, 2015 11:58 am

http://semne-cusute.blogspot.ro/search/label/tehnici

Aici cred ca gasim si modele dar mai ales metode de coasere ca sa nu deviem prea mult de la specific , desi , sincer , nu cred ca asta ar fi scopul nostru . Eu una vreau ii pe care sa le pot purta fara stres in lume si la orice ora din zi .

Peste vreo luna sper sa ma inscriu si eu cu un nou model in lucru . Primul a fost doar asa sa vad daca se poate . Acum as incerca ceva un pic mai finut . Panza am gasit in Obor . Nu e in . E o panza foarte usoara pe care probabil ca o sa-mi fie foarte greu sa cos dar incerc . Chit ca-mi cumpar lupa . Material de cusut am gasit si cumparat atat la goblenart (matase) cat si in Obor un fel de vascoza din Bulgaria asemanatoare cu matasea . Se poate desface firul in 6 dar trebuie sa lucrezi cu ate scurte ca sa nu se scamoseze .
Am deja stoc de panza topita . Sper sa imi fac obicei din a coase macar o ie pe an .

Abia astept postarile voastre !
Lili
Lili


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Lun Sept 21, 2015 5:42 pm

Iar eu abia te astept cu ia ta in lucru Lili.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Mar Sept 22, 2015 2:00 am

Revin cu ce am lucrat eu: o parte din altiță și din mânecă. Momentan nu mai am DMC albastru, trebuie să fac comandă și e cam mult transportul.

Ia                   15me7mu
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Lili Mar Sept 22, 2015 8:29 am

Ti-am admirat modelul cand l-ai postat , il admir si acum . Iti doresc spor !

Paiete , margelute vei folosi ?! Te intreb pentru ca ce cosi tu seamna foarte mult cu un model clasic de ie . Stiu ca ai de munca la ea , nu gluma ! Dar , dupa ce am vazut cat de bibilit ai lucrat braul ala nu ma mai mira nimic la tine !
Lili
Lili


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Mar Sept 22, 2015 9:45 am

Mulțumesc mult Lili!  Pupici
Eu lucrez după mai multe modele de ii din zona Olteniei, tot Romanați ca și brâul de care aminteai, găsite în cartea ,,Cusături românești,, de Elisa Brătianu, apărută în 1943.
Incă nu știu dacă îi pun și paiete, fiind o ie micuță poate părea mult prea încărcată.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Mar Sept 22, 2015 12:13 pm

Pentru doritori
Ia                   1550y2q
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Mar Sept 22, 2015 2:55 pm

Multumesc Crissy de poza si tipar, e foarte interesant.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 13 1, 2, 3 ... 11, 12, 13  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum