Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Ia

+15
marinela
silvia
minzu.nadia
scarlet47
Camelia
Lar Maria Elena
dory
VarTat
ANIKO
hyaviv
Lili
filipcarol
Crissy86
Rosa
Mary
19 participanți

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Iul 17, 2016 3:16 am

Încă ceva: la primul model ai altița formată din 5/ 3 module, să nu lucrezi strict ca pe planșă, aceea e orientativă, te iei în funcție de pânză, de peste câte fire lucrezi și de grosimea brațului.

Crissy86


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de dory Dum Iul 17, 2016 8:20 pm

felicitari Crissy,imi place mult ia ta.
Tatiana,mult spor si inspiratie.
dory
dory


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Iul 17, 2016 10:45 pm

Multumesc!
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Lun Iul 18, 2016 12:47 am

Crissy,  multumesc mult de sfaturi. Am observat si eu ca primul model nu are incret insa cred ca se poate adauga. Daca se adauga incret  altita cred  trebuie de micsorat. Am citit undeva ca altita si incretul trebuie sa ocupe cam 1/3 din toata suprafata manecii.  Ce tine de a doua IE in plansa care ai pus-o am remarcat ca exista broderie si la git. Am sa analizez mai atent cind ajung la ea.
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Lun Iul 18, 2016 2:03 am

Daa, se poate adăuga încreț, trebuie văzut din ce zonă etnografică e modelul și căutat un încreț potrivit. Păi altița cu încrețul vin cam la jumatea distanței dintre umăr și cot, nu cred că e chiar o regulă bătută în cuie cea cu 1/3 din suprafața mânecii, depinde de fizionomia fiecăruia, dar în principiu așa este.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de ANIKO Lun Iul 18, 2016 8:35 am

ANIKO
ANIKO


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Sam Aug 06, 2016 5:46 pm

Multumesc mult pentru sfaturi. Adevarul e ca mii  jena sa ma adresez dupa sfaturi la mesteritile de pe semne cusute. Ele coase ii autentice. Ce  brodez eu, insa este una artizanala si nu se prea apreciaza . Nici macar nu stiu din ce zona este modelul pe care l-am ales.  mixta
Am primit prin email de la firma Broderie art o noua plansa pentru pimul model  la care au mai adaugat si incret (nefunctional daca inteleg eu corect) inclusiv si  motivul  in oglinda la cea de a doua maneca .  Dupa calculele pe care le-am facut altita va avea pe verticala inaltimea in jur de 22 - 23 cm daca adaug si incretul de aproximativ 5 cm atunci se fac 28 cm . Tinind cont de lungimea  minecii croite - 67 cm , in jur de 12 cm am lasat de la marginea de sus , incretul se va finisa cam la mijloc in dreptul cotului. Imi pare ca nu e prea bine si nu stiu cum sa procedez. Am doua variante sa renunt de la incret sau la altita sa brodez doar doua rinduri din cele trei indicate pe plansa . CAre cale ar fi oare mai corecta in acest caz? Mai jos fotografia plansei si  ceia ce am brodat pina acum  [url=Ia                   - Pagina 12 Xpsxax]
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Sam Aug 06, 2016 6:28 pm

Asa arata plansa cu incret

Ia                   - Pagina 12 Oup7h2[/url]
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Aug 06, 2016 8:15 pm

Tatiana,,e super modelul ales, imi place foarte mult si nu are nimic de invidiat la o ie asa zis autentica.
Randul cusut de tine, e cel de sus? Eu din ce vad in poza daca il faci sa fie randul din mijlocul plansei, cosi inca unul sus, unul jos o sa fie perfecta si o sa stea si incretul. Depinde de cum vrei sa o finisezi sus, dar cred ca ar veni bine indiferent de cum o inchizi. Trebuie sa desfaci ornamentul care incadreaza altita si sa urci modelul..sper sa-ti fie de ajutor idea mea.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Sam Aug 06, 2016 9:12 pm

Daca am inteles corect Mary,  propui sa renunt definitiv la rindul cu floricele fara chenar ce vine de asupra altitei ?
Un rind cusut de asupra celui care este deja brodat ar micsora distanta de la margine manecii pina la  5 cm si altita ar veni cam pe jumatate de asupra umarului. Am citit pe undeva ca altita de asupra umarului vizual mareste, Ce nu ar fi un avataj in cazul meu pentru ca si asa sunt cam maricica . mixta  
Totusi, varianta ta  pare  ar fi cea mai potrivita.

Inca nu m-am gindit cum sa inchei camasa,  dar daca optez pentru aceasta varianta cred ca mai potrivit sa inchie cu dantela la git, ar mai adauga un plus 1-2 cm.

 Ma gindeam sa caut si un incret mai ingust de vreo 2-3 cm.
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Sam Aug 06, 2016 10:24 pm

Eu cred că Mary a zis să descoși floricica aceea oblică ce e în partea de sus a altiței și să coși acolo un rând de-al altiței, cu ,,florile pătrate,,. Nu e nevoie de așa mult spațiu de la partea superioară a pânzei până la altiță.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Sam Aug 06, 2016 10:43 pm

Asa e Crissy.
Tatiana, am zis sa descosi pentru a continua cu altita..dupa il faci, daca o sa inchizi sus cu dantela chiar nu e nevoie de multa panza intre altita si gat.
Daca nu am vazut eu rau iti raman 7 cm, atat am si eu ramas la ia la care cos, idea altirei e ca trebuie sa acopere umarul. Nu cred ca incretul asa o sa vina prea jos, cred ca vine unde trebuie.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Dum Aug 07, 2016 3:08 pm

Eu m-am măsurat pe mine și lungimea mânecii ar fi de maxim 65 cm + 8 cm partea de la umăr spre gât, la care s-ar adăuga și tivurile de minim 1 cm, deci total croială mânecă ar fi 75 cm ( eu sunt mică de înălțime). Ca să-mi vină bine altița, ar trebui s-o fac de aprox. 16 cm + maxim 5,4 cm încrețul și ar veni deasupra cotului cu vreo 4 cm. Restul de aprox. 43 cm ar veni râurile și marginea mânecii. Sper că am calculat corect și poate te ajută cumva.
Altă variantă ar fi să coși mai mărunt, astfel încât ,,pătratele,, să se încadreze în maxim 4,5 cm.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Dum Aug 07, 2016 10:38 pm

Eu am inteles, Mary sa desfac floarea oblica, ma intrebam doar daca mai trebuie sa finalizez altita in partea de sus cu acel rind de flori oblice ca in plansa.
Crissy, acum cos peste trei fire cu 2 ate, am si terminat un rind la altita. Nu cred ca mai pot desface ca sa cos mai marunt. Stofa e foarte subtire, daca desfac cu siguranta ramane deterioriata. Merg asa mai departe si am sa vad ce v-a iesi la final. Am sa va urmez sfatul si am sa cos urmatorul rind de asupra.
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Lun Aug 08, 2016 11:50 am

Spor, Tatiana!
Te astept cu evolutia modelului, poate asa imi fac curaj sa reiau si eu cusutul la ia mea.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de dory Mar Aug 09, 2016 8:40 am

Mult spor Tatiana.Frumos model ai ales. I love you
dory
dory


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Crissy86 Mar Aug 09, 2016 1:32 pm

Atunci cel mai bine termină altița și pe urmă vezi dacă poți să-i mai faci și un încreț mic sau nu. Mult spor!
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Lar Maria Elena Lun Sept 05, 2016 10:54 am

bataie Tatiana cata migala acolo la modelul tau! Arata superb! Aripi la ac sa ai si muuuult spoooor!
Lar Maria Elena
Lar Maria Elena


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de marinela Mier Sept 21, 2016 2:15 pm

Tatiana draga te admir foarte mult pentru ceea ce lucrezi tu - vei avea o iie foarte frumoasa!  I love you
Iti doresc mult spor la lucru! ole! ole!
Marinela
marinela
marinela


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Lun Mai 27, 2019 9:14 pm

Dupa o lunga pauza, revin cu ia inca in lucru.
Ia                   - Pagina 12 Img_1910
Ia                   - Pagina 12 Img_2010
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Lun Mai 27, 2019 11:33 pm

Superba. Sa ai spor, Mary
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Mar Mai 28, 2019 8:38 am

Multumesc Tatiana. Ia ta e terminata?
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Rosa Dum Iun 02, 2019 7:54 pm

Foarte frumoasa ia ta, Mary...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Mar Iun 04, 2019 1:24 am

Mary a scris:Multumesc Tatiana. Ia ta e terminata?


Nu am mai lucrat la Ie de mult timp,MAry. Am cusut  doar altita  la o maneca si mi-a iesit prea lata. Nu mai este loc de incret si foarte putin pentru rauri  rusinat   

Stofa nu este cea mai potrivita pentru incepatori.  Am  si gresit cind  am inceput sa  cos peste 3 fire pe verticala si 4 pe orizontala. Mi se paruse ca  e bine pentru a nu deforma imaginea.
M-au  sfatuit mesteritele  cu experienta  sa o incep de la inceput peste 2 fire si cred ca am sa fac asta deja la iarna. Pe moment mi-am gasit un alt hobby. Merg la un atelier de pictura. Imi testez talentele. mixta
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Mary Vin Iun 07, 2019 9:45 pm

Multumesc, Rosa.
Tatiana eu imi imaginam ca o porti deja. Cu siguranta cand o sa incepi iar o sa fie bine, la a mea am de facut anumite rectificari si eu am incadrat gresit panza, dar se poate termina. Ce frumos sa incerci lucruri noi, poti sa ne prezinti si noua primul tablou.
Mary
Mary


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de VarTat Sam Iun 08, 2019 8:22 pm

Hei, Mary, greu de apreciat care e primul ca au fost mai multe . Primul in guasa, primul in ulei, aquarela, pastel. Le-am testat pe toate ca sa inteleg care tehnica e mai potrivita pentru mine. Cel mai mult imi place aquarela dar e foarte greu de stapanit. Totusi, primul care l-am finisat repede a fost acesta care e in guasa Ia                   - Pagina 12 20181110
VarTat
VarTat


Sus In jos

Ia                   - Pagina 12 Empty Re: Ia

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 12 din 13 Înapoi  1, 2, 3 ... , 11, 12, 13  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum