Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Donatie carti - actiunea "Cartile copilariei"

In jos

18112022

Mesaj 

Donatie carti - actiunea "Cartile copilariei" Empty Donatie carti - actiunea "Cartile copilariei"




Buna tuturor!
Stiu ca nu am mai fost activi in forum de prea mult timp si nu stiu daca se mai poate reactiva sau recupera ceva, pentru ca forumul se baza pe poze si cam toate gazdele de imagini s-au inchis intre timp. Cu toate acestea, membrii forumului nu au stat degeaba, asa ca au organizat o colectare de carte pentru copii.
Cu ajutorul Deliei si al lui Valy, au ajuns la mine foarte multe carti pentru copii, pe care am inceput sa le donez catre copii si institutii din judet.
Pentru inceput, am donat catre Gradinita din Teiu si catre Asociatia Club de Sah Alfil din Pitesti. Din pacate, nu am facut si poze, dar va asigur ca toate cartile au fost foarte bine primite. La gradinita tocmai se organizase Coltul de lectura, iar la Clubul de Sah sint multi copii cu rezultate bune in competitii.
Multumesc si in numele beneficiarilor pentru donatiile minunate!.Revin cu vesti, pentru ca mai am multe de facut!


Ultima editare efectuata de catre Irina in Sam Dec 31, 2022 11:19 am, editata de 1 ori
Irina
Irina


delia apreciază acest mesaj

Sus In jos

Distribuie acest articol pe: reddit

Donatie carti - actiunea "Cartile copilariei" :: Comentarii

Irina

Mesaj Sam Dec 31, 2022 11:18 am Scris de Irina

Pe 20 decembrie am finalizat a doua parte a actiunii Cartile copilariei.
De Mos Nicolae, doi frati orfani au primit cite o carte si rechizite, iar pina pe 20 decembrie am reusit sa distribui cite o carte fiecarui copil din Scoala Generala Teiu. In urma anchetei sociale, am identificat si copiii din familii monoparentale sau numeroase, care au primit in plus si cite un caiet, coperti pentru caiete, cite un pix si un creion. Am avut exact cit a fost necesar, parca Mina lui Dumnezeu le-a asezat in geanta.
A ramas o situatie mai dificila - un copil operat, care nu poate ajunge la scoala. Dupa vacanta, voi ruga un coleg de-al lui sa ma ajute sa-i duc acasa citeva carti, ca sa isi faca de lucru cit este in convalescenta.
In total au fost distribuite cca 100 de carti, plus materiale auxiliare pentru clasele mici.
Receptarea in rindul copiilor a fost extraordinara - am gasit copii care si-au dorit sa citeasca mai mult si deci au primit cite o carte in plus, copii care au luat carticelele in ghiozdan si mi-au aratat cit au colorat din ele, a fost extraordinar!
Multumesc si in numele lor Deliei si lui Valy!

Si daca tot am cautat si eu prin biblioteca si am inceput sa imi cataloghez cartile, gasesc in continuare carti duble de care nu stiam, asa ca si in 2023 am planificat cite ceva, va voi instiinta la timp.

Va imbratisez cu drag si va doresc din suflet
An Nou Fericit!

Sus In jos

valkia

Mesaj Mar Feb 14, 2023 12:44 pm Scris de valkia

La Multi Ani pe 2023. Sa avem un an cat mai frumos!
Irina draga, noi iti multumim pentru toata activitataea ta si, daca vom mai putea participa la astfel de actiuni, cu mare drag o vom face!

Sus In jos

Irina

Mesaj Mar Mar 21, 2023 2:43 pm Scris de Irina

La multi ani 2023!
Valy, eu va multumesc, pentru ca toata interactiunea cu voi si cu copiii mi-au creat o stare de spirit deosebita, pozitiva si optimista. Mai am de lucru si pentru anul acesta si deja am inceput, si daca mai sint alti donatori, sa stii ca eu cu mare placere gasesc beneficiari - ma gindesc la locuri in care sa aiba acces la carti cit mai multi oameni, mai ales copii.
Anul acesta am pregatit un pachetel, carti de vacanta de la voi si 2-3 de la mine si l-am trimis la Sanatoriul Balnear Mangalia. Au acolo o biblioteca, la receptie, de unde pacientii pot lua carti pe care sa le citeasca in camera. Mie mi-a folosit foarte mult acea biblioteca in perioada tratamentului.
Am pregatit si un pachet mai mare de carti pentru liceu, trebuie doar sa imi fac drum la Pitesti ca sa le dau. O sa va anunt cind am rezolvat.
Va imbratisez si sper sa ne auzim din nou cit mai curind!

Sus In jos

Irina

Mesaj Joi Mai 18, 2023 11:26 am Scris de Irina

Hristos a inviat!
Am finalizat ultima donatie programata, catre Colegiul National Zinca Golescu din Pitesti, care a implinit recent 100 de ani. Cladirea este in curs de consolidare, asa ca toata lumea pare putin dezorientata, dar am admirat colectia de trofee expusa in hol.
Va multumesc inca o data si in numele acestor elevi!
Daca mai apar activitati neprevazute, o sa va anunt.
Va imbratisez cu drag, pina data viitoare!

Sus In jos

valkia

Mesaj Joi Mai 18, 2023 3:34 pm Scris de valkia

Super, Irina! Esti mare! Felicitari!

Sus In jos

Irina

Mesaj Lun Iun 05, 2023 10:53 am Scris de Irina

Donatie carti - actiunea "Cartile copilariei" 20230510
Valy, mi-a facut placere sa revad liceul, asa ca multumirile sint tot din partea mea  floare
Am uitat sa spun ca in pachet au fost 33 de carti, o cutie mare. Am adus si o poza potrivita pentru forumul nostru - este o carpeta tesuta expusa in holul liceului.

Sus In jos

Mesaj  Scris de Continut sponsorizat

Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum