Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Quilt

+7
Irina
LALUNA
crina
Mary
hyaviv
anasstasia
Rosa
11 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Quilt Empty Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:08 pm

De data aceasta, as dori sa propun eu un nou topic, cu tema "quilt". Pentru cei care nu sunt familiarizati cu acest tip de lucru de mana, quiltul este un fel de cuvertura matlasata, cu trei straturi (fata, mijloc si dos). Fata (uneori si dosul) este realizata din bucati de material asortate si cusute impreuna, pentru a forma un model geometric. De obicei (in mod traditional) un quilt are trei straturi, dar poate avea si doar doua, adica doar fata si dos.

Coase Coase Coase Coase Coase Coase 

Quiltul a devenit, de un an si ceva, pasiunea mea. Am realizat si eu pana acum cateva quilturi, mai mari sau mai mici, destul de simple, trebuie sa recunosc. Eu asa am realizat quilturile mele, doar cu fata si dos. Dosul eu l-am facut din material mai gros si mai pufos (de ex., asa-numitul "polar" sau "fleece") sau mai subtire.

Voi posta, mai jos, cateva poze cu quilturi realizate de mine.

zimbet zimbet zimbet 

Irina, sa nu ma certi, te rog, ca am deschis un nou topic, dar am cautat si am vazut ca nu mai exista niciun subiect cu acest titlu.

zimbet zimbet zimbet 
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de anasstasia Mier Noi 20, 2013 9:10 pm

Chiar sunt curioasa visez cu ichii desch 
anasstasia
anasstasia


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:11 pm

anasstasia a scris:Chiar sunt curioasa visez cu ichii desch 
Ma bucur ca am reusit sa-ti trezesc curiozitatea... In curand vin si pozele...

zimbet zimbet zimbet 
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:15 pm

Image4213" alt="" />

iata o poza cu primul quilt realizat de catre mine... Este mai simplu, dar trebuie sa tineti cont de faptul ca a fost primul...

In poza se vede doar fata, mai apoi am atasat si spatele, din polar...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:17 pm

Eu am invatat sa realizez quilturi inspirandu-ma din tutorialele de pe net, este plin de bloguri si siteuri cu modele si instructiuni... Acum am in calculator un folder special, plin cu tipare de quilt, pe care nu cred ca voi avea vreodata timp sa le realizez...

Majoritatea quilturilor le-am facut cadou, cel de mai sus i l-am daruit tatalui meu...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:21 pm

Image4314" alt="" />

Iata un altul, un model "cosmic", gandit de mine, mai mic, realizat in parte si prin tehnica "paper piecing"... Aceasta tehnica presupune coaserea manuala a anumitor "bucati" din quilt sau chiar a intregului quilt... Dosul a fost realizat din material mai subtire, bumbac, alb...

In acest caz, eu am cusut manual partea centrala, mai colorata, care ar trebui sa fie un fel de planeta in eclipsa...

hi hi hi hi hi hi hi hi hi
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de hyaviv Mier Noi 20, 2013 9:24 pm

la noi e ff popular quiltul..problema e ca eu nu prea suntr atrasa de el..
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:25 pm

Cel de sus a fost daruit mamei mele, ca si acesta de mai jos, care este un servetel pentru decorarea unei mese etc...

Image4322" alt="" />

Este realizat, in parte, tot prin tehnica "paper piecing", si este inspirat de pepenele rosu...

zimbet zimbet zimbet 
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:28 pm

hyaviv a scris: la noi e ff popular quiltul..problema e ca eu nu prea suntr atrasa de el..
Serios ? Ma bucur sa aud ca este popular quiltul acolo unde locuiesti tu... Dar, mai exact, unde locuiesti tu ? Daca nu te superi ca intreb...

Sa stii ca nu este atat de greu pe cat ar putea parea, mie imi place foarte mult... Se pot realiza si quilturi mai mici, de exemplu, pentru decorarea unei mese, masute etc...

De ce nu incerci sa incepi cu unul mai mic ? Poate vei descoperi ca iti place...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:30 pm

Image4407" alt="" />

Iata un alt quilt, gandit ca o cuvertuta pentru un pat de o persoana... Si aici, am pozat doar fata... Pe acesta l-am daruit unei verisoare...

Mie imi place foarte mult combinatia de culori...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:31 pm

Image4412" alt="" />

Quiltul de mai sus are si un "supliment", sub forma unui mini-quilt asortat...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:34 pm

Image4732" alt="" />

Iata un alt quilt, daruit si acesta, la care fata este din bumbac, iar spatele tot din bumbac a fost realizat... In poza, tot doar fata, dupa ce am terminat-o...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:36 pm

Image4220" alt="" />

Inca un quilt, tot daruit, realizat din materiale mai sobre si in mai putine culori... Acesta este tot din bumbac, dar materialele (nu se vede in poza) sunt mai tari, mai groase... Cred ca o sa fie mai rezistent decat celelalte, din bumbac mai subtire...

Mai jos pun o poza si cu quiltul terminat...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 9:39 pm

Image4307" alt="" />

Iata si o poza cu quiltul, de data aceasta terminat, cu spate si margine...

Sper sa va placa quilturile mele...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Mary Mier Noi 20, 2013 9:56 pm

Interesante, Rosa. Ai facut si din 3 straturi, as vrea sa stiu daca gasesti in tara cele necesare. Stiu ca la mijloc se folosesc adezive care lipesc fata de spate, dar si captuseala.
Viv, e chiar din patria lor, SUA.
Mary
Mary


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 20, 2013 10:23 pm

Mary a scris:Interesante, Rosa. Ai facut si din 3 straturi, as vrea sa stiu daca gasesti in tara cele necesare. Stiu ca la mijloc se folosesc adezive care lipesc fata de spate, dar si captuseala.
Viv, e chiar din patria lor, SUA.
Ma bucur ca-mi gasesti quilturile interesate, Mary... Iti multumesc pentru interes... Nu, asa cum am mai scris, eu nu am realizat quilturi din trei straturi, cel putin nu inca...

Da, se pot gasi la noi in tara materialele necesare, dar mai greu, si la preturi destul de mari, mi se pare mie... Insa exista, de exemplu, siteuri dedicate acestui tip de lucru manual...trebuie doar sa le cauti pe net...

Serios ? Hyaviv este din SUA ? Nu am stiut... Foarte frumos... Intr-adevar, acolo quilturile sunt foarte populare... din cate am vazut...

Multumesc de vizita !

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Mary Mier Noi 20, 2013 11:28 pm

Da Rosa, acolo locuieste. Viv scuze ca ti-am dat adresa vulpita 
Da sunt interesante, cu toate ca le gasesc si costisitoare, de asta eram curioasa daca se gasesc la noi cele necesare. Stiu ca magazinele online au cele necesare, dar nu neaparat preturi mici.
Mary
Mary


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de crina Joi Noi 21, 2013 8:34 am

Deci sa inteleg si eu. De fap quilt e un fel de paturica facuta pe fata din mai multe bucati, iar pe spate are o singura bucata? Eu am primit din SUA ceva pleduri pentru copii, iar pe fata sunt cusute bucati de material, iar spatele e dintr-o singura bucata. Stiu ca am mai pus poze cu ele aici pe forum,dar nu stiam cum se numesc. De foarte mult timo mi-am dorit sa stiu cum se fac.
crina
crina


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de LALUNA Joi Noi 21, 2013 3:24 pm

Ce frumoase sunt! Am vazut ca de curand au adus la magazinele chinezesti bucati de material colorat, banuiesc ca sunt fie pentru patchwork, fie pentru quilt. Dar cred ca e indispensabil sa ai masina de cusut, nu?
Felicitari, Rosa, sunt foarte frumoase...
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:23 pm

Mary a scris:Da Rosa, acolo locuieste. Viv scuze ca ti-am dat adresa vulpita 
Da sunt interesante, cu toate ca le gasesc si costisitoare, de asta eram curioasa daca se gasesc la noi cele necesare. Stiu ca magazinele online au cele necesare, dar nu neaparat preturi mici.
Intr-adevar, achizitionarea materialelor pentru un quilt poate fi destul de costisitoare, dar eu cred ca rezultatul merita... De fiecare data, rezultatul este unul unic... Fiecare quilt este o imbinare de arta si mestesug, un rezultat unic al lucrului mainilor noastre...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:42 pm

crina a scris:Deci sa inteleg si eu. De fap quilt e un fel de paturica facuta pe fata din mai multe bucati, iar pe spate are o singura bucata? Eu am primit din SUA ceva pleduri pentru copii, iar pe fata sunt cusute bucati de material, iar spatele e dintr-o singura bucata. Stiu ca am mai pus poze cu ele aici pe forum,dar nu stiam cum se numesc. De foarte mult timo mi-am dorit sa stiu cum se fac.


Da, Crina, un fel de patura sau cuvertura etc... Poate fi si o decoratiune pentru masa, un fel de tablou sau decoratiune de atarnat pe perete etc...

Pe spate, un quilt poate avea o singura bucata de material, de obicei intr-o singura culoare sau cu un imprimeu mai delicat... Sau tot o imbinare de mai multe materiale, adica asemanator cu ce este pe fata, dar, de obicei, un model mai simplu decat cel de pe fata...

Te rog mult de tot, se poate sa postezi din nou poza cu quiltul pe care l-ai primit, aici, in acest topic, sau sa dai un link catre mesajul respectiv, tot aici ? Tare mi-as dori sa vad si eu o poza cu quiltul primit de tine... Multumesc mult de tot !

Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:48 pm

LALUNA a scris:Ce frumoase sunt! Am vazut ca de curand au adus la magazinele chinezesti bucati de material colorat, banuiesc ca sunt fie pentru patchwork, fie pentru quilt. Dar cred ca e indispensabil sa ai masina de cusut, nu?
Felicitari, Rosa, sunt foarte frumoase...
Ma bucur ca-ti plac quilturile mele... Au adus bucati de material colorat la magazinele chinezesti ? N-am stiut...

Nu, de fapt, nu trebuie neaparat sa ai masina de cusut, se poate coase un quilt doar de mana, dar bineinteles ca masina de cusut usureaza mult munca... Exista chiar si masini de cusut special pentru realizarea de quilturi, dar sunt destul de scumpe...

La inceput, de altfel, inainte de aparitia masinilor de cusut, quilturile se coseau integral doar de mana...va dati seama ce munca era, mai ales la quilturile mai mari...

Spor la lucru !

zimbet zimbet zimbet 
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:50 pm

Voi posta, mai jos, cateva imagini si cu quilturi lucrate de altii, imaini luate de pe net, ca sa va faceti o idee despre diversitatea formelor, modelelor si folosintelor posibile ale unui quilt...

Sper sa va inspire si sa incercati si voi sa realizati quilturi, la randul vostru...

Coase Coase Coase Coase Coase Coase 
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:52 pm

Quilt Moda+bliss+baby+quilt

Un quilt de pe net, mai mic si mai simplu, o paturica pentru un copil... Ceed ca fetita, dupa culoarea roz...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:53 pm

Quilt Gratitude+quilt+fence

Un quilt mai mare, gandit ca si cuvertura de pat, zic eu, cu tema "gratitude", adica recunostinta...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum