Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Quilt

+7
Irina
LALUNA
crina
Mary
hyaviv
anasstasia
Rosa
11 participanți

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Irina Lun Dec 07, 2015 4:50 pm

Mik, imi plac foarte mult pernutele-pisici. Dureaza mult sa le asamblezi? Daca nu-ti place sa tai, poti sa faci modele doar din patrate si dreptunghiuri, posibilitatile sint infinite.
Uite un exemplu monocrom, in care modelul e dat de broderie:
Quilt - Pagina 4 74f10
http://www.hapticlab.com/products/diy-constellation


In ultimele zile am tot cautat sa inteleg diferenta dintre patchwork si quilt. Patchwork-ul este la origine fata de deasupra a unui quilt, constind in ansamblul de petice unite intre ele, formind un desen si de aceea oricine poate sa-l invete de pe internet. Este destul de usor de facut si poate fi folosit si la altceva, perne, rochii, esarfe etc. E mai greu de transformat in quilt, adica in acele paturele matlasate, in care fata este din patchwork, dosul este uni, iar in mijloc este umplutura, de tip vatelina, ca la paltoane.

Cred ca este destul de greu sa inveti fara sa vezi pe cineva, eu asociez intotdeauna quiltul cu plapumile noastre, doar ca plapumile adevarate, umplute cu lina, nu se pot trage la masina. Iar plapumile bune se fac tare greu.
Si la quilt, secretul nu sta doar in desen ci mai ales in matlasare, felul in care se fac acele cusaturi de intarire, in asa fel incit sa nu se cocoloseasca umplutura si de cele mai multe ori cusaturile in sine formeaza un tipar aparte.
Nu stiu daca m-as descurca doar dupa video, o carte buna, completa, mi-ar fi necesara. Si punctele de broderie tot dupa carti le-am invatat, nu din videoclipuri.

Irina


Sus In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Elena Mar Dec 08, 2015 1:05 pm

Irina,taiatul pieselor pentru modele nu ma deranjeaza!Iubesc patchworkul si-l lucrez cu drag,orice tehnica!Imi place mult hawaianul!
Ai dreptate,spunem patchwork atunci cand lucrarea noastra are cele trei straturi dar nu are cusaturile decorative cu modele complicate ci doar pentru mentinerea straturilor.Un quilt il imbogatesti prin modelele de quilt cu tot felul de modele repetitive sau nu.
Un quilt nu face cocoloase pentru ca vatelina este un strat uniform sub forma de metraj.Plapumile riscau sa le faca  pentru ca se folosea lana toarsa asezata pale de cea care o cosea.Cine era o buna plapumareasa,facea cusaturile dese si modele astfel alese incat sa nu migreze palele.
Daca o urmaresti pe Leah
,ai piciorus de free motion si putin curaj,vei reusi.Trebuie sa incepi cu stippling:
Quilt - Pagina 4 Stippling
Asa inveti sa-ti coordonezi mana cu apasarea pedalei si apoi vei prinde curaj sa incerci si altceva!Tremurat la inceput dar foarte repede vei face ceea ce-ti doresti.
Elena
Elena


Sus In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de mik Mar Ian 19, 2016 5:02 pm

Pardon, n-am mai trecut de foarte multa vreme sa va vad. buchet

Irina, pisicile nu dureaza prea mult, sunt doua fetze : una cu "desene" (coada, urechi si ce mai este) si una simpla. Ambele sunt quiltuite (adica 2 straturi de pinza cu vatelina intre). Acum vine complicatia : cele 2 fetze sunt prinse intre ele cu o banda de 5cm care inconjura fetzele si partea cea mai grea si enervanra e atunci cind ajungi la nivel de urechi. zambet  Caci ughiurile sunt tare aiurea de facut.
Era sa uit : e patchwork aplicat. deci se face repede tare. Eu cos mai mult manual caci nu ma grabesc si-mi place mai mult.

In Franta se numeste patchwork toata activitatea si quilting atunci cind sunt asamblate cele 3 straturi : pinza cu bucati, vatelina si pinza uni.

mik
mik


Sus In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Irina Mar Ian 19, 2016 9:09 pm

Mihaela, multumesc pentru explicatii! Este foarte interesant tot ce spui si cred ca e pasionant. Eu am doar o masina de cusut obisnuita, fara prea multe accesorii, asa ca nu voi trece la quilt prea repede, dar am citeva proiecte mici de patchwork. Inca nu stapinesc bine cusutul la masina, spre rusinea mea, sotul are mai multa experienta. Promit sa revin cu prima miniatura cit de curind, trebuie doar sa gasesc un moment potrivit sa instalez masina de cusut in bucatarie, pentru ca in camera unde coasem vara este acum cam frig.
Irina
Irina


Sus In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de mik Mar Ian 19, 2016 10:55 pm

Irina, sa stii ca pernele cu pisici sunt facute numai la mina.
La masina am cusut o sacosa de pus lucrul de mina (cred c-am sa-i fac o poza).

Masina de cusut (la care folosesc doar functia clasica) o utilizez cind cos bucati mari intre ele. Sau cind blocurile de pinza sunt dreptunghiulare. Am invatat foarte tirziu sa trag la masina.

Daca te intereseaza, am sa vad ce carti am de patchwork/quilting insa sunt fie in franceza, fie in engleza.
mik
mik


Sus In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Irina Mier Ian 20, 2016 7:08 am

Din fericire, am facut franceza in scoala si chiar imi place s-o citesc, desi de vorbit n-am mai vorbit de mult.
Cele mai interesante reviste de quilt le-am gasit insa in chineza, la care ma uit doar la desene si poze, din fericire foarte explicative hi hi hi
Uite ca ma faci sa ma grabesc cu maruntisurile mele, care vor fi cu siguranta foarte stingace pentru inceput.
Irina
Irina


Sus In jos

Quilt - Pagina 4 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 4 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum