Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Quilt

+7
Irina
LALUNA
crina
Mary
hyaviv
anasstasia
Rosa
11 participanți

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:53 pm

Quilt - Pagina 2 Gratitude+quilt+fence

Un quilt mai mare, gandit ca si cuvertura de pat, zic eu, cu tema "gratitude", adica recunostinta...

Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 5:56 pm

Quilt - Pagina 2 T-quilt-1

Un alt quilt, realizat partial prin metoda "paper piecing", zic eu... De data aceasta, quiltul este in curs de asamblare, si se pot vedea cele trei straturi : cel de sus, cel intermediar - vatelina, si cel de jos...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Mary Joi Noi 21, 2013 5:57 pm

Rosa, am avut ocazia sa vad la un targ in domeniu genul asta de lucrari, sunt adevarate capodopere.
Sper sa ne incanti cat mai des cu lucrarile tale.
Spor!
Mary
Mary


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 6:00 pm

Quilt - Pagina 2 IMG_0521

Iata si un quilt mai mic, gandit ca si centru de masa...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 6:01 pm

Mary a scris:Rosa, am avut ocazia sa vad la un targ in domeniu genul asta de lucrari, sunt adevarate capodopere.
Sper sa ne incanti cat mai des cu lucrarile tale.
Spor!
Wow...imi inchipui ce quilturi frumoase erau la targul acela...

Ma bucur ca-ti plac quilturile mele...voi incerca sa mai postez, pe viitor, poze cu ele...

zimbet zimbet zimbet 
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Mary Joi Noi 21, 2013 6:05 pm

O sa urmaresc fiecare miscare a topicului.
Mary
Mary


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Mary Joi Noi 21, 2013 6:06 pm

Rosa a scris:Quilt - Pagina 2 IMG_0521

Iata si un quilt mai mic, gandit ca si centru de masa...
Asta imi place cel mai mult, si restul sunt frumoase.
Mary
Mary


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 21, 2013 6:11 pm

Mary a scris:
Rosa a scris:Quilt - Pagina 2 IMG_0521

Iata si un quilt mai mic, gandit ca si centru de masa...
Asta imi place cel mai mult, si restul sunt frumoase.
Ma bucur ca-ti place, Mary... Este destul de mic si de usor de realizat... Trebuie doar materialele asortate, metru de masurat, foarfeca, ata si ac la masina de cusut si chef de realizat quilturi...

Daca cineva doreste sa realizeze unul asemanator, as ajuta bucuroasa cu instructiuni...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Sam Noi 23, 2013 9:45 pm

As dori sa va impartasesc faptul ca tocmai am terminat de creeat un model de quilt, destul de mic (100 cm / 100 cm), destul de usor, cu o tema inspirata de Sarbatorile de iarna, care sunt din ce in ce mai aproape... Se poate coase integral de mana sau si de mana si la masina de cusut...

Este un model care poate reprezenta un centru de masa etc... Poate fi folosit in mai multe feluri... Trebuie doar ac, ata si cateva bucati de material, ramase de la alte proiecte... si, bineinteles chef de masurat, taiat si cusut...

Daca v-am trezit interesul, ma puteti contacta prin mesaj privat... Mi-ar face o deosebita placere...

Coase Coase Coase 

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de LALUNA Dum Noi 24, 2013 2:31 pm

Nu ne arati ultimul quilt? zimbet 
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 24, 2013 5:40 pm

LALUNA a scris:Nu ne arati ultimul quilt? zimbet 
Pai, Laluna, nu l-am lucrat inca propriu-zis, doar am creeat modelul pentru el... Ma gandeam ca cineva care ar fi incepator in ce priveste quiltul ar putea usor sa-l lucreze...

Eu am modelul creeat in calculator... L-am realizat si acum sta acolo, si asteapta...

zimbet zimbet zimbet 

Cineva, daca ar dori mai multe informatii legate de acest model, m-ar putea contacta prin mesaj privat...

Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Dum Noi 24, 2013 5:44 pm

Quilt - Pagina 2 2008quilts_042p_stoppins

Iata un quilt destul de complicat (care nu este realizat de mine) realizat prin tehnica "paper piecing", special adaptat pentru a fi agatat pe perete... Pot exista quilturi facute special pentru a fi agatate pe perete, ca un fel de decoratiuni...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Lun Noi 25, 2013 4:07 am

Uitasem sa va spun... Modelul de quilt pe care l-am creat are ca tema un bradut... Este destul de simplu, doar un bradut, incadrat de cateva bucati de material... Bineinteles, bradutul poate fi realizat dintr-o bucata de material mai colorata, la fel si fondul, dar si fasiile de material pot fi din diverse materiale colorate... In acest fel, modelul, care este mai simplu, poate fi destul de vesel si de colorat...

Sper sa reusesc sa ma mobilizez si sa ma apuc sa-l lucrez... Nu mi-ar lua foarte mult, dar am atatea alte proiecte in lucru... Acum si acest quilt...as vrea sa-l realizez... Cred ca ar merge foarte bine ca si cadou de Sarbatori...

zimbet zimbet zimbet 

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Lun Noi 25, 2013 4:18 am

Revin cu un quilt realizat de catre mine, acum ceva timp, si daruit... Are o tema florala, si a fost mai greu de realizat, deoarece randurile erau pe diagonala, nu pe verticala sau pe orizontala...

Image4296" alt="" />

Sper sa va placa...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Lun Noi 25, 2013 4:20 am

Image4436" alt="" />

Inca un quilt, realizat tot de mine, si tot daruit...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Noi 27, 2013 10:16 pm

Quilt - Pagina 2 Moon-quilt

Iata o imagine cu un quilt adaptat vremii de afara... Nici acesta nu este facut de mine... Acest quilt infatiseaza un peisaj, si este realizat, in mare parte, folosind tehnica "applique"...

Sper sa va placa...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de hyaviv Joi Noi 28, 2013 2:02 am

da rosa, eu stau in NY. Stai linistita mary, nu e nici o problema... ca daca astepta biata rosa pana intram eu aici sa spun unde stau.. i se lungeau urechile de atata asteptare hi hi hi 
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 28, 2013 2:23 am

hyaviv a scris:  da rosa, eu stau in NY. Stai linistita mary, nu e nici o problema... ca daca astepta biata rosa pana intram eu aici sa spun unde stau.. i se lungeau urechile de atata asteptare hi hi hi 
Ce frumos, in New York... Lolz...ma bucur ca ai intrat pe acest topic...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de hyaviv Joi Noi 28, 2013 4:05 am

zimbet  stau in statul NY nu in oras, adica NY state nu NY city..oricum am vizitat NYC ( care e la o distanta de aprox 4-5 ore de mine) de nenumarate ori, la cele mai diverse ore din zi si noapte. Cel mai impresionant mi se pare totusi NYC noaptea ..stii ca e noapte numai ca sunt lumini aprinse ca pe strazi, lumea..e la fel ca in miezul zilei. nu as putea spune ce fac, unde se duc.. ca magazinele inchid la ora 7 seara deci...
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 28, 2013 4:18 am

hyaviv a scris:zimbet  stau in statul NY nu in oras, adica NY state nu NY city..oricum am vizitat NYC ( care e la o distanta de aprox 4-5 ore de mine) de nenumarate ori, la cele mai diverse ore din zi si noapte. Cel mai impresionant mi se pare totusi NYC noaptea ..stii ca e noapte numai ca sunt lumini aprinse ca pe strazi, lumea..e  la fel ca in miezul zilei. nu as putea spune ce fac, unde se duc.. ca magazinele inchid la ora 7 seara deci...
Aha, deci in Statul New York...si ai vizitat si orasul... Foarte frumos... Ce parere ai de acest topic ? Iti place ? Sper sa-ti placa...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de hyaviv Joi Noi 28, 2013 4:48 am

draga... eu nu ma omor cu aceste quilt-uri, adica in casa nu am nici macar unul si nici nu intentionez sa-mi achizitionez. Imi place sa le admir si..atat!
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Joi Noi 28, 2013 4:52 am

hyaviv a scris: draga... eu nu ma omor cu aceste quilt-uri, adica in casa nu am nici macar unul si nici nu intentionez sa-mi achizitionez. Imi place sa le admir si..atat!
Ma bucur ca-ti place sa admiri quilturi !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mar Dec 03, 2013 6:26 pm

Quilt - Pagina 2 IMG_4478

Astazi, un nou quilt...un buchet de flori, realizat prin tehnica "applique"... Nici acesta nu este facut de mine...

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Irina Mar Dec 03, 2013 9:47 pm

Rosa, am vazut ce ai lucrat tu, te felicit pentru curajul de a experimenta o tehnica destul de grea. Le lucrezi pentru folosinta ta, sau pentru altii?
Irina
Irina


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Mier Dec 04, 2013 12:47 am

Irina a scris:Rosa, am vazut ce ai lucrat tu, te felicit pentru curajul de a experimenta o tehnica destul de grea. Le lucrezi pentru folosinta ta, sau pentru altii?
Ma bucur ca ai intrat sa vezi quilturile mele... Sper ca ti-au placut... De fapt, mie nu mi se pare chiar atat de grea tehnica aceasta a quiltului... Cumpararea materialelor, crearea modelului, croirea si coaserea fetei mi se par foarte placute... Atasarea celorlalte straturi este mai grea... Dar eu zic ca rezultatul merita...

hi hi hi hi hi hi hi hi hi 

Trebuie sa recunosc faptul ca pana acum nu am facut niciun quilt pentru mine... Pe toate le-am facut pentru alte persoane... Toate au fost daruite...

Am cateva idei in minte pentru quilturi pe care as dori sa le fac pentru mine, dar parca niciodata nu ma hotarasc sa ma apuc de ele...

Multumesc foarte mult de aprecieri !

Multumesc! 

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Rosa Dum Dec 08, 2013 7:49 pm

Quilt - Pagina 2 Snowflake+quilt+edited

Ca tot a venit iarna, iata si un quilt cu un fulg de zapada... Nici acesta nu este facut de mine...

Ce parere aveti ? Va place ?

Spor la lucru !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Quilt - Pagina 2 Empty Re: Quilt

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 2 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus


 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum