Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Craciun 2015 - schimburi private

+3
filipcarol
andra
Irina
7 participanți

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 07, 2015 1:15 pm

Buna tuturor!
Desi eram sigura ca vom putea anunta un nou schimb general pentru acest Craciun, se pare ca va trebui sa-l aminam.
Nici de la Michele n-am primit inca un raspuns privind amanuntele organizatorice si nici nu am posibilitatea practica de a-l organiza, avind calculatorul defect. Intrucit nu am in perspectiva sa-l repar mai repede de o luna si in noiembrie ar fi deja prea tirziu sa demaram lucrul, vom muta termenul de realizare al urmatorului schimb oficial al forumului in anul urmator.

Cu toate acestea, deoarece am vazut ca exista doritori, va propun organizarea de schimburi private, daca va gasiti pereche pentru a lucra ceva rapid cu ocazia Sarbatorilor de iarna. Cu draga inima si mare curiozitate asteptam sa vedem ce ati trimis si primit, daca, bineinteles, aveti buna-placere sa impartasiti cu noi.
De aceea, am deschis acest subiect - pentru a facilita discutiile  intre partenerii de schimb despre tematica si  alte amanunte.

Va doresc spor la lucru si multa inspiratie!
Craciun 2015 - schimburi private Floare10
Sursa imagine: danacernat.wordpress.com
Irina
Irina


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de andra Joi Oct 08, 2015 12:53 pm

nu e nimeni doritor de schimb?ar fi fost mai frumos sa fie organizat de forum...
daca o persoana e aleasa de mai multe doritoare cum se imparte?
andra
andra


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Mar Oct 13, 2015 12:19 pm

Se pare ca nu...eu sunt trista...
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 14, 2015 1:52 am

Carolina, nu trebuie sa fi trista. Poti propune o tema si cine stie, poate e pe placul multora..si nu ne opreste nimeni. Forumul suntem noi pana la urma. Important ca un schimb sa ne apropie. Primul schimb cu regulile lui a fost destul de ok, cu mici modificari si o tema noua..suntem in timp.
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de andra Mier Oct 14, 2015 8:53 am

pai daca te ai gandit la ceva propune tu Mary.... zimbet
andra
andra


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 14, 2015 10:24 am

Andra nici pe tine nu te impiedica nimic sa o faci Idea
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de andra Mier Oct 14, 2015 11:02 am

dupa mine n as face nicio regula.fiecare trimite ce vrea. sa fie surpriza .doritori sa fie.
andra
andra


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 14, 2015 12:40 pm

Fara reguli nu mai e un schimb organizat. Eu de la ultimul schimb inca nu am vazut toate martisoarele. Voi nu sunteti curioase sa le vedeti? Fara reguli nu facem decat sa avem neplaceri si neintelegeri.
Un schimb trebuie sa atraga sa te faca sa incerci ceva nou, sa ai un interes.
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de dory Mier Oct 14, 2015 5:34 pm

Idei ar putea fi multe:o steluta,un clopotel,alt motiv de Craciun in orice tehnica:cusut,crochetat,tatting etc
Dar daca nu e organizat cum e?Cum stim care la care trimite,unde e surpriza la cine trimiti,de la cine primesti?
dory
dory


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 14, 2015 6:58 pm

Dory in preajma craciunului tema mai potrivita decat ornamente nu se poate, si modul de a le realiza e nemarginit, cu toate ca si aici e bine de avut or tema or tehnica de realizare, pentru a da un sens de egalitate intre participanti.
Perfect de acord, trebuie organizat, doar ca am ajuns un forum precum e si Michael Schumacher tristete
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de dory Mier Oct 14, 2015 7:20 pm

Ai perfecta dreptate,Mary.
Ar mai fi o solutie,ne inscriem care vrem sa participam aici,si toate trimitem la toate,un ornament de Craciun mic,sa putem confectiona mai multe,si uite asa vom avea pe bradut o amintire de la fiecare participant :zambet:eu cred ca ar fi un schimb interesant.
ce parere aveti de propunere?
dory
dory


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 14, 2015 8:47 pm

Cu conditia sa nu depasim un anumit numar. In 10 e dificil sa facem amestecul, pana la 5 e posibil. Parerea mea, nu imi displace idea.
Evident ne putem inscrie pana la sfarsitul luni, dupa in functie de doritoare decidem ce facem. Avem timp toata luna noiembrie sa facem ornamente si sa trimitem la inceputul lui decembrie.
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de dory Mier Oct 14, 2015 9:07 pm

Mary,hai sa vedem cine isi doreste prima data,si apoi hotaram ce si cum facem,gasim poate o modalitate de schimb.
Eu una ,mi-as dori sa particip.

dory
dory


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 14, 2015 9:49 pm

Eu am exprimat doar parerea mea, majoritatea decide.
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Vin Oct 16, 2015 4:19 pm

Daaaaa..eu sunt de acord cu un ornament in orice tehnica. Nu trebuie sa fie ceva grandios. Daca cineva simte ca mai vrea sa trimita si altceva pe langa ornament din partea mea nu este nicio problema, fiecare cum simte, crede si are buget. Si eu cred ca ne putem organiza foarte bine.
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Vin Oct 16, 2015 4:20 pm

Dory si eu ma gandeam la un clopotel hahahah
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Irina Sam Oct 17, 2015 9:06 pm

Fiind un schimb privat, eu am sugerat initial sa stabiliti perechi si fiecare pereche sa cada de acord ce trimite - nu e nevoie sa fie aceleasi obiecte de la o pereche de schimb la alta.

Vad ca oricum nu sint multe participante - Andra, Dory, Mary, Carolina - puteti sa aplicati sugestia facuta de Dory, ar fi doar 3 ornamente de facut pentru fiecare. Daca doriti sa mai cooptati pe cineva, de ce nu luati legatura prin mesaj privat? Sansele ca un mesaj privat sa fie citit sint mai mari decit sa se observe discutiile din acest subiect.
Este doar o sugestie, sigur ca faceti cum doriti.

Mary, martisoarele de la schimbul trecut sint absolut toate in albumul foto din galerie, inclusiv ce s-a trimis in locul celor pierdute pe drum. Imi pare rau ca nu ai ajuns sa le vezi.
Cit despre organizare, daca puteam, m-as fi ocupat. Simt o suparare in mesajul tau, probabil ca n-ai vazut mesajele mele prin care am anuntat ca sint bolnava si am calculatorul stricat...

O sa mai incerc sa intru in forum peste o saptamina-doua, poate gasim piesa de care am nevoie pentru calculator. Daca intervine vreo urgenta, va rog sa imi scrieti mesaj privat, ca sa-l vad din primul moment.
Spor! imbratisare
Irina
Irina


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Dum Oct 18, 2015 6:32 pm

Topicul cu martiosoarele facute pentru schimb l-am vizitat cu putin timp in urma si nu am vazut postat tot, daca nu faceam aici observatia nu le vedeam pe toate nici astazi. Galeria forumului o vizitez rar, foarte rar, nu ma intreba de ce, ca dovada nu am nici albumul meu actualizat.
Irina, modul meu direct de a raspunde, intreba, face parte din mine si e des schimbat cu a fi suparat si in viata de zi cu zi.
A face un schimb privat nu e acelasi lucru cu a face un schimb la comun, parerea mea. A apela in privat e oarecum a obliga, un schimb anuntat da libertatea de a participa, de a ne amesteca intre noi si nu a ne izola. In privat fac schimb cu vecina zambet aici pe forum e privat pana la un punct.
Imi pare rau de problemele tale de sanatate, sper sa te faci bine cat de curand. Multa sanatate!
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Mar Oct 20, 2015 6:26 pm

Deci ce facem...? Eu zic sa copiem regulamentul de la un schimb, cu usoare ajustari si sa ne punem pe treaba. Ma gandeam ca la un schimb privat se mai pun si una alta pe langa, care tin de pasiunea noastra. Deci, am putea pune un nasturel, un ac de cusut, o ata, panglica etc. Nu mult, ca nah, bugetele sunt diferite si nu ar trebui sa nicicum daca una pune mai mult si una mai putin. Pana la urma cu ce inima dai conteaza.
Deci...ne punem pe treaba? Azi sunt cam directa zimbet
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mar Oct 20, 2015 7:32 pm

Carolina ai facut bine. Cred ca un nasture sau ceva pe alaturi nu trebuie vazut ca o provocare in a incalca regulamentul, cred ca avem varste la care putem accepta diversitatea dintre noi.
Pana la sfarsitul luni octombrie se hotaraste tema si regulamentul in asa fel incat cine doreste sa stie la ce se inscrie.
Clopoteii cred ca pot fi ok ca tema.
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Mar Oct 20, 2015 9:40 pm

Lipseste *sa ne suparam din penultima propozitie a comentariului meu zimbet

Eu as zice totusi sa ramanem la un ornament de Craciun, ce vrea fiecare si in orice tehnica handmade la care ne pricepem. Alte pareri?
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de dory Mar Oct 20, 2015 10:22 pm

Sunt de acord cu voi Carolina,Mary.

dory
dory


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Mary Mier Oct 21, 2015 9:34 am

Carolina, daca e ornament general, sa fie punct cruce, daca e clopotel in or ce tehnica. Trebuie sa avem si o limita zimbet
Mary
Mary


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Mier Oct 21, 2015 8:57 pm

Pai clopotel in orice tehnica nu prea merge...adica tatting si crosetat da...dar daca vreau sa fac in punct de cruce clopotelul e mai greu de asamblat, ca nu toata lumea se pricepe la tatting si crosetat...
D-asta ziceam ca in orice tehnica, eu as putea sa crosetez o steluta ornament sau clopotel, altcineva poate face in tatting o steluta sau ce se poate, altcineva un globulet in punct cruce eu stiu?? Cum vreti si voi acum. Hai cu parerile fiecare hahah
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de filipcarol Mier Oct 21, 2015 9:02 pm

Sau hai o pernuta ornament in punct de cruce, goblen, ce se pricepe fiecare. Aici cele cu tatting pot face si marginea sau cine se pricepe la crosetat...

Poftim, atasez si cateva poze de pe internet ca inspiratie

Craciun 2015 - schimburi private 2vimfm1

filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Craciun 2015 - schimburi private Empty Re: Craciun 2015 - schimburi private

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 3 1, 2, 3  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum