Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

+20
nicolina
Miha60
crina
hyaviv
ginabreazu
Lili
dory
minzu.nadia
valkia
Crissy86
carro9
Liliana_ct
nicoleta
katy85
ANIKO
Irina
Mary
iulia
filipcarol
michele
24 participanți

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de michele Joi Oct 10, 2013 5:00 pm

Cand ne uitam in jurul nostru prin casa, pe pereti sau pe mobilier avem goblenuri, miniaturi sau lucrusoare facute cu drag de noi. Ne sunt atat de aproape de suflet  si fiecare duce o amintire  sau mai multe.  

Forumul a creat prietenii si amintiri, iar eu cand ma uit in jurul meu, pe langa lucrarile mele le vad si pe cele primite cu ocazia celor peste 40 de schimburi private sau organizate pe forumuri sau pe diverse bloguri.  Mi-e casa plina de atigerea unor maini harnice si talentate. Placuta e emotia pe care o simti cand deschizi pachetul si stii ca cineva a facut ceva special pentru tine, oricat de mic dar plin de pasiune si migala.

Un schimb inseamna  emotie, bucurie, nerabdare…  cred ca cele ce au participat la schimburi vor fi de acord cu mine.

De aceea, in urma propunerii facute de Mary ne-am gandit sa va invitam sa participati la un schimb colectiv. Procesul e foarte simplu si placut. Participantii vor pregati ceva lucrat de manutele lor pentru perechea cu care sunt in schimb.

Am stabilit o data limita cand pachetele/plicurile vor fi trimise de fiecare participant, nu va ingrijorati – oferim timp suficient.
In cazul in care decideti sa participati va rugam sa respectati regulamentul si sa fiti deschisi catre o aventura in care conteaza gestul si nu cantitatea sau marimea.
Mary impreuna cu administratia forumul formeaza echipa de organizatori pentru acest schimb.

Tematica schimbului: BISCORNU

Regulamentul schimbului intre membrii forumului Goblenul.com

1. Galerie personala pe forum pentru participare.
2. Participantii trebuie sa respecte tematica schimbului.
3. Partenerii vor fi alesi prin tragere la sorti (formula e deja stabilita de organizatori si va fi publicata in postarea cu perechile).
4. Termenul de inscriere este 24 Octombrie 2013. Inscrierile se fac in acest topic.
5. Panza impreuna cu atele folosite - la alegerea participantilor
6. Un singur obiect in plus este acceptat sa fie trimis, dar nu e obligatoriu.
7. Termenul limita de trimitere a pachetului catre partenerul de schimb e 10 Decembrie 2013
8. Va rugam sa respectati termenul de trimitere, in caz ca nu puteti duce la bun sfarsit schimbul anuntati imediat unul din organizatori.

Perechile vor fi anuntate pe data de 01 noiembrie 2013.
Tot in acest topic va rugam sa scrieti eventualele intrebari legate de schimb.


Inscrisi deocamdata:

1. Mary
2. Irina
3. Michele
michele
michele


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de filipcarol Joi Oct 10, 2013 5:51 pm

Eu vreau sa ma inscriu!! zimbet  Foarte frumoasa ideea!!
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de iulia Joi Oct 10, 2013 5:55 pm

Si eu as vrea sa particip dar nu prea inteleg exact in ce consta schimbul, modele deja lucrate sau un model anume? Nu sunt la curent cu asta, explicati-mi va rog.
iulia
iulia


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Mary Joi Oct 10, 2013 6:03 pm

Rodica, se face schimbul cu o pernuta de ace, deja lucrata. Pernuta de ace poate fi montata dupa preferinta. Bisconul(pernuta) poate sa aiba or ce tema..nu ceva anume, dupa preferinta proprie, sau eventual preferinta persoanei care o sa-l primeasca.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de iulia Joi Oct 10, 2013 6:14 pm

Multumesc Mary.Chiar acum ma documentam..E interesant mai ales ca nu am facut niciodata asa ceva dar merita incercat.Ma mai gandesc pana la termenul de inscriere, intai sa vad daca reusesc sa ma descurc dupa indicatiile gasite pe aici.
iulia
iulia


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Irina Joi Oct 10, 2013 6:17 pm

Rodica, uite aici un tutorial rusesc exceptional:
http://www.vsehobby.ru/biskornju.html
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de iulia Joi Oct 10, 2013 6:32 pm

Multumesc Irina.
iulia
iulia


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de ANIKO Joi Oct 10, 2013 6:41 pm

Pernita de ace trebuie neaparat sa aiba forma traditionala de ˝biscornu˝sau poate avea si alte forme?
ANIKO
ANIKO


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Mary Joi Oct 10, 2013 6:47 pm

Or ce forma posibila Aniko....cu cat mai multe cu atat o sa fie mai interesant.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de ANIKO Joi Oct 10, 2013 6:50 pm

Multumesc de raspuns, Mary. Ma inscriu si eu. thumbs up 
ANIKO
ANIKO


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Mary Joi Oct 10, 2013 6:55 pm

Cu placere, Aniko.
Intrebarea ta ma face si mai curioasa si nerabdatoare sa vad ce iese din mainile tale. visez cu ichii desch 
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de ANIKO Joi Oct 10, 2013 6:59 pm

Hi, hi, hahaha si eu sunt curioasa.Pupici 
ANIKO
ANIKO


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de katy85 Joi Oct 10, 2013 7:45 pm

Buna,ma incriu si eu,sper sa reusesc sa termin la timp,multi pupici si felicitari organizatorilor I love you  Pupici 
katy85
katy85


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de nicoleta Joi Oct 10, 2013 8:10 pm

Ce idee frumoasa si ce tentata e. Va felicit pentru initiativa.
nicoleta
nicoleta


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Liliana_ct Joi Oct 10, 2013 8:11 pm

Buna seara, ma incriu si eu. Va fi primul biscornu care il voi lucra, sper sa ma incadrez in termen.

Irina, multumesc de invitatie...imbratisare 


Ultima editare efectuata de catre Liliana_ct in Joi Oct 10, 2013 8:43 pm, editata de 1 ori
Liliana_ct
Liliana_ct


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Irina Joi Oct 10, 2013 8:12 pm

Nicoleta, ai timp sa te hotarasti, dar ar fi pacat sa nu te inscrii. Un biscornu e simplu de facut si oricum ar fi, e util la aproape orice. Pernuta de ace, ornament, press-papier, breloc... asta pe linga amintirea frumoasa pe care o sa o avem.

Liliana, ce ma bucur ca te inscrii! I love you 
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de nicoleta Joi Oct 10, 2013 8:18 pm

Irina, voi da raspunsul in termen. Tot aveam in plan un biscornu si nu ii mai vine randul.
nicoleta
nicoleta


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de carro9 Vin Oct 11, 2013 12:42 am

Mult success tuturor si felicitari pentru initiativa! thumbs up 
carro9
carro9


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Crissy86 Vin Oct 11, 2013 12:43 am

Până la urmă tema este pernuța de ace, indiferent de formă? E obligatoriu să fie cusută pe ambele părți?
Clar mă înscriu și eu Pupici
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Irina Vin Oct 11, 2013 1:08 am

Crissy, tema este un biscornu, pentru a fi accesibil tuturor. Nu conteaza daca il cosi doar pe o fata sau pe amindoua, depinde de modelul pe care il alegi. Dar daca exista cineva care doreste sa faca o forma mai fantezista, sau este cineva care nu indrazneste sa faca un biscornu si vrea sa faca o pernita patrata obisnuita, nu este nici o problema. E primul schimb si deci totul e mai flexibil.

Ideea unui schimb este sa avem in minte ca lucram un obiect care va ramine ca amintire altcuiva, deci trebuie sa placa si destinatarului.
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Crissy86 Vin Oct 11, 2013 1:21 am

Tema mi se pare perfectă pentru un schimb. Întrebam de forma pernuței pentru că deși biscornu-l clasic a fost încercat de multe persoane, eu nu l-am lucrat până acum și aș prefera să ofer ceva ce am mai lucrat și poate partenerul de schimb nu are. Bineînțeles că mă voi interesa să fie și pe placul destinatarului.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Mary Vin Oct 11, 2013 1:43 am

Crissy, sa sti ca nu e obligatoriu sa fie cusut in punct cruce sau goblen..poate fi or care punct de broderie.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Crissy86 Vin Oct 11, 2013 2:00 am

Asta am înțeles Mary, pe mine forma de pernuță mă deruta, dar acum e și asta clar. Mulțumesc imbratisare 
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de valkia Vin Oct 11, 2013 8:14 am

O idee de apreciat. Felicitari de initiativa si spor mult.
valkia
valkia


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de minzu.nadia Vin Oct 11, 2013 8:30 am

Ma inscriu cu placere la aceasta mica aventura zimbet  Zic aventura deoarece nu am participat niciodata la asa ceva, dar ideea ma tenteaza. visez cu ichii desch 

Intrebari:
1) Partenerul de schimb il vom cunoaste din start sau vom afla abia la sfarsit numele celui/celei care va primi biscornu-ul lucrat de noi?
2) Ne inscriem cu doar un singur biscornu si ni se atribuie un singur partener, sau putem lucra 2-3 (respectiv 2-3 schimburi cu diferite persoane)?

Va multumesc pentru initiativa aceasta frumoasa si va incurajez sa participam cat mai multe.
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013  Empty Re: Schimb intre membrii forumului - Craciun 2013

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 5 1, 2, 3, 4, 5  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum