Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

SCHIMB CRACIUN 2014

+6
delia
gobelin
Mary
andra
Miha60
minzu.nadia
10 participanți

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Lun Noi 17, 2014 7:55 pm

Dupa lungi discutii si multe propuneri - iata si topicul dedicat schimbului de iarna 2014 ura .

Dupa cum am convenit, tema e una destul de generala - iarna in toate aspectele ei, inclusiv sarbatorile de iarna cadou .

Obligatorie in acest schimb este doar tematica modelului cusut. Pe ce obiect va fi cusut modelul de iarna, urmeaza sa decida fiecare participant pentru sine. Si fiind un schimb din ajunul sarbatorilor, am decis sa lasam mai multa libertate participantelor in a alege ce si cat sa puna pe langa obiectul cusut care ramane a fi unicul element obligatoriu.

Pe 1 decembrie anuntam perechile (cineva care stie cum se amesteca automat numele cred ca ne va ajuta in acest sens - eu m-as descurca doar la scris numele pe foite si sa le scot rand pe rand din palarie, metoda cam invechita hi hi hi ).

Pentru trimiteri zic sa fie 10 decembrie termenul-limita, cine e gata poate trimite incepand cu intai.

Eu am deschis topicul, dar e schimbul nostru si putem pe parcurs sa anuntam mici modificari, daca considerati ca e necesar.

Cu Doamne-ajuta, start inscrieri! bonjour


Acum ramane sa trimita Irina, in calitate de admin, o invitatie prin mesaj comun adresat tuturor forumistilor si sa speram la o participare activa Pupici
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Lun Noi 17, 2014 7:57 pm

Eu ma declar inscrisa. Fetelor?? hmm
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Miha60 Lun Noi 17, 2014 8:11 pm

Da, cred ca ma inscriu si eu.... buchet
Miha60
Miha60


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de andra Mar Noi 18, 2014 1:28 am

si eu....
andra
andra


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Mary Mier Noi 19, 2014 12:14 pm

Nadia, sa fie intr-un ceas bun!
Uite aici programul prin care se poate face extragerea
http://www.random.org/lists/
Eu sunt inca in lucru..pana pe 1 confirm parteciparea.
Mary
Mary


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de gobelin Mier Noi 19, 2014 6:08 pm

Mult succes!

Gobelin.
gobelin
gobelin


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de delia Mier Noi 19, 2014 8:52 pm

Ma bucur pentru voi ca faceti un nou schimb. Imi pare rau ca nu voi putea participa intrucat din 3 decembrie voi pleca din tara pentru vreo 2 saptamani.
Urez tuturor participantilor multa inspiratie in alegerea modelelor si spor la lucru.
Mult succes!
delia
delia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Miha60 Mier Noi 19, 2014 9:02 pm

Da, pana pe 1 spun si eu sigur daca particip sau nu.... nu am terminat ce mi-am propus ca am facut altele !
Spor la lucru!
Miha60
Miha60


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Mary Mier Noi 19, 2014 9:45 pm

Tema unui schimb ajuta mult hahaha
Mary
Mary


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Vin Noi 21, 2014 4:44 pm

Mary a scris:Nadia, sa fie intr-un ceas bun!
Uite aici programul prin care se poate face extragerea
http://www.random.org/lists/
Eu sunt inca in lucru..pana pe 1 confirm parteciparea.

Merci, Mary - dupa cate vad nu va fi greu sa stabilim perechile la acest schimb, vad ca a pierit de tot entuziasmul de altadata Suspect
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Mary Vin Noi 21, 2014 5:09 pm

Poate e efectul contrar, e prea liber si nu se stie bine obiectul schimbului, in plus suntem deja la al doi-lea schimb pe anul asta. Asta ma sezorienteaza si pe mine.
O tema mai fixa, ornament, care sa fie un glob, biscornu cu tema sarbatorilor de iarna, poate ajuta sa stim unde ne incadram, chiar felicitare cusuta, pe alaturi liber, cine stie sa croseteze, picteze..e in tema.
Mary
Mary


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Vin Noi 21, 2014 5:17 pm

Poate... Dar daca s-a dorit sa lasam mai multa libertate, asa am facut. In fine... Cati vom fi atati vom fi. Eu de saptamana viitoare deja sunt mai libera si ma apuc de cusut pentru schimb, apoi am de recuperat si la SAL - mi-e dor de cusut de nu mai pot! visez cu ichii desch
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Mary Vin Noi 21, 2014 5:21 pm

Nadia, spor si inspiratie!
Pana pe 1 poate o sa spuna prezent colegele noastre de forum.
Mary
Mary


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Miha60 Vin Noi 21, 2014 6:48 pm

O sa-mi spun si eu parerea vis-a vis de schimb, sper sa nu se supere nimeni !
Eu cred ca tema e  stiuta si destul de larga, nu cred ca daca se  fixa de exemplu, un glob  entuziasmul si participarea ar fi fost mai ridicate.
Fiecare stie de ce  sau nu participa, sunt diverse motive. Nu cred ca   faptul ca suntem la al 2 lea schimb pe anul asta  ar trebui sa fie un obstacol.
Sunt pareri diverse asupra numarului si a obiestelor  care sa fie incluse in schimb, a faptului ca nimeni sa nu se simta in inferioritate, etc.. cred ca ati inteles ce vreau sa spun!
Parerea mea sincera e ca  schimburile private  ar fi mai convenabile in acest moment. De ex, sa zicem , eu vreau sa fac un schimb cu   x, o contactez si o intreb daca vrea sa faca schimb cu mine.  Daca da, e ok daca nu,  nu-I nici  o suparare. Ca vrem sa admitem sau nu public, fiecare are simpatiile si antipatiile lui, preferintele lui de a face pereche cu cineva... de atitai ani de cati suntem pe forum stim ce ne poate acul la fiecare hi hi hi si poate exista preferinte asupra unei personae, zic si eu . De asta zic, daca e schimb privat ai sansa sa faci schimbul cu persona preferata nu sa fie trasa la sorti si apoi sa zici in gandul tau( Bip, bip , bip, ce norocoasa am fost bataie , tocmai cu y am cazut si nu vroiam dar asta e, tre sa aceept asa !!!
Gata , am spus ce am avut de spus. E parerea mea  si mi-am exprimat-o public.
Miha60
Miha60


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Vin Noi 21, 2014 7:00 pm

Poate are sens sa anulam? Ca daca e vorba de antipatii si preferinte, eu prefer sa imi pastrez neutralitatea pisica
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Mary Vin Noi 21, 2014 7:33 pm

Eu prefer sa nu mai particip la nici un schimb.
Mary
Mary


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Irina Vin Noi 21, 2014 8:10 pm

Foarte frumos, acum de ce nu mai vreti sa participati? Din cauza la ce a spus Miha? E parerea ei.
Eu nu pot sa particip la acest schimb nu pentru ca n-as vrea, ci pentru ca n-am bani si timp. Ok, nici iarna nu e unul din subiectele mele preferate, dar asta nu e un secret. Cred ca frumusetea schimbului sta tocmai in faptul ca mai vezi si ce lucreaza altii, este vorba de sentimentul inclus in obiect si nu de obiectul in sine, iar schimburile au fost foarte reusite, toata lumea s-a intrecut pe sine. Eu am fost foarte incintata de ce-am primit de la Nicoleta si desi poate ca Lili n-a fost chiar placut surprinsa de ce am trimis eu, am lucrat acel biscornu cu toata placerea si ceva am cistigat si eu - am desenat acel model.
Miha, sa inteleg ca n-ai fost multumita de participarea la schimbul trecut? Sau ai zis "ce noroc pe mine"? Asa parere ai despre membrii forumului? Pai n-ai decit sa te abtii de la schimburi si sa-ti organizezi schimburi private. Nu se supara nimeni. Dar nu inteleg Mary si Nadia, voi de ce sa va retrageti? Si voi vedeti lucrurile la fel ca Miha?
Irina
Irina


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Vin Noi 21, 2014 8:19 pm

Nu am zis ca vreau sa ma retrag, Irina. Am zis ca prefer sa raman neutra in ceea ce priveste preferintele si antipatiile despre care se tot discuta periodic pe forum - eu nu am antipatii pe aici, preferinte am ca orice fiinta umana dar le pastrez ptr mine. Accept cu placere orice participant la schimb care cade cu mine in pereche. Doar ca simt foarte bine ca ceva imi trece pe alaturi si chiar nu inteleg de ce s-a creat o asa atmosfera deloc 'craciuneasca'.... vreau sa cred ca nu sunt eu cumva de vina...

Deocamdata s-a inscris doar Andra si cu mine.

De aceea am pus o intrebare absolut logica: facem schimbul sau are sens sa il anulam?
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Miha60 Vin Noi 21, 2014 8:27 pm

Eu nu am zis ca nu am fost multumita,  eu am spus doar parerea  sau oare nu am voie sa mi-o spun?
Cum nu se spune ceva sa fie pe placul tuturor, cum esti pus la colt...mai sa fie!
De aceea multi s-au si retras discret de pe forum,  ca nu poti spune nimic , ca gata!
Eu  am si timp, am si bani , nu din cauza asta nu particip !
Acestea fiind spuse,  te rog draga Irina sa-mi inchizi contul. Nu spun asta la  furie( nici nu sunt)  si nici sa fiu rugata sa raman ... pur si simplu e prea multa fatarnicie si nu se spun lucrurilor pe nume.
Eu odata plecata, plecata raman  , am alte lucruri  de facut decat sa ma supar pentru un spatiu virtual.
Miha60
Miha60


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Vin Noi 21, 2014 8:55 pm

Da' ce v-a apucat iar? Din nou suparari si plecari??? Suspect
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Irina Sam Noi 22, 2014 6:57 am

Miha, nici nu te rog sa ramii, dar nici contul nu ti-l inchid. N-ai decit sa nu mai intri. Nu am inchis decit conturile celor care au facut spam sau au creat scandaluri in forum si nu este cazul in ce te priveste. Nu stiu a cui fatarnicie intra aici in discutie, ma tem ca e doar in mintea ta. Cit despre retragerile altora, eu nu cunosc motivele fiecarui membru, de ce intra sau nu in forum, ai tu informatii exacte, sau e tot o parere personala, nesustinuta de dovezi?
Cam de un an ai probleme si nemultumiri pe care ti le versi de obicei pe mine, dar tin sa-ti reamintesc - parerea ta ti-ai exprimat-o liber, lucru vizibil in mesajul tau, pe care nu l-a cenzurat nimeni, insa nu poti obliga pe nimeni sa fie de acord cu tine. Eu nu sint de acord cu tine si in plus mi se pare ca in ultimul timp ai avut o atitudine foarte neplacuta si descurajanta la adresa colegilor din forum. Chiar daca unii sint incepatori, sau au gusturi diferite de ale altora, asta nu inseamna ca sint membri de mina a doua, ciumati sau stiu eu ce, ca sa fuga altii de ei sa nu pice in pereche la schimb.
Deci daca doresti sa te retragi, sa iei o pauza, etc, esti libera, ca si pina acum. Daca revii la sentimente mai bune si consideri ca mai ai un interes in a activa in forum, sau poate mai ai discutii private pe care le porti aici, sau informatii care ti-ar fi utile, sau vreun schimb privat de facut cu vreun membru al forumului, esti libera sa revii oricind.


Sarbatori fericite!
Irina
Irina


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de minzu.nadia Sam Noi 22, 2014 3:56 pm

Ma retrag din schimb. Imi pare rau tristete
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de ANIKO Lun Noi 24, 2014 2:34 pm

Irina a scris: Eu nu pot sa particip la acest schimb nu pentru ca n-as vrea, ci pentru ca n-am bani si timp.

Nu am vrut sa fac nici un comentariu legat de acest schimb, dar nu pot sa trec peste remarca ta, Irina. Nu stiu de ce banii sunt cea mai importanta conditie pentru a participa la schimb?!  scratch  Stii cat m-a ˝costat ˝ pe mine schimbul de anul trecut? 10 ron, din care 8 ron au fost doar taxele postale pana in America. Nu cred ca este totusi o suma atat de mare.

Da, lipsa timpului este un impediment in mod sigur, asta o inteleg.
ANIKO
ANIKO


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Irina Sam Dec 13, 2014 3:53 am

Pina la urma schimbul n-a mai avut loc, nu-i asa? As vrea sa inchid topicul, ca sa nu incheiem anul intr-o nota negativa. O sa organizam alt achimb la anul, poate ca intr-adevar nu se pot face doua schimburi pe an. hmm
Irina
Irina


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Mary Dum Dec 14, 2014 12:34 am

Asa e nu a avut loc.
Daca nu am spus nimic..cand refuz sa spun ceva e pentru ca chiar sunt suparata.
Ma intristat profund sa aud ca ne bucuram de un lucrusor primit doar daca ne e simpatica partenera de schimb si automat devine de aruncat daca ne e antipatic. Lucrul asta ma intristat enorm, pentru ca atat cat am avut posibilitatea de a intui marea majoritate lucram cate, doua trei, patru obiecte in incercarea de a surprinde placut partenera si in incercarea de ai face o surpriza, dar daca intra persoana, antipatia s-a dus totul naibi.
Lipsa de reguli nu a adus un plus unui schimb, dimpotriva, pe viitor cred ca trebuie aleasa o tema, si exemplificat, cat si ce cuprinde, asa fiecare stie la ce se baga si ce-l asteapta pentru a fi la egal.
Mary
Mary


Sus In jos

SCHIMB CRACIUN 2014 Empty Re: SCHIMB CRACIUN 2014

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 2 1, 2  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum