Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

4 participanți

In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mar Sept 25, 2018 9:29 am

Pe mine m-au lasat acumulatorii de la aparatul foto, asa ca pozele sint facute de Delia. Dar... nu vom veni cu poze din expozitia propriu-zisa pina ce nu se termina.
Intre timp, aduc o poza din timpul "montajului" si primele impresii.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

O zi intreaga, program de lucru de peste 8 ore, a fost necesara ca sa punem totul in locul potrivit, plus inca o noapte si o zi pentru etichete si asezarea lor la fiecare goblen in parte.


Ultima editare efectuata de catre Irina in Mar Sept 25, 2018 10:28 am, editata de 1 ori
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mar Sept 25, 2018 9:42 am

Am revazut goblenurile minunate de pe forum, plus multe altele noi.
A fost un vernisaj cu zimbetul pe buze, cel putin eu asa l-am simtit. Fiecare si-a adus contributia, chiar si cei care nu au putut veni. Multumim din toata inima tuturor celor care au participat, celor care si-au pus sufletul in goblenuri si ne-au dat sansa sa le fim alaturi inca din momentul conceptiei lor, celor care au facut expozitia posibila, dar si celor care n-au putut participa, dar fac parte din forum si comunica energia lor pozitiva. Am simtit mai mult ca oricind ca oamenii din forum sint cu totul speciali, ca s-a creat o legatura de suflet intre noi si nicaieri n-am vazut o asemenea colaborare minunata, o intelegere mai frumoasa, o munca titanica realizata cu zimbetul pe buze.
Si cu siguranta este cea mai mare expozitie de goblen din Romania, cu 159 de exponate, inramate si neinramate.
Si iata si participantii prezenti, impreuna cu doamna Amalia Dobrin, de la Biblioteca din Teiu, cu tot cu diplomele de participare care au fost surpriza vernisajului.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Urmeaza mai multe poze de la vernisaj, indata ce le "developam" din telefon love
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mar Sept 25, 2018 10:31 am

Sa va arat si locatia. Biblioteca Judeteana Arges este o cladire noua, foarte mare si cu un spatiu minunat pentru expunere, luminat atit pe usile largi de la intrare, cit si printr-un luminator cu vitraliu deosebit de frumos.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mar Sept 25, 2018 10:31 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de aneta Mar Sept 25, 2018 6:23 pm

Sa stii Irina ca ai dreptate. Am simtit asa un vulcan de energie pozitiva, incat mesajele de pretutindeni au venit ca si cum ar fi fost sarbatoarea tuturor goblenistelor.
Si stii de ce? Fiindca nu a fost urma de egoism si inganfare. S-au expus goblene de tot felul, atat simple cat si complexe cu aceeasi bucurie si respect pentru fiecare in parte. Deasemenea, s-au expus chiar si lucruri primite la schimburile goblenistice si notificata fiecare persoana in parte, Notificate persoanele ce au facut prelucrarile, cu acelasi respect si consideratie; si toate aceste lucruri s-au simtit.
Marturisesc ca am publicat cateva poze de la Delia si pe alte 2 "forumuri" si nici nu va imaginati cate mesaje de apreciere curg fara incetare de la doamne din toata tara si nu numai.
A fost nevoie de un asemenea eveniment normal, nepretentios fara fumuri de mare arta pentru a "aprecia" oamenii ce au aceast hobi.
Cum picatura cu picatura frumosul se aduna, asa si oamenii ce-l creaza. Sub acel vitraliu minunat, goblenurile noastre stau asezate cu piosenie parca sub un altar. Pentru mine aceasta imagine este nepretuita!
aneta
aneta


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mier Sept 26, 2018 9:36 am

Aneta, ai spus tot in citeva cuvinte minunate! Cu adevarat, in centrul expozitiei au fost oamenii care au cusut goblenurile si poate de aceea perceptia a fost diferita fata de alte expozitii. Goblenurile simple au fost "ridicate" de alaturarea cu unicatele, iar unicatele au parut si mai frumoase decit daca erau singure.
Au fost persoane care au mers si au fotografiat fiecare goblen, am vazut si doi domni care vorbeau engleza si au admirat fiecare goblen la rind.
Mai vin cu vreo citeva poze de la vernisaj.
Poza de grup pentru unul din ziare.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mier Sept 26, 2018 9:38 am

Dupa ce s-au rostit discursurile introductive, s-a servit piine si sare, ideea unei vecine care participa si ea la expozitie.
Bineinteles ca ea a facut piinea in test, noi am adus tava si stergarul de artizanat, iar acolo ne-am trezit ca nu avem sare hi hi hi Nu stiu de unde s-a facut rost de ea, dar pina la urma n-a lipsit.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]

Cele doua doamne din stinga sint cele care s-au ocupat din partea Bibliotecii Judetene Arges.
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mier Sept 26, 2018 9:43 am

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Pe undeva pe sus se zaresc si citeva tablouri traditionale, expuse pe marginea scarilor. Si acest element este unic, pentru ca sint prezente lucrari de toate virstele, de la cele ale bunicii mele, vechi de peste 55 de ani, pina la lucrari abia iesite din atelierul de creatie.
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Rosa Mier Sept 26, 2018 3:19 pm

Wow...superb... De-abia adtept sa vad si goblenurile expuse...
Rosa
Rosa


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de LIVIA Dum Sept 30, 2018 6:02 pm

Ce frumooos....FELICITARI DIN INIMA....

Livia
LIVIA
LIVIA


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 03, 2018 8:27 pm

A fost cu adevarat superb! Data viitoare vom incerca sa aflam data exacta mai din timp, ca sa putem lua legatura cu mai multi membri ai forumului.
Imediat voi deschide un nou subiect pentru poze si concluzii.
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, vernisaj, primele imagini si impresii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum