Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

4 participanți

In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 03, 2018 8:50 pm

Expozitia s-a terminat. Goblenurile s-au adunat de pe pereti in timp record, muult mai repede decit s-au montat
Ramine insa o amintire pentru toata viata si dorinta de a repeta experienta, cu mai multi participanti si mai multe goblenuri. Mai ales ca acum am invatat deja ca trebuie sa venim cu ghemul de rafie de acasa  hahaha
Sa stiti ca am intrat deja in posesia primului dintre ziarele care scriu despre noi, Viata Satului Argesean, care a dedicat o mare jumatate de pagina expozitiei. S-au achizitionat si exemplarele din celalalt ziar, Jurnalul de Arges, trebuie sa le ridicam in curind de la Biblioteca Judeteana.
Vom avea cite un exemplar din fiecare ziar pentru toate participantele - pentru ca participanti n-au fost, desi mi-ar fi placut sa aratam ca goblenul este si pentru domni, nu doar pentru doamne. Ramine pe data viitoare.

Pe linga multumirle adresate institutiilor care ne-au sustinut, conducerii acestora, doamnei Amalia Dobrin de la Biblioteca din Teiu si doamnelor Denisa Popescu si Cristina de la Biblioteca Judeteana Arges, trebuie mai inainte de toate sa multumesc Deliei pentru fotografii si pentru toata munca de montaj a goblenurilor neinramate, pe care alfel nu le puteam atirna la vedere, lui Valy pentru contributia extraordinara in adunarea si inregistrarea goblenurilor pe care le-a primit prin posta si le-a si adus de la Bucuresti, Carolinei si mamei sale pentru ca au venit si ne-am cunoscut in carne si oase si pentru ca au avut o rabdare enorma si au ajutat si la afisarea goblenurilor si la etichetare, Luciei pentru ca ne-a ajutat la recuperarea lor la finalul expozitiei, Anetei pentru ca ne-a trimis sipculitele si bolduri pentru goblenuri si tuturor celor care au avut incredere si placerea de a participa si au trimis inclusiv prin posta goblenuri superbe, fara de care expozitia nu ar fi existat.

Am intirziat cu pozele si oricum nu voi avea timp sa le pun pe toate in seara asta, pentru ca le-a facut Delia si mi le-a dat pe CD, doar ca am descoperit cu stupoare ca agregatul meu de citit CD-uri nu e conectat la calculator rusinat
Dar chiar si daca nu vor veni toate pozele deodata, mesajele voastre sint asteptate oricind.

Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 03, 2018 9:11 pm

Deocamdata am sa incep cu imaginile de ansamblu, in care se vede foarte bine cum au fost expuse goblenurile.

Pentru ca spatiul expozitional s-a gasit la parter, practic oricine a intrat in biblioteca a putut vedea expozitia. Nu imi mai amintesc exact cine a venit cu ce idee de aranjare, a fost o colaborare atit de frumoasa, incit totul a parut ca vine de la sine.
Biblioteca are pe aceasta latura doua etaje foarte inalte, le care se urca pe scari duble cu balustrada de fier forjat, iar aceste scari au folosit expunerii tablourilor in cruciulita traditionale. La final s-a dovedit o idee excelenta, pentru ca nu am mai expus nimic in spatiile din fundul holului si deci cusaturile traditionale au constituit un fundal si totodata o delimitare pentru restul expozitiei.
Vazind noi ca nu este posibil sa punem pe perete toate goblenurile, pe cele mici si pe cele cu rama de ipsos, mai sensibila, le-am aranjat in vitrine. Vitrinele erau deja ocupate cu o expozitie organizata de biblioteca, dedicata Zilei Pamintului (27 septembrie). Cu mare generozitate, ni s-a dat voie sa eliberam vitrinele si sa asezam in ele goblenuri.
Goblenurile neiramate mai mici au fost fixate pe un panou, pe care l-am asezat strategic - nu doar ca sa se vada mai bine, dar si ca sa se vada de la ghiseul de informatii de la intrare face cu ochiul
Aici se vede laterala din dreapta a salii, cu tot cu panou.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 03, 2018 9:12 pm

Aceeasi laterala, in care se vad si o parte din goblenurile de pe peretele din dreapta.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 03, 2018 9:13 pm

Aici avem laterala din stinga a salii...
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Irina Mier Oct 03, 2018 9:14 pm

... si inca o data laterala din stinga, cu goblenurile de pe perete.
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Atit pentru seara aceasta, revin in zilele urmatoare. Stati fara grija, sint fotografiate toate goblenurile expuse individual, vor fi multe fotografii. Astept si al doilea ziar ca sa fotografiez si articolele - o sa-l am in posesie cel tirziu luni.
Ca fapt divers, apropos de corectitudinea deosebita a personalului bibliotecii - unul din goblenurile de pe panou a fost agatat initial de o sforicica. Sforicica s-a desprins si goblenul a picat singur, intre montaj si punerea etichetelor. Ei bine, l-am gasit recuperat cu mare grija si pus chiar in fata domnului de la informatii, care era cu ochii pe el. bravo
Irina
Irina


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Rosa Joi Oct 04, 2018 11:49 pm

Wow...superba expozitie, superbe toate goblenurile expuse ! Felicitari pentru organizarea acestei expozitii minunate si pentru goblenurile expuse !
Rosa
Rosa


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de valkia Vin Oct 05, 2018 7:23 pm

Hei, acum am descoperit ca ai deschis deja topicul, Irina draga.
Dragelor, a fost un vis. Mi-a parut rau ca totul a fost foarte din scurt si n-am reusit sa mobilizez mai multe fete, poate data viitoare.
La vernisaj am ajuns cu vreo 20 minute mai tarziu si am ramas de-a dreptul impresionata ca am fost asteptata. Fetele mele au tinut mortis sa fie si ele prezente, asa ca ne-am adunat mai greu, am traversat Bucurestiul sa ne strangem si timpul n-a mai tinut cu noi, avand in vedere traficul foarte "lejer" din capitala.
Multa lume la vernisaj, multa lume care ne-a urmarit in perioada cat am amenajat expozitia. Interes crescut si curiozitate maxima. Chiar a trebuit sa intrerup munca de aranjare si pentru 4 persoane sa fac un tur al salii cu fiecare, sa dau explicatii pe larg in dreptul fiecarui exponat.
Ceea ce mi s-a parut fascinant a fost ca aceasta expozitie a putut exista datorita forumului Irinei, cea care a tinut sa marcheze implinirea a 10 ani de "forumeala" cu asa un eveniment de nota 20. Irina, multumiri din suflet si la cat mai multe astfel de evenimente.
valkia
valkia


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de valkia Vin Oct 05, 2018 7:26 pm

[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Momentul meu de fericire maxima!
valkia
valkia


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de aneta Dum Oct 07, 2018 6:47 am

Aceasta expozitie a fost o experienta, dupa parerea mea.
Chiar si pe site-urile de socializare a avut un feetbak foarte bun. Am remarcat o bucurie si o nosstalgie exprimata , chiar si o recunostinta adusa forumurilor ca punct de plecare.
Pacat ca traficul pe forum a scazut si lumea s-a indreptat catre facebook, insa...fiecare are drumul lui si din ce in ce mai putin timp.
Tu Irinuca ai ramas precum bunicuta, unde fiii ratacitori mai poposesc uneori cu placere si dor. Aici ne sunt radacinile(ca si pe celelalte forumuri) si daca nu ar fi existat, nu ne-am fi cunoscut si nu am fi evoluat. Aici avem toata istoria evolutiei noastre de cusatorese.
Desi nu am timp deloc, mai poposesc uneori si privesc cu drag cate o galerie, 2...3...
Chiar am remarcat ca toate momentele de realizari le petrecem impreuna si nu simguri. Exemplu este aceasta expozitie, intalnirile noastre si bucuria de a admira munca fiecareia in grup.
Va iubesc pe toate si pe fiecare in parte pentru ceea ce realizati si impartasiti! buchet
aneta
aneta


Sus In jos

Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor Empty Re: Expozitia Goblenul - pictura cu acul, fotografii detaliate si impresiile participantilor

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum