Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

+18
Cris
andra
silvia
valkia
Delia Elena
katy85
Sara
ANIKO
duchess
Crissy86
Miha60
crina
hyaviv
Karm3n
catinca
Lili
Mary
Irina
22 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Irina Dum Mar 17, 2013 7:39 pm

Buna tuturor!
Avem in perspectiva un concurs de durata mai mare.
De aceasta data va fi vorba de prelucrari originale, realizate si cusute de voi.
Asa ca trebuie mai intii sa ne consultam cu voi privind amanuntele. Va rugam sa va spuneti parerea chiar daca nu intentionati sa participati in acest moment. Nu se stie la momentul concursului daca nu o sa va razginditi face cu ochiul

Intrebarile ar fi:

1. Cit timp credeti ca v-ar fi suficient pentru a parcurge toti pasii, de la alegerea tabloului, crearea diagramei, procurarea atelor si cusut?

2. Cit de mult ati investi pentru un astfel de concurs, stiind ca goblenul finalizat ramine bineinteles in posesia voastra, este un model ales de voi si premiul pus in joc este pe masura?

3. Ce dimensiuni si numar de culori ar fi rezonabil pentru un concurs, in asa fel incit daca nu veti cistiga sa nu va para rau ca ati participat?

Multumim pentru implicare!
Irina
Irina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 18, 2013 1:02 am

Asa cum e deschis subiectul, nu stiu daca o sa particip, dar cine stie.
Inteleg ca e o prelucrare..cu multe culorii.
Timp, intre 6 luni si un an, intre ales model, ales prelucrare, lucrat. Pentru acest timp nu vad un model mai mare de 200x300 puncte, 20x30 cm, depinde de panza aleasa. Despre investitie nu stiu ce sa spun, nu am lucrat inca o prelucrare, dar estimez ca in functie de numarul culorilor intre 50-100 euro. Parerea mea.
Sunt curioasa si eu sa vad si alte pareri.
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Lili Lun Mar 18, 2013 5:43 am

Termenul indicat de Mary 6 luni - 1 an mi se pare in regula pentru o prelucrare de dimensiuni rezonabile - maxim 300 puncte de latura . Numarul de culori nu l-as vedea mai mic de 60-70 si atunci investitia maxima (presupunand ca discutam de DMC 3 lei/jurubita) ar fi in jur de 250 lei pe ate plus 1/2 m panza goblen adica 300 lei rotunjit .

Interesant ar fi de stabilit ce anume va conta la un astfel de concurs . Care vor fi criteriile de departajare ?
Lili
Lili


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de catinca Lun Mar 18, 2013 10:35 am

Lili a scris:Termenul indicat de Mary 6 luni - 1 an mi se pare in regula pentru o prelucrare de dimensiuni rezonabile - maxim 300 puncte de latura . Numarul de culori nu l-as vedea mai mic de 60-70 si atunci investitia maxima (presupunand ca discutam de DMC 3 lei/jurubita) ar fi in jur de 250 lei pe ate plus 1/2 m panza goblen adica 300 lei rotunjit .

Interesant ar fi de stabilit ce anume va conta la un astfel de concurs . Care vor fi criteriile de departajare ?
Ma inscriu si eu!
catinca
catinca


http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Karm3n Lun Mar 18, 2013 3:08 pm

Daca trebuie facut totul de catre participant, ma refer aici la crearea diagramelor, nu pot participa, deoarece nu am programul si nici nu cred ca m-as descurca intr-un timp prea scurt sa-l folosesc, pentru a face ce calitativ.
Insa , in privinta timpului, cred ca 6-8 luni ar fi rezonabil...acum depinde de marimea modelului. Numarul de culori ar trebui sa depaseasca 60, ca sa justifice perioada mare de lucru.
Oricare va fi alegerea finala, este binevenit un astfel de concurs.
Karm3n
Karm3n


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de hyaviv Lun Mar 18, 2013 3:17 pm

dupa mine... un concurs care sa se intinda pe perioada mare nu isi are rostul.. pe urma, de acord cu karm3n: eu in patern nu stiu sa fac prelucrari deci, un mare minus. Pe urma.. ce ne facem daca una din noi vrea o prelucrare cum imi plac mie, de dimensiuni mari si multe culori si alta, o preucrare de dimensiuni mici si putine culori? Nu mi se pare ok sa concurezi in asa conditii..
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de crina Lun Mar 18, 2013 3:20 pm

Aici am si eu o parere.

Daca unul din criteriile acestui concurs e sa prelucrezi tu modelul, atunci e selectiv, adica doar cine a mai facut si face prelucrari se inscrie in concurs.

iar 6 luni-1 an, mi se pare foarte mult pentru un concurs. Si oricum, eu zic ca nu trebuie sa fie ceva atit de mare si complex, pentru ca vorba aia, daca eu am deja in lucru doua sau trei modele, nu imi vine sa le las deoparte ca sa ma ocup exclusiv doar de unul.


Cred ca totusi, ideea de concurs pe forum, trebuie sa ramana ca si pina acum, ceva micut, (ramane la alegerea participantei numarul de culori), si ceva care sa nu ia foarte mult timp de cusut. Eu zic undeva in maxim o luna, sau doua, dar nu mai mult, ca altfel se pierde "interesul" pentru concurs.
crina
crina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Lili Lun Mar 18, 2013 3:42 pm

Hai sa va zic un aspect : daca nu era Laluna eu una nu ma apucam de Primavara , nu m-as fi crezut in stare . Personal as privi ideea Irinei nu ca pe un concurs ci ca pe un indemn de a ne apuca de cusut ceva drag inimii noastre si faptul ca am fi mai multi care ne-am apuca in acelasi timp va asigur ca va mari sansele fiecaruia de a duce la bun sfarsit ce si-a ales . Dupa mine "prelucrarile" cred ca pot fi si cadorisite de cine se pricepe la asa ceva . Acum , daca ne ambitionam sa-l numim concurs va fi o mare problema alegerea prelucrarilor . Flori , peisaje , portrete ... picturi celebre ?! Cum facem ?!
Sincer , in cazul asta pe mine ma intereseaza exclusiv sa particip - orice motiv in plus imi e necesar sa pot continua goblenitul . Timpul mi-a intrat la apa mai mult ca niciodata .
Lili
Lili


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de hyaviv Lun Mar 18, 2013 3:47 pm

da lili, eu in principiu sunt de acord cu tine, numai ca, nu-l vad ca pe un concurs..
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Lili Lun Mar 18, 2013 4:01 pm

Tocmai asta voiam si eu sa punctez ! Mie ideea de "claca" imi vine mai degraba in minte nu concurs ...

Cum sa zic , ne cunoastem deja destul de bine si cred ca mi-ar placea un topic comun in care fiecare sa-si prezinte progresul la cate un model care sa aiba in comun un singur lucru : faptul ca-l incepem cam in acelasi timp . Topicul de prelucrari cred ca e plin de modele din care ne putem alege si cel de picturi si mai plin .

Eu deja ma gandesc cu jind la Frumoasa mea in ploaie (am abandonat-o si pe ea si alte planuri marete ...) sau la tripticul lui Afremov (desi ala e cam mare)
Lili
Lili


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de hyaviv Lun Mar 18, 2013 4:04 pm

haha si eu as mai incepe un afremov dar nu stiu ce.. rusinat
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de crina Lun Mar 18, 2013 4:06 pm

Eu totusi nu cred ca se pot inscrie multi in acest concurs, (prelucrare proprie) pentru ca nu toti/toate stim sa facem prelucrari.
dar ideea de a incepe modele cu aceeasi tema, e altceva, si mie imi place sa vad ca lucreaza doua persoane in acelasi timp acelasi model visez cu ichii desch
crina
crina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Miha60 Lun Mar 18, 2013 4:19 pm

Interesant topicul!
Daca se impune ca prelucrarile sa fie facute de participantul repsctiv, atunci numarul posibililor participanti se reduce din start.
Ma gandeam ca prelucrarile sa fie facute de cineva care se pricepe, ca ar fi pacat sa se cheltuie atatia bani pe ate si sa nu iasa nimic.
Apoi, daca se vrea un concurs, sa se stabileasca un nr de culori.. intre ..si intre....( de ex.intre 80 si 100)
Apoi, si dimnesiunile trebuie sa fie cam aceleasi , asta ca sa se ofere parametrii egali tuturor competitorilor.
Timpul de lucru se va stabili tot de comun acord( un timp rezonabil de lucur)
Tema e la alegerea participantilor.
Daca se vrea doar o claca, adica mai multi sa coasa in acelasi timp o prelucrare, atunci fiecare coase cu nr de culori si dimensiunile ce-i convin.
Asta e doar parerea mea.
Miha60
Miha60


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Crissy86 Lun Mar 18, 2013 4:28 pm

Îmi dau și eu cu părerea acum că văd și unele comentarii
- mă gândesc că ar trebui ca tema, dimensiunea, tipul pânzei și numărul de culori să fie impuse de la început. Dacă temele sunt diferite e cam greu pe urmă să compari un buchet de flori cu un portret de ex.
- apoi chiar dacă se hotărăște ca prelucrarea să aibă cât mai multe culori, să zic 150 sunt modele care se lucrează mai repede, gen Afremov cu pete mari de culori, și unele super ,,pixelate,, gen Primăvara care iau foarte mult timp, plus că mai pot fi și ațe blenduite, mai pierzi timpul de lucru și cu ele
- dacă se alege un model pe care să-l coasă toți participanții înseamnă că va câștiga cine îl termină primul și nu mi se pare normal ca ăsta să fie singurul criteriu de departajare

Sper că nu supăr pe nimeni cu ceea ce am zis Pupici
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Lili Lun Mar 18, 2013 4:40 pm

Ce ma bucur ca "se misca ceva" ! Eu va spun din start : nu sunt buna de concurat ca am prea putin timp la dispozitie dar ma incanta ideile voastre . Asta inseamna ca inca ne mai intereseaza . V-am mai zis o prelucrare de 200 de culori se poate coase la fel de usor sau de greu ca una de 30 . Conteaza cel mai mult gradul de imprastiere nu numarul . De cand m-am invatat sa cos cu PM-ul nr.de culori e ultimul lucru la care ma uit . Si pentru ca am deja foarte multe coduri DMC cumparate mai mult sau mai putin folosite eu ma declar adepta prelucrarilor cu numar maricel de nuante .
Lili
Lili


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Karm3n Lun Mar 18, 2013 4:46 pm

Eu nu cred ca, a se impune tema este o alegere buna, deoarece este vorba despre un proiect care necesita si timp si resurse financiare mai mari decat la ceva mic, iar daca tot vreau sa investesc o suma mai consistenta in ceva, macar sa imi aleg eu tema, care consider ca mi se potriveste. Nu as vrea sa raman cu un model cu flori-de exemplu- si sa nu am ce face cu el. Mi-as alege ceva ce cred ca imi va fi de folos, nu sa il arunc intr-un sertar si sa il fac uitat.
Iar in ceea ce il priveste pe Afremov, Crissy, nu te supara pe mine, dar chiar nu este usor de cusut, iar petele mari de culoare cam lipsesc. Mie imi da mari batai de cap un astfel de model,la care lucrez acum si care are cate 7-8 culori pe cm. patrat.
Daca se va stabili o perioada de lucru, cred ca nu va castiga cine termina primul ci, dupa ce se termina timpul propus, cred ca se vor vota modelele... sau nu?


Ultima editare efectuata de catre Karm3n in Lun Mar 18, 2013 4:50 pm, editata de 1 ori
Karm3n
Karm3n


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Irina Lun Mar 18, 2013 4:49 pm

Nu se impune ca prelucrarea sa fie facuta neaprat de participant, insa trebuie sa fie unicat, adica sa nu lucreze mai multe persoane aceeasi prelucrare. Deci cel putin alegerea modelului trebuie sa fie personala. Nu se va impune un model insa vor trebui impuse niste dimensiuni si un numar de culori, de aceea vrem sa vedem ce considerati voi realizabil.

Sa va spun si cum m-am gindit eu inainte de a deschide topicul.
-1 an ceea vad ca toata lumea a punctat cam la fel.
- Un maxim de culori intre 50 si 70 de culori, in nici un caz mai multe, dar daca prelucrarea iese bine cu 30 sa nu fie o limita inferioara, deci si 10 se accepta daca gasiti un model sepia de exemplu care sa iasa bine prelucrat.
- O dimensiune maxima de 20x20, preferabil mai mica, 15x20 de pilda.

Ideea e sa poata participa cit mai multi dintre noi. Deci nu se pune problema unei anumite game de fire, puteti chiar sa refolositi ate de la goblenurile terminate daca se potrivesc, e suficient sa mergeti in magazin si sa le comparati cu firele de acolo.

Ca punctaj - originalitatea ideii, de exemplu sa nu fie un tablou prelucrat si de o firma de kituri, modul de coasere, calitatea diagramei - cit este de asemanatoare cu modelul si fara prea multe puncte razlete (pentru ca de fapt multe puncte razlete fac modelul sa para pixelat,) modul de prezentare - de ex fotografii de calitate. Daca va ginditi si la alte criterii, ideile sint bine-venite.


Ultima editare efectuata de catre Irina in Lun Mar 18, 2013 4:53 pm, editata de 1 ori
Irina
Irina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de hyaviv Lun Mar 18, 2013 4:50 pm

da da, si eu sunt de acord cu karm3n: de ce sa cos un portret daca mie nu-mi plac? Afremovul nu-i deloc f usor de cusut nici el.. Eu zic ca un concurs in conditiile mentionate nu prea e posibil, vb lui lili, mai degraba il putem numi claca.. concursurile cred ca trebui sa urmeze alte principii...
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Irina Lun Mar 18, 2013 4:53 pm

Viv, ai citit mesajul meu?

Este vorba de un concurs si nu despre o claca. Daca e vorba de cusut in comun avem deja modelele Nimue, Primavara, Casuta... De data acesta e vorba de un concurs adevarat.


Ultima editare efectuata de catre Irina in Lun Mar 18, 2013 4:55 pm, editata de 1 ori (Motiv : completare)
Irina
Irina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de hyaviv Lun Mar 18, 2013 5:09 pm

da irina l-am citit si totusi l-am postat pe al meu,fara modificari, tocmai pt faptul ca pt mine de ex, un concurs cu o prelucrare cum spui tu nu ma intereseaza.. Eu am inteles ca putem sa ne spunem parerile, nu? deci mi-am exprimat parerea. Recunosc ca tot atat de bine puteam sa tac cum am facut de atatea ori..
hyaviv
hyaviv


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Crissy86 Lun Mar 18, 2013 5:11 pm

Karmen, eu nu am zis că un Afremov ar fi ușor de cusut, dar nu-l pot compara cu o prelucrare gen Primăvara.
Eu de ex am în lucru un semn de carte în cruciuliță pe Matador, are cam 5/15 cm și 31 de culori și am avut pe cm pătrat și câte 15 culori. De asta ziceam că nu prea contează numărul de culori, ci cum sunt distribuite pe pânză. Pupici
Nici eu nu aș coase portrete sau altceva ce nu-mi place, deci nu aș mai participa la concurs.
Întrebarea e cum se va vota între teme atât de diferite.


Ultima editare efectuata de catre Crissy86 in Lun Mar 18, 2013 5:14 pm, editata de 1 ori
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de duchess Lun Mar 18, 2013 5:14 pm

Mi se par cam grele cerintele.Eu nu cred ca as putea participa.. tristete
duchess
duchess


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Karm3n Lun Mar 18, 2013 5:18 pm

Crissy, am inteles ce ai vrut sa spui. Eu doar am vrut sa specific ca si Afremov este la fel de greu. Sunt extraordinar de multe nuante foarte aporpiate, care dau impresia ca sunt aceeasi culoare, dar de fapt sunt 5-6 si de aceea dau impresia de pata de culoare. Nu pun in discutie ca Primavara este un model usor, pantru ca stiu ca nu este... am si eu diagramele si am vazut ce este acolo. Prin comparatie, daca iti arat si o diagrama de Afremov, vei vede ca la fel de risipte sunt semnele.
Nu te supara pe mine, doar mi-am spus parerea in calitate de persoana care a lucrat si lucreaza Afremov.
Oricum, ai dreptate, desi nu este de neglijat numarul culorilor, pot fi si modele mai mici, cu un numar redus de nuante, care sa fie foarte grele.
Pupici
Karm3n
Karm3n


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Lun Mar 18, 2013 5:26 pm

Nu am cerut sa se tina cont de parerea mea care e egala cu al carui alt membru pe acest forum.
Ideea unui lucru mic..sare din start, vezi ultimul concurs de felicitari, unde nr. partecipanti au fost 5..timp cred ca mai bine de 1 luna de zile. De aici am zis ca un an e un timp rezonabil..pentru ca nu cred ca din vari motive cineva o sa lucreze doar la prelucrare. Eu am zis de 20x30 in care sa iasa totusi un model important, sa merite efortul unei prelucrari.
Dupa mine lipseste baza..prelucrarile.
Pentru un astfel de concurs cred ca se poate pleca cu inceputul...punerea la dispozitie a prelucrarilor de exemplu..in asa fel incat sa se plece de la un capat..unde sper sa nu zic o tampenie..dar 50 de prelucrari puse la bataie..de aproximativ aceeasi dimensiune numar de culorii...si de unde cine se inscrie are de unde alege, in cazul in care vrea cineva sa partecipe cu propria prelucrare,nu il opreste nimeni..o sa aiba in plus 10 puncte..de exemplu.
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Crissy86 Lun Mar 18, 2013 5:37 pm

Karmen, eu îmi doresc să nu te fi deranjat comentariile mele Pupici
Irina, nu ar trebui și poze din timpul lucrului, să se vadă evoluția modelului?
Și de unde știm că prelucrarea e făcută de persoana care o și lucrează? Sunt câteva persoane care s-au remarcat la Prelucrări..., dar dacă vin eu și mă jur că am făcut o prelucrare cine mă crede?
Dacă se pun la dispoziție prelucrările există riscul ca cel puțin două persoane să lucreze același model.
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum