Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

+18
Cris
andra
silvia
valkia
Delia Elena
katy85
Sara
ANIKO
duchess
Crissy86
Miha60
crina
hyaviv
Karm3n
catinca
Lili
Mary
Irina
22 participanți

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:04 am

Sa dau un alt exemplu ( in seara asta sunt profa de exemple!) tu, daca vei participa la concurs cu un peisaj de iarna poate vei obtine un punctaj mai mare decat mine care, sa zic, voi coase un portret. Dar poate ca eu voi mai ciupi cateva puncte in pluc daca am un dos mai ingrijit decat al tau. Exista si posibilitatea ca tu, nefiind presata de timp sa termini prima, sa incerci sa lucrezi mai ingrijit dosul, ca sa fi penalizata mai putin, iar eu sa cos un peisaj nemaivazut, ca sa obtin un punctaj destul de mare, ca sa-mi maresc sansa la castig. Iar daca totul se desfasoara la vedere, discutiile vor fi mai putine. O putem ruga pe Irina sa tina secret pana la sfarsit indicii pentru penalizare sau bonificare, asta asa, din masochism, ca sa avem si un pic de suspans intr-un an.

Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Mier Feb 11, 2015 12:05 am

Eu va invit la felicitari si martisoare, pana la prelucrarii o sa mai curga ceva apa pe rauri zimbet
In 2013 era o raritate o prelucrare in lucru, acum privesc divers o prelucrare, nu cred ca as alege 20 X30 cm, iar ceva mai marisor, devine complicata situatia, poate prin 2020 se ajunge la stabilit regulamentul care sa ne multumeasca pe toate.
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de anasstasia Mier Feb 11, 2015 12:07 am

Deci ideea cade din start....
Particip doar eu cu Ioana zimbet
anasstasia
anasstasia


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de anasstasia Mier Feb 11, 2015 12:08 am

Eu martisoare si felicitari nu fac, insa le voi aprecia pe ale voastre.
anasstasia
anasstasia


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:09 am

anasstasia a scris:Deci ideea cade din start....
Particip doar eu cu Ioana zimbet

thumbs up
Eu mai stiu cateva care s-ar inscrie
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de andra Mier Feb 11, 2015 12:13 am

Mary eu s gata cu temele hi hi hi .parca imi surade ideea unei noi prelucrari chiar daca cealalta de abia am inceput o.asa nu ma plictisesc cu doua in lucru.
Eu neavand experienta de unde imi dau seama daca ce mi place se preteaza la dimensiune si culori cerute?
andra
andra


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de anasstasia Mier Feb 11, 2015 12:13 am

Eu zic ca este interesant sa participam la un proiect de genul acesta. Cred ca am si modelul pregatit. Este un model mititel, tocmai bun!
anasstasia
anasstasia


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:15 am

Mari draga, eu martisoare nu stiu sa fac, si, de obicei prefer sa ofer de 1 martie persoanelor dragi mie, ceva natural, de regula gasesc ghiocei, toporasi, sau ce-o fi.
Dar daca voua va plac si va pricepeti la martisoare, va doresc succses si va urmaresc cu placere, cum am facut-o si pana acum. Dar la astfel de concursuri eu mai mult as incurca si as provoca rasul, asa ca stau la locul meu.
Nu trebuie sa excluzi insa posibilitatea ca se vor organiza pe forum concursuri pe domenii pe care nu esti tu confortabila, si atunci vei avea aceeasi atitudine ca mine.imbratisare
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de andra Mier Feb 11, 2015 12:16 am

deja fata mea mare ma intreaba de ce nu e si un tata in prelucrare.poate gasesc una cu familia completa hahaha
andra
andra


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:18 am

andra a scris:Mary eu s gata cu temele hi hi hi .parca imi surade ideea unei noi prelucrari chiar daca cealalta de abia am inceput o.asa nu ma plictisesc cu doua in lucru.
Eu neavand experienta de unde imi dau seama daca ce mi place se preteaza la dimensiune si culori cerute?
Pai, Andra, iti pregatesti o gama de 2-3 poate mai multe lucrari care arata bine pe mai multe dimensiuni si dupa ce va fi facut public dimensiunea impus asi numarul de culori, ajustezi si alegi unul care iti va parea tie mai potrivit pentru dimensiunea data
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:20 am

M-am exprimat ca un turc, rusinat sper sa intelegi ceva
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Mier Feb 11, 2015 12:21 am

De ce sa cada initiativa, ceva mai mic poate ajuta, gen o felicitare, e un bun exercitiu de lucrat in timp stabilit.
De lucrat da, dar mai putin concurs, nu prea stiu cum o sa se puncteze fara a se lasa cu discutii.
Dupa doi ani de clatit ochii cu prelucrarile voastre, nu mai am acelasi impuls. Vad o prelucrare investitie mare de timp.
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:24 am

Si ce nu ai, timp?
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Mier Feb 11, 2015 12:25 am

Ioana, am un model cu 90 si culorii de mici dimensiuni, iar daca ma dezamagit e pentru ca preferam sa-l fac in punct cruce sa iasa mai mare...sa merite efortul.. Daca tot stau si puricesc un an sa am ce duce la inramat..
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Mier Feb 11, 2015 12:26 am

E vorba de a fi multumit de cum iti irosesti timpul, binenteles exprim parerea proprie.
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:30 am

Uite o alta idee. Daca lucrezi in punct de cruce, poti beneficia de un bonus. Asta vreau eu sa intelegeti, ca ne putem stabili noi coeficientii de cuantificare a muncii, de comun acord si facand un amestec din parerile noastre pe care sa le acceptam fara discutii cu toate. Mie mi se pare logic, foarte usor de realizat, si care sa satisfaca pe toata lumea. Pana acum nu s-a procedat asa, ce ne costa sa incercam? Pierdem vreun organ, vreun ochi, ceva?
Un lucru stiu, daca tot cautam acul in carul cu fan n-o sa rezolvam nimic.
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de andra Mier Feb 11, 2015 12:32 am

hai cat stabiliti voi reguli eu deja dau search pe google. hahaha deja am o lista mare hi hi hi
andra
andra


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de VarTat Mier Feb 11, 2015 12:40 am

Va apreciez curajul. Eu nu cred ca am crescut profesional atat de bine in arta broderiei ca sa pot sa lucrez cu mai mult de 30-40 de culori. la cat sunt de dezordonata cred ca ar fi o catostrofa in jurul meu. Va fi o placere insa sa Va urmaresc.
VarTat
VarTat


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Mary Mier Feb 11, 2015 12:45 am

Eu nu caut nici un ac, in nici un car.
Daca nu s-a inteles nu mai sustin ce credeam in2013, cu privire la dimensiuni si mi-am exprimat parerea la zi.
Cu sau fara concurs e interesanta o parada a prelucrarilor.
Mary
Mary


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 12:51 am

Deci pe tine sa nu contam? Poate te mai gandesti, e mare pacat si sunt convinsa ca am putea ajunge la o solutie convenabila pentru toata lumea
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Irina Mier Feb 11, 2015 8:16 am

Ioana, de unde ai inteles ca va fi cistigator cine va termina primul goblenul? Eu n-ampropus asta si nici nu mi se pare normal. Este vreo astfel de propunere care mi-a scapat?
Daca e vorba de alegerea dimensiunilor, tocmai de aceea exista acest subiect, ca sa-si exprime fiecare parerea. Unele fete au fost de acord cu dimensiunile propuse de mine, altele nu, vom lua in calcul parerile exprimate pina la lansarea concursului. Dupa care va trebui sa ne supunem votului majoritatii.
De asemenea, nu sint de acord cu propunerea de a impune fix o dimensiune, ci o dimensiune maxima, pentru a permite sa participe si cei care nu au timp sa coasa ceva de dimensiuni mari.
Ai dreptate privind dosul, este un criteriu de departajare pe care trebuie sa-l luam in calcul.
Propui de asemenea sa determinam un punctaj functie de subiectul goblenului, de asemenea nu sint de acord, deoarece complexitatea depinde de prelucrare si de dificultatea picturii alese, nu de subiect. Sint peisaje si peisaje, portrete si portrete, din stiluri si epoci diferite, fiecare aducind un grad de dificultate diferit. In plus, asta ar insemna sa fortam alegerea subiectului cu punctajul maxim de catre toata lumea, ceea ce este exact opusul ideii concursului - sa coasem ceva pentru noi, care ne place si pe care poate ezitam sa-l coasem pentru ca nu exista un stimulent si cu aceasta ocazie sa participam si la concurs.
Un an include si realizarea prelucrarii, nu doar timpul de coasere.
Silvia a propus sa nu aratam etapele coaserii, iar eu am propus doar ca, in caz ca vom hotari asa, sa aratam cel putin materialele. Insa, daca sinteti mai multi impotriva acestei idei, vom arata si etapele de executie.
Irina
Irina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de valkia Mier Feb 11, 2015 8:23 am

Indiferent decriteriile alese, eu vreau sa particip. Iar legat de dimeniuni, eu as opta pentru un minim si maxim de cmp, fara a forta lungimea si latimea la niste dimensiuni maxime (poate imi place sa cos ceva care are 10 lungime si 60 inaltime, ca cmp ma incadrez la 20x30 dimensiune propusa.
valkia
valkia


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de silvia Mier Feb 11, 2015 10:13 am

Da. Irina, ai inteles bine, eu am spus ca noi sa facem cateva poze in timpul lucrului, le pastram si cand e gata la final ( data finala poate fi stabilita tot de toate, sa nu ne intindem prea mult ) sa postam toate pozele.
Am spus asa, pentru ca daca nu stie nimeni in ce stadiu e fiecare, ma gandesc ca poate ne mobilizam in a lucra cat mai mult , nu ne descurajam, atunci ne trezim ca am terminat un goblen care ni-l dorim intr-un timp scurt.
Tema aleasa, calitatatea prelucrarii, finetea cusutului atat pe fata cat si dos pot fi criterii de apreciere, nu cine l-a terminat primul cu conditia sa fie gata in perioada stabilita de inceput cusut-final cusut. buchet
silvia
silvia


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 4:26 pm

[quote="silvia"][quote="silvia"]S-a reluat o discutie din anul 2013 care nu a fost finalizata prin a o incepe.
 
  Dar, il vad concurs numit asa , vorbind la persoana mea, e sa-mi aleg un goblen cu dimensiuni care sa ma incadrez  ( impus intre    si intre ), sa fie o prelucrare nu kit cumparat in care sa specific cine a facut prelucrarea , un numar de culori in care sa ma incadrez (impus intre... si intre) si termen....cine il termina primul gata lucrat .
   La inceput ,cine participa sa puna o singura data poza de control prelucrata si de cine e prelucrata, nr culori, tip ate , data inceperii lucrului ;
 


De aici am inteles eu ca primul castiga!
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Ioana Mier Feb 11, 2015 4:31 pm

Dragele mele, nu ideea de a coase un goblen prelucrare m-a incantat (pentru ca oricum asta fac!) ci de a colabora si a face niste reguli care sa convina tuturor, sa tinem seama de parerea tuturor, de gusturile tuturor, ca nu suntem la sedinta de partid ca minoritatea  sa se supuna majoritatii, era o modalitate de a ne apropia. N-am avut nici un moment pretentia sa stabilesc eu regulile, asa ca nu sariti, dadeam niste exemple de cum sa abordam tematica.
Astept cuminte sa vad ce hotarati
Ioana
Ioana


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Irina Mier Feb 11, 2015 5:08 pm

A, am inteles! Cred ca Silvia a vrut sa spuna altceva, anume ca nu e obligatoriu sa termine toata lumea odata.

Am recitit si m-am gindit si la experientele noastre - apropo de punerea de poze in timpul lucrului. Din ce am vazut cu totii la SAL, este chiar mai interesant cind se pun poze, adica nu cred ca va fi cineva descurajat, vazind ca altii au lucrat mai mult. Probabil ca va fi exact invers.

Oricum, majoritatea are importanta ei, nu? La sedintele de partid se vota de obicei in unanimitate hi hi hi
Irina
Irina


Sus In jos

Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza! - Pagina 3 Empty Re: Despre concursul viitor - parerea voastra conteaza!

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 4 Înapoi  1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum