Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

+15
ioanaviorela
hyaviv
andra
Crissy86
Miha60
dory
crina
Mary
VarTat
aneta
minzu.nadia
duchess
catinca
cherie
Irina
19 participanți

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Mier Iul 23, 2014 7:55 am

Buna tuturor!
Vara este cald, sintem in vacanta sau vom pleca in vacanta in curind, sau macar la strand, nu vom coase atit de mult - fie si doar din cauza caldurii.

Din acest motiv, va lansam provocarea de a invata ceva nou, fara sa puneti mina pe ac, oriunde v-ati afla: sa faceti o fotografie dintr-un unghi nou cel putin unuia din goblenurile sau obiectelele cusute pe care le aveti prin casa.  Idea Chiar si in concediu puteti sa luati cu voi pernuta de ace preferata si sa o pozati in locatii exotice.

Cu siguranta ati admirat fotografiile de produs din reviste si reclame. Reusita acestor fotografii nu este data doar de aparatul foto performant folosit, ea se datoreaza mai mult aranjamentelor in care sint incadrate si tehnicii fotografice folosite.
In acest topic s-a discutat mai demult despre fotografie si exista si citeva link-uri cu tutoriale:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Alte discutii pe tema s-au purtat aici:
[Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
De asemenea, puteti sa va inspirati si din topicurile "ce lucreaza altii".

Provocarea este urmatoarea:
In cursul acestei veri va invitam sa realizati cel putin o fotografie cit mai artistica si mai reusita a unui obiect lucrat de voi - goblen, fata de masa, felicitare, bluzite sau esarfe crosetate sau tricotate, nu conteaza, voi alegeti obiectul pe care credeti ca-l puteti prezenta cel mai frumos.

Conditii de participare:
- Este obligatoriu sa aveti minim 20 de mesaje scrise in forum pina la data limita de inscriere, pentru a putea comunica prin mesageria privata cu sponsorii.
- Dimensiunile fotografiei trebuie sa fie de maxim 2500x2500 pixeli si maxim 2.5 MB (pentru a putea fi incarcata si vizualizata corect pe forum)
- trebuie sa fie un obiect lucrat de voi, nu o poza de pe internet sau din vreo revista - vom verifica acest lucru solicitind, pe linga poza de concurs, o poza cu obiectul linga monitorul calculatorului pe care sa vedem forumul.
- fotografia trebuie sa fie artistica, sa puna in valoare obiectul cit mai frumos posibil. Puteti inscrie in concurs si colaje, in care sa se vada detalii suplimentare, sa scrieti numele lucrarii, etc. Nu se accepta fotografii neclare, intunecate, sau in care nu se vede complet obiectul.
- puteti sa va inscrieti discret numele sau un watermark pe fotografie, dar in asa fel incit sa nu fie deranjant.
- puteti participa cu oricite fotografii doriti
- puteti sa retrageti orice fotografie din concurs solicitind acest lucru sponsorilor, inainte de termenul limita de inscriere.
- da, ati vazut bine, pot participa si colegii de forum care nu cos - cu fotografii de tricotaje, obiecte crosetate,  margelute, martisoare, sau orice alte obiecte creatie personala. Daca veti cistiga concursul, insa nu coaseti goblen, veti primi un premiu surpriza, adaptat la activitatea voastra creativa.

Termenul limita de inscriere: 1 Octombrie 2014
Inscrierile se fac in topicul acesta, nu in topicul atelier.

Jurizarea se va face astfel: 75% vor conta voturile publicului, 25% vor conta voturile sponsorilor (Michele si Irina)
Votarea se va desfasura timp de 2 saptamini, pina pe 15 octombrie, iar premiul va fi trimis prin Posta Romana imediat dupa ce se va stabili cistigatorul.

Din momentul lansarii provocarii, vom deschide un topic numit "Atelier", in care puteti pune intrebari privind provocarea, se vor putea purta discutii despre fotografiile voastre, se pot schimba pareri si se poate cere ajutor privind fotografia - un mini atelier de lucru. Scopul provocarii este sa ne ajutam unii pe altii sa invatam sa ne punem mai bine in valoare lucrarile, indiferent ce mesterim - de la croitorie pina la reciclari - de aceea va invitam sa veniti cu fotografiile si sa le discutam impreuna in Atelier.
Sa stiti ca poze deosebite se pot obtine si cu multe telefoane mobile sau smartphone, deci nu va speriati gindindu-va la pretul unui aparat foto nou.

Premiul I: un kit Lanarte oferit de [Trebuie sa fiti inscris si conectat pentru a vedea acest link]
Bonus: Fotografia cistigatoare va fi folosita pentru viitorul antet al forumului!

Multumim foarte mult sponsorului!

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile 34162_thumb

START INSCRIERI!
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Despre concurs

Mesaj Scris de cherie Joi Iul 24, 2014 7:44 pm

Este interesant, dar nu prea am ce fotografia si nici nu am cu ce face poze frumoase, dar voi incerca sa urmares concursul caci este interesant.
cherie
cherie


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de catinca Vin Iul 25, 2014 2:51 pm

Frumoasa tema ! Ma inscriu chiar daca nu am talent la fotografiat!
 thumbs up 
catinca
catinca


http://lissagoblen.blogspot.ro/

Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de duchess Vin Iul 25, 2014 6:16 pm

Frumoasa tema!
duchess
duchess


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Sam Iul 26, 2014 6:41 pm

Incercarea vina n-are... Ma inscriu si eu!  floare 
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Mier Iul 30, 2014 2:44 pm

Nadia, Catinca, succes!  ole! 
Asteptam si alte inscrieri!
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de duchess Mier Iul 30, 2014 3:24 pm

Si eu vreau!
duchess
duchess


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Mier Iul 30, 2014 3:26 pm

Duchess, bravo! Succes!

Chiar sint curioasa ce o sa fotografiati - ceva deja lucrat, sau o sa veniti cu noutati?
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de aneta Dum Aug 03, 2014 7:33 pm

Cu cate poze poti participa?
aneta
aneta


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Dum Aug 03, 2014 8:30 pm

Oricite  ura 
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de cherie Dum Aug 03, 2014 8:46 pm

Pana la 1 octombrie mai am timp sa ma gandesc. Voi face totusi niste poze sa vad daca pot sa ma inscriu cu ceva... Asa.. pentruca sa  participi este poate mai important decat sa castigi....
  buchet
cherie
cherie


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Vin Sept 05, 2014 3:25 pm

Mai e putin si se apropie termenul limita pentru inscrieri. Pregatiti va rog fotografiile pentru votare!
Multumesc!

O scurta recapitulare:
Puteti participa cu oricite fotografii doriti.
Aici, in acest topic, postati fotografiile, cite o fotografie pe mesaj.
Pentru a verifica faptul ca obiectele fotografiate va apartin, la final postati o poza in care sa apara obiectul - sau obiectele din fotografiile de concurs, alaturi de monitorul calculatorului, unde sa se vada forumul nostru. Daca ati facut mai multe poze pentru concurs, cu mai multe obiecte, le puteti pune pe toate linga monitor si sa faceti doar o singura poza doveditoare cu toate laolalta.

Exemplu: daca aveti pentru concurs o poza cu un goblen, una cu un biscornu si una cu o felicitare, mai faceti o poza suplimentara cu biscornu-ul si felicitarea asezate pe goblen, linga monitorul cu forumul vizibil. Poza colectiva nu trebuie sa fie artistica.

As fi vrut sa avem o participare mai mare la concurs, chiar daca premiul e un kit si multi membri nu mai lucreaza kituri - e totusi un kit Lanarte si sint sigura ca ati avea ce sa faceti cu el, macar cu pinza si atele. E chiar un model dragut, mie cel putin imi place. Pe linga unul cu sute de culori, incape si unul de relaxare.
Practic exercitiul fotografiei e cel mai mare beneficiu al acestui concurs. Indiferent cit e de greu sau usor un goblen, felul in care e fotografiat conteaza mult cind il aratam celor din jur. De fapt, cu cit e mai greu, cu atit merita mai mult suflet pus si in fotografierea lui. Nu e pacat, cind aici in forum se lucreaza goblenuri atit de grele, goblenuri de expozitie, dar si lucrusoare marunte cu o cusatura atit de delicata, toate de un gust desavirsit, si nu reusim sa le prezentam la fel de bine precum vedem tot felul de oratanii pe bloguri, cu poze "de revista"?
Are dreptate Cherie, sa participi e mai important decit sa cistigi.
Asteptam in continuare inscrierile voastre!
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de aneta Vin Sept 05, 2014 9:20 pm

Ma inscriu si eu.
Deci...este musai sa se vada si imaginea forumului, nu?
aneta
aneta


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Sam Sept 06, 2014 7:04 am

Da, dar nu in poza pentru concurs. Intr-o poza separata. Asta a fost conditia la toate concursurile de pina acum.

Iti doresc multa inspiratie!
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de aneta Sam Sept 06, 2014 8:49 am

Ha, ha...imi va trebui, deoarece este primul concurs la care particip!
aneta
aneta


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Lun Sept 29, 2014 5:44 am

Mai este putin pina la termenul limita de inscriere, va asteptam cu fotografiile! ole!
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de VarTat Lun Sept 29, 2014 10:49 am

M-as inscrie si eu dar nu am cu ce . Pina acum am reusit sa finisez doar un singur model - goblenul cu Irisii de Van Gogh care nu este inca inramat. Modelele care le-am brodat cu mergelute nu le mai am, sunt daruite toate. Celelalte broderii sunt inca in proces. Sper ca la urmatoarele concursuri sa am o galerie intreaga.
Am sa urmaresc cu placere fotografiile din concurs.
VarTat
VarTat


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Mary Lun Sept 29, 2014 4:16 pm

Ma inscriu si eu..doar cu o singura..problema, nu am cum sa mai fotografiez obiectele cu pagina forumului alaturi.
Mary
Mary


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Sept 30, 2014 8:36 am

[img]Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile 2dugjb[/img]
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Sept 30, 2014 8:37 am

[img]Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Sblac9[/img]
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Sept 30, 2014 8:38 am

[img]Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile 2lnfked[/img]
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Sept 30, 2014 8:39 am

[img]Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile V4bddz[/img]
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Sept 30, 2014 8:40 am

[img]Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Op5y0n[/img]
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de minzu.nadia Mar Sept 30, 2014 8:42 am

[img]Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile 2my3i81[/img]

Poza de control cu pagina forumului... Setul cu orhidee din poza pentru concurs nu il mai am la mine, dar am martori ca e cusut de mine face cu ochiul .

Succes celorlalte participante! Pupici
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Irina Mar Sept 30, 2014 9:03 am

Nadia, felicitari pentru fotografii, sint deosebite I love you
Mary, ar fi pacat sa nu participi. Poti sa apari tu in fotografie, deja te cunoastem si e o dovada suficienta Idea
Irina
Irina


Sus In jos

Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile Empty Re: Provocarea verii 2014 - fotografiati-va creatiile

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 4 1, 2, 3, 4  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum