Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

+14
andra
nicoleta
Lili
ANIKO
Sara
alina
delia
filipcarol
michele
LALUNA
Mary
Crissy86
hyaviv
minzu.nadia
18 participanți

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de minzu.nadia Joi Dec 19, 2013 10:15 am

[quote="ANIKO"]Si ce se intelege prin ˝obiect obligatoriu˝? Suspect 





Aniko, obiectul obligatoriu in cazul nostru era biscornul  zimbet

minzu.nadia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de ANIKO Joi Dec 19, 2013 10:18 am

Nadia eu nu m-am referit la schimbul ce a trecut  face cu ochiul ci la cel viitor!
ANIKO
ANIKO


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de minzu.nadia Joi Dec 19, 2013 10:19 am

andra a scris:Mai greu e de gasit obiectul ca acum aveti colectie de felicitari si biscoarne... hi hi hi 

Eu nu as fi contra sa mai primesc un biscornu, nici sa mai cos unul ptr cineva - dar sa fie in ton cu primavara, martisorul, flori etc. Dar sa vedem ce vor mai propune alte fete ca obiect ptr chimb...
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de minzu.nadia Joi Dec 19, 2013 10:24 am

ANIKO a scris:Nadia eu nu m-am referit la schimbul ce a trecut  face cu ochiul ci la cel viitor!

Parerea mea este sa fie primul obiect handmade obligatoriu acelasi ptr toate participantele, al doilea obiect optional tot handmade - ambele vor fi aratate in topicul schimbului (doar ne intereseaza sa admiram obiectele handmade, nu?). Deja al 3-lea, al 10-lea etc. raman la discretia fiecaruia daca sunt handmade sau niste daruri ce tin de hobby-ul nostru (panglici, fire, nasturei, bucati de panza, kituri etc etc), bomboane, sticle cu vin, pui de pisici s.a.m.d. sa fie afisate doar in galeriile personale.
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de andra Joi Dec 19, 2013 10:29 am

daca biscoarne au fost acum sa fie "tocuri " de foarfece sau cum se numesc...
andra
andra


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de andra Joi Dec 19, 2013 10:30 am

si daca tot nu v ati "saturat" de ele acum sa facem mini biscornu de foarfeca...
andra
andra


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de minzu.nadia Joi Dec 19, 2013 10:34 am

Humbaguri (berlingot), stelute, tocuri ptr foarfece, semne de carte, ce ar mai putea fi? Important e sa fie ceva ce oricare dintre fetele incepatoare ar avea curaj sa faca, nu as vrea sa se intimideze fetele ca 'nu vor face fata' sau ca 'nu-s de nivelul vostru' - m-am intristat citind astfel de scuze ale celor care nu au indraznit sa se implice...
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de carro9 Joi Dec 19, 2013 10:34 am

Eu propusesem un martisor si o felicitare, in ideea ca martisorul se face usor (vorbesc eu care n-am facut un martisor in viata mea  hi hi hi )

Iar ce mai punem in pachet zic sa nu ne cramponam. Important este ca toate participantele sa-si respecte partea de intelegere: martisorul si felicitarea (daca se stabileste sa ramanem la cele doua obiecte) si sa respecte data de trimitere. Restul putem adauga ce dorim

Si nu as limita: martisorul si feicitarea nu trebuie sa fie neaparat cusute, pot fi realizate si cu alte tehnici
carro9
carro9


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de filipcarol Joi Dec 19, 2013 10:45 am

Hmmm...tocuri de foarfeca, nu toata lumea are o forfecuta frumoasa cu care lucreaza..cel putin eu nu am...
Propunerea mea e un tablouas inramat, poate de 13x18 sau mai mica dimensiunea ca se gasesc rame prefabricate de poze si asa nici nu costa prea mult si poti sa il si agati sau pune undeva. Sau un semn de carte si o felicitare....
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de andra Joi Dec 19, 2013 10:51 am

pai foarfeca poate si alt obiect surpriza zimbet 
andra
andra


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de Crissy86 Joi Dec 19, 2013 10:53 am

Eu voi participa cu drag la următoarele schimburi de pe acest forum.

,,Problema,, la acest schimb a fost punctul 6 din regulament pe care fiecare l-a interpretat diferit. Pentru următorul schimb cred că acest punct ar trebui eliminat ca să nu se creeze confuzii.
Cum cel mai apropiat eveniment este 1 Martie, ar fi frumos să se organizeze un schimb cu această ocazie. Tema potrivită după mine ar fi un set cusut de mărțișor + felicitare, cum a fost concursul de anul trecut, dar din păcate am constatat că nu multă lume dorește să-și piardă timpul cu astfel de ,,nimicuri,,, poate vor fi alte idei mai potrivite, deși sincer un ornament cred că ar merge mai degrabă la un schimb pentru Paște.
Sper că n-am deranjat cu mesajul meu, eu voi participa indiferent de tema impusă imbratisare
Crissy86
Crissy86


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de katy85 Joi Dec 19, 2013 11:03 am

Si eu as participa,as opta pentru  martisor si felicitare sau felicitare si un semn de carte, sau tablouas cum zis Carolina, ca mi-ar placea sa incerc sa fac toate cele mentionate ,cum spuneti si voi ,o sa ma supun majoritatii  pupici 
katy85
katy85


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de Mary Joi Dec 19, 2013 12:05 pm

Crissy, asa cum ai observat, initiativa felicitari a fost putin reusita, era concurs..si ...a iesit asa cum a iesit.
Un schimb felicitare martisor, in cadrul unui schimb e mai mult decat suficient, nu va imaginati ca e asa mult timp la dispozitie. Nici douaschimburi, unul martisor, unul Paste nu e o buna idee. Eu una nu as participa la ambele.
Cred ca Paste..merge si tema primavara..e un pic mai tarziu...timp de recuperat fortele pentru un nou schimb.
Regula schimbului cu numarul de obiecte se poate mentine...va zic si de ce...daca o sa fie noi inscrisi pe forum..nu cred ca o sa avem atat de mult timp sa-i cunoastem, de ce nu.. Dar nu as avea nici un stimul in plus...sa depasesc numarul obiectelor...iar daca o fac..e asa grav sa apara o ciocolata in poza?
Trebuie tiparit lucrul asta, trebuie sa se simta jenati cei care au trimis sau primit..sau suntem totusi majori?
Sau in cazul celor care se cunosc de cand sa infintat forumul, latura umana nu e normal sa fie inteleasa acceptata, ca atare...trebuie sa umplu mesageria privata de mesaje..nu posta ca imi sar in cap?
Eu as avea o cerere, care nu e o regula sa fie evidentiat pozitivul si nu doar negativul si tot suntem in preajma sarbatorilor sa fim mai buni uni cu alti, indiferent de reguli si regulamente.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de minzu.nadia Joi Dec 19, 2013 1:12 pm

Draga Mary, deja m-am scuzat ca fiind relativ noua pe forum nu am intuit 'bucataria interna' de pe aici si nici eventualitatea unor relatii mai speciale ce s-au creat. Ma simt bine intre voi si intentia mea e sa mai raman in forum si, cine stie, poate voi deveni si eu vreodata parte a celor ce se cunosc de ani de zile pe aici. Un singur lucru nu mi-as dori: sa mi-se poarte pica la nesfarsit. Adevarat ai zis: suntem majore - nu?
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de cristi21 Joi Dec 19, 2013 1:33 pm

scratch Un mini chestionar catre forumiste cu cateva intrebari despre viitorul schim, nu ar ajuta?
gen: cand sa fie organizat, ce sa contina, cine doreste sa participe etc.
cristi21
cristi21


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de LALUNA Joi Dec 19, 2013 1:35 pm

E o idee buna, Mihaela!
PS Cine e in poza de la avatarul tau, putem sa stim?  zimbet  Ce frumusete!
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de Mary Joi Dec 19, 2013 2:15 pm

minzu.nadia a scris:
ANIKO a scris:Nadia eu nu m-am referit la schimbul ce a trecut  face cu ochiul ci la cel viitor!

Parerea mea este sa fie primul obiect handmade obligatoriu acelasi ptr toate participantele, al doilea obiect optional tot handmade - ambele vor fi aratate in topicul schimbului (doar ne intereseaza sa admiram obiectele handmade, nu?). Deja al 3-lea, al 10-lea etc. raman la discretia fiecaruia daca sunt handmade sau niste daruri ce tin de hobby-ul nostru (panglici, fire, nasturei, bucati de panza, kituri etc etc), bomboane, sticle cu vin, pui de pisici s.a.m.d. sa fie afisate doar in galeriile personale.
Eu nu port pica, dar vad ca se insista ...pe bomboane,.,,si vreau sa fie clar....si nu vreau ca Doamna Gina sa se simta jignita cu anumite insistente..  Ati sesizat absenta ei?
Eu nu am nimic impotriva chestionarelor...ar fi chiar bine primit.
Iar daca ma chemi in cauza...ti sa casunat pe mine?
Stiu ca insisti cu regulamentul..din cauza ca Delia nu a fost acceptata..pentru ca era inafara timpului..si acolo au fost drastici cei care organizeaza...nu doar eu....ai vazut ca Delia nu a avut nimic de obiectat?  Cred ca a si explicat..dar tu erai convinsa de contrar.
Nu sunt dispusa sa trec pentru ce nu sunt, nu fac reguli pe care le aplic dupa bunul plac. Daca gresesc stiu sa cer scuze, dar nu sa fiu luata ...la nesfarsit ca tinta.
Crezi ca in galerie la mine isi au loc sticlele de vin?
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de cristi21 Joi Dec 19, 2013 2:26 pm

LALUNA a scris:E o idee buna, Mihaela!
PS Cine e in poza de la avatarul tau, putem sa stim?  zimbet  Ce frumusete!

 ris Este baiatul meu nr. doi o corcitura de birmanez si mai am si o fetita iubiciosa foc. Ar trebui sa ma laud in topicul dedicat lor, dar pt ca ai intrebat, de ma laud.
cristi21
cristi21


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de LALUNA Joi Dec 19, 2013 2:30 pm

Ii asteptam cu drag in topicul special, abia astept sa-i vad!
LALUNA
LALUNA


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de minzu.nadia Joi Dec 19, 2013 6:16 pm

Iarasi tot ce spun se interpreteaza pe dos si se ia personal. Si se tot arunca pietre in gradina mea in ciuda tuturor incercarilor mele de a face pace Persoanele majore ar trebui sa poata sa ierte fara a se fixa insistent pe subtexte inchipuite. Din partea mea acum e PUNCTUM la acest capitol.
minzu.nadia
minzu.nadia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de michele Joi Dec 19, 2013 6:46 pm

Dragelor, pentru ca eu am infiintat acest subiect il inchid tot eu fiindca discutiile sunt deja off topic. Pentru discutii despre un viitor schimb va rog deschideti un nou topic.
Topicul cu parada biscornurilor primite ramane deschis bineinteles, pentu ca mai sunt inca poze de postat.  imbratisare 
michele
michele


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de Irina Joi Dec 19, 2013 10:02 pm

Ok, vad ca s-au incins spiritele si s-au si calmat, am si eu doua cuvinte de spus drept concluzie.

A fost prima data si ne-a furat valul, entuziasmul sarbatorilor... deci nu e nimeni de condamnat.

Mary ca organizator a facut pe Mos Craciun si a trimis cit de multe cadouri a putut, dar nu trebuie sa considerati acest lucru ca parte din schimb ci mai mult ca un bonus, ca un premiu de participare.

Regulamentul a fost clar, un singur obiect pe linga biscornu, iar eu v-am dat si sugestii - anume nu era vorba de un obiect "handmade" ci de un obiect de orice fel, exceptie facind, bineinteles, o felicitare pentru Sarbatori, pe care nu o numaram ca obiect.
Nu am limitat degeaba numarul de obiecte trimise, l-am limitat din citeva motive:
- nu toata lumea are timp suficient la dispozitie ca sa lucreze si alte obiecte,
- vrem ca toata lumea sa fie egala, bucuria sa fie egala si nu umbrita de regretul ca nu am putut sau n-am avut inspiratie, curaj sau poate starea sufleteasca sa punem mai multe lucrusoare in pachet.
- trimiterile postale au loc si in tara si intre tari diferite, asa ca nu am vrut ca unii dintre noi sa plateasca mai mult decit altii pentru trimiterea postala.
Deci din dorinta de a face pe toata lumea fericita am stabilit acest regulament si nu am anticipat ca el va fi incalcat.

As vrea sa apreciem faptul ca incalcarile regulamentului au fost din dorinta de a aduce mai multa fericire in sufletul cuiva. Va rog insa sa respectati regulamentul urmatorului schimb, pentru a oferi tuturor un anumit confort psihic.

Problema schimburilor duble suprapuse peste schimbul oficial tine de faptul ca sintem romani si avem intiparit in noi dorinta de a nu ramine cuiva datori. De aceea urmatorul schimb va fi in perechi, nu-l vom mai face in lant. Mai intii trebuie sa ne obisnuim cu ideea ca nu primim inapoi exact ce am trimis, de altfel n-ar avea nici un haz sa fie asa. Tocmai in diferenta sta farmecul, surpriza si amintirea placuta. Apoi poate vom mai incerca un schimb in lant.

Eu sint foarte fericita ca am participat, mi-a placut absolut tot, de la organizare pina la primirea cadoului de la Nicoleta, o sa va arat in seara asta si poza cum sta asa de frumos in mijlocul decorului de Craciun  love 
Imi doresc foarte mult sa mai organizam schimburi, sper ca la anul, fiind si an aniversar, forumul implineste 5 ani, sa fie mai multi participanti. O sa ne gindim dupa Sarbatori privind tema si perioada de participare.

Delia, m-a emotionat foarte mult ce-ai scris. Iti multumesc pentru ca ai un suflet mare si esti aici alaturi de noi! imbratisare 
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de delia Vin Dec 20, 2013 1:33 am

Intotdeauna voi fi alaturi de voi, cu tot sufletul, chiar daca nu scriu prea des. Nici in galerii n-am mai scris in ultima vreme, caci trec printr-o perioada mai grea si n-am dispozitia necesara sa scriu. Nici cu timpul liber nu stau mai bine.  Dar urmaresc cu sufletul la gura tot ce scrieti si lucrati.
Ideea schimbului a fost excelenta, chiar daca au aparut mici discutii. Dar greselile sunt omenesti si trebuie sa vedem partea plina a paharului. Eu zic ca scopul acestui schimb a fost atins, in primul rand daca ne referim la legaturile de prietenie care s-au creat. Chiar daca n-am putut participa, nu am de ce sa ma supar. Vor mai fi si alte ocazii. Din contra, m-am bucurat pentru voi si m-am simtit ca si cand eu am primit absolut tot ce ati trimis fiecare in parte. Am salvat deja toate pozele in calculator sa le am pe toate laolalta, sa le pot privi ori de cate ori doresc.
Daca voi putea, cu siguranta nu voi rata urmatorul schimb.
delia
delia


Sus In jos

Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii - Pagina 3 Empty Re: Schimb Craciun 2013-invatam din greseli- comentarii

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 3 din 3 Înapoi  1, 2, 3

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum