Goblenul pentru toti
Doriți să reacționați la acest mesaj? Creați un cont în câteva clickuri sau conectați-vă pentru a continua.

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

+11
LALUNA
ANIKO
nicoleta
filipcarol
Irina
ginabreazu
Mary
dory
crina
andra
Miha60
15 participanți

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Miha60 Joi Apr 03, 2014 12:08 pm

Eu nu am inteles ce obiecte pot fi trimise, nu mi-e clara tema! Ma gandesc ca paote mai sunt altele ca mine ce n-au inteles!
Miha60
Miha60


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de andra Joi Apr 03, 2014 12:42 pm

accesorii pt cusut 2 maxim 3...suport pt ace,pt foarfeca....etc
si optional dar nu obligatoriu o felicitare si jurubite,nasturi...etc(ceva necusut) eu am inteles? hahaha 
andra
andra


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de crina Joi Apr 03, 2014 12:52 pm

Sincer, nici mie nu imi e foarte clar Miha.
crina
crina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de dory Joi Apr 03, 2014 1:08 pm

Eu am inteles asa: agende pt notat sau cutii unde se pot tine lucruri pt brodat,suport foarfeca, la asa ceva nu stiu daca ma descurc ,semne de carte + panglici,nasturei,mouline.
dory
dory


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 1:28 pm

O sa deschidem un topic, cu ce am avut in gand. Daca Irina are deja material adunat poate il deschide ea.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Miha60 Joi Apr 03, 2014 1:56 pm

Bun asa, asteptam topicul respective sa vedem .
De ex. mie nu mi-ar placea sa primesc nici sa lucrez coperta pentru carnetel, la cutii nu ma pricep deloc, semne de carte deasemeni nu stiu sa fac - oare se incadreaza la sectiunea "Mercerie"?
Miha60
Miha60


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de ginabreazu Joi Apr 03, 2014 3:20 pm

De aceea am intrebat si eu,astept sa vad despre ce este vorba ca de se cere cine stie ce....vad ce am de facut dupa
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 9:57 pm

Tema, asa cum am inteles eu e urmatoarea..modelul cusut..sa fie un degetar, ac..tot ce reprezinta modele mercerie, gen Brodeuses Parisiennes, nu doar, care sa poata fi finisate..pe capacul unei cuti, un saculet, o agenda in care sa tinem evidenta modelelor, dar poate fi si un biscornu pe aceasta tema, toc foarfec. Or ce ne lasa imaginatia, in internul unui ceas..sunt cutiute cum am primit la schimbul celalalt de la Alina,mdeja decupata aranjata, iar cusutura sa fie un degetar..dau un exemplu.
http://www.lesbrodeusesparisiennes.com/fr/41-les-sets-de-brodeuses
Cam ceva de genul..modelul poate fi lucrat doar partial..pe o cutiuta pentru ace.
http://www.lesbrodeusesparisiennes.com/fr/94-tablier-de-brodeuse
Sau un simplu motiv de pe aceste sorturi.
Ma repet nu doar astea, dar de aici a plecat ideea, find forum de gobleniste, schimb aniversar, cred ca o astfel de tema e potrivita.
In mare parte modelele sunt disponibile..cand ajung iar la pc, sper insinte de Paste, cu placere  Exclamare 
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Irina Joi Apr 03, 2014 10:32 pm

Mary a explicat foarte bine. Eu am dat citeva exemple de obiecte doar orientative, nu trebuie neaparat sa le lucrati pe acelea, se poate lucra orice obiect util pentru cineva care coase.
N-am avut timp sa caut exemple, iata citeva, pentru care va stam la dispozitie.
Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 04010
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Irina Joi Apr 03, 2014 10:33 pm

Dar poate fi lucrat si ceva foarte simplu:

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 02610

Acolo scrie "Panglici", poate fi adaptat si pentru dantele, fire... alegeti ce sa scrieti.
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Irina Joi Apr 03, 2014 10:37 pm

Andra, ce accesorii vrei sa asamblezi?
Sint multe site-uri cu tutoriale aici:
http://www.goblenul.com/t989-tutoriale-diverse

Faby Reilly de asemenea au pe site o multime de tutoriale pentru asamblarea accesoriilor. Daca imi spui prin PM ce anume ai nevoie, o sa caut si e impozibil sa nu gasesc prin vreo carte sau revista.

Irina
Irina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Irina Joi Apr 03, 2014 10:42 pm

Inca un exemplu de obiect - doar ca in exemplul meu, cusatura nu e potrivita temei. Un borcanel pentru nasturi:
Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 4310
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 10:45 pm

Daca ai sti cat de mult imi plac borcanelele..chiar am stranse cateva, pentru a le infrumuseta cu ceva cusut, sa nu uit sa mi le iau  hahaha 
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Irina Joi Apr 03, 2014 11:00 pm

Pentru cine vrea sa incerce putin cartonnage, cutiutele sint pentru agrafe si ace:

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Libro_10
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Irina Joi Apr 03, 2014 11:05 pm

Si un model tipic, exact ce spunea Mary cu degetarul:

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 4010

Si mie imi plac borcanele, dar practic imi plac toate accesoriile, mi se par atit de chic, indiferent daca sint foarte micute. In plus, imi dau spor la cusut. De pilda de mult visez la bobinele pentru panglici, insa n-am gasit niciodata timp sa fac macar una. Sau poate n-am gasit curajul sa fac si acest gen de obiect nou, am luat-o cu pasi mici. Schimbul o sa ma impulsioneze sa mesteresc ceva ce n-am mai facut pina acum.
Irina
Irina


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 11:13 pm

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Xfw5dc
Cutiuta pentru ace. Asa e un schimb te face sa incerci lucruri noi.
Modelul, l-am cautat ceva vreme, am gasit si o cutiuta, care cred ca i se potriveste, dar sta in asteptare. Cred ca i se apropie...
Mie imi plac borcanele cu bomboane..vazute prin reviste, cu acea aplicatie pe capac, sunt super. Am vazut tot reviste bircanele folosite pentru tinut diverse, ace, ate etc, iar capacul transformat in pernuta ace..
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 11:20 pm

Si ca sa schimbam un pic, de ce nu una din zanele Mirabilia, care pot fi inramate sau transformate in coperta unei agende,capacul unei cuti  face cu ochiul
http://www.casacenina.it/catalog/advanced_search_result.php?keywords=Stitching+fairies&search_in_description=1&inc_subcat=1&daautocomplete=0
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 11:39 pm

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Zl9cif
Pentru Lili cred ca se poate face o mica deviatie de la regulament.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 11:40 pm

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 24f0mz6
Nu am gasit o poza mai buna, da e super, cred ca e la fel de frumoasa si mai micuta.
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 11:51 pm

Modelul cusut pe cutiuta de ace la baza e asa
Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 2rmvcxu
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Mary Joi Apr 03, 2014 11:54 pm

Un mod simplu de a infrumuseta o cutie, cu o combinatie mai potrivita, poate oferi mai mult.
Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie 6rk4zs
Mary
Mary


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Miha60 Vin Apr 04, 2014 11:46 am

Multumim de explicate si precizari, Mary!
Pe mine tema nu ma incanta dar mai vedem noi !
Miha60
Miha60


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de ginabreazu Vin Apr 04, 2014 2:26 pm

Nici pe mine nu ma incinta,dar,cine stie....ramine sa ma hotarasc
ginabreazu
ginabreazu


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Miha60 Vin Apr 04, 2014 5:00 pm

Stiti de ce nu ma incanta tema? ( unul dintre motive) Pentru a realiza aceste lucrusoare micute( numai putine imi plac), trebuie sa ai si alte dexteritati, nu numai sa stii sa cosi in x sau pct goblen: sa stii sa asamblezi, sa ai notiuni de croitorie, sa stii sa tragi la masina..eu nu am asa ceva!
De ex mie nu-mi plac deloc borcanelele cu capac brodat, as pierde timp inutil sa cos asa ceva- sau coperti de carnetel. Nici nu-mi place sa le primesc dar nici sa le cos eu> Lista continua..
Nu sunt eu Gica contra, doar mi-am spus parerea si sper sa nu se supere nimeni.
Miha60
Miha60


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de filipcarol Vin Apr 04, 2014 7:45 pm

Hai Miha, acum un saculet poti sa asamblezi...poate sa fie doar din panza de brodat, o cosi pe spate cu pasul inapoi ca un tiv si gata...Poate fi un saculet cu levantica sau in care sa pui cativa nasturei, mie mi-ar placea sa primesc asa ceva  hahaha

Sau cum ai primit de la Mary, un saculet pentru ochelari, depinde cine va fi destinatara...
filipcarol
filipcarol


Sus In jos

Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie Empty Re: Schimb aniversar 5 ani impreuna - surse de inspiratie

Mesaj Scris de Continut sponsorizat


Continut sponsorizat


Sus In jos

Pagina 1 din 9 1, 2, 3, 4, 5, 6, 7, 8, 9  Urmatorul

Sus

- Subiecte similare

 
Permisiunile acestui forum:
Nu puteti raspunde la subiectele acestui forum